Дьйордь Секереш

Дьйордь Секереш (угор. Szekeres György; 29 травня 1911(19110529) 28 серпня 2005) угорський і австралійський математик, кавалер ордена Австралії.

Дьйордь Секереш
Народився 29 травня 1911(1911-05-29)[1]
Будапешт, Австро-Угорщина
Помер 28 серпня 2005(2005-08-28)[1] (94 роки)
Аделаїда, Австралійський Союз
Країна  Угорщина
 Австралійський Союз
Діяльність математик, викладач університету
Alma mater Будапештський університет технології та економіки і Університет Нового Південного Уельсу[2]
Галузь комбінаторика
Заклад Університет Аделаїди і Університет Нового Південного Уельсу
Аспіранти, докторанти James Henry Michaeld[2], Alfred van der Poortend[2], John W. Schutzd[2], John Robilliard Gilesd[2], Peter George Trotterd[2], John M. Mackd[2], Sam Krassd[2], Phillip Morris Diamondd[2], Thomas William (''Bill'') Attertond[2], Jack David Grayd[2], R. W. Perryd[2], Geoffrey Howard Smithd[2], Lindsay Petersd[2], Michael Charles Cullinand[2], J. T. Lynchd[2] і Roman Frantisek Matlakd[2]
Членство Угорська академія наук і Академія наук Австралії
У шлюбі з Esther Szekeresd
Нагороди

Fellow of the Australian Academy of Scienced (1963)


 Дьйордь Секереш у Вікісховищі

Ранні роки

Секереш народився в Будапешті, який входив тоді до Австро-Угорської імперії, в єврейській сім'ї, яка займалася шкіряним бізнесом. Уже в школі продемонстрував неабиякі математичні здібності і любов до математики. Однак в силу практичних міркувань батьки наполягли на тому, щоб він вивчав хімію в Будапештському університеті технології і економіки. Отримавши диплом, він пропрацював шість років у Будапешті як хімік-аналітик. 1936 року одружився з математиком Естер Клейн. У цей період Секереш вже продуктивно займався математикою. Доведена ним разом з Палом Ердешем у 1935 році комбінаторна теорема про опуклі багатокутники[3] названа «задачею зі щасливим кінцем» у зв'язку з його одруженням. Надалі Секереші були змушені тікати від нацизму в Китай, де Дьйордь влаштувався на роботу в Шанхаї. Там родина жила протягом Другої світової війни, японської окупації та початку комуністичної революції. У Шанхаї в них народився син Петер.

Кар'єра

1948 року Секерешу запропонували посаду в університеті Аделаїди, Австралія, яку він з радістю прийняв. Після всіх труднощів він почав успішно займатися математикою. Через кілька років у Секерешів народилася дочка Джулі. 1963 року сім'я переїхала в Сідней, де Секереш отримав посаду в університеті Нового Південного Уельсу і продовжував викладати там до виходу на пенсію в 1975 році. Крім викладання і математичних досліджень він багато часу приділяв підготовці завдань для шкільних математичних олімпіад, які проводилися його університетом, і для щорічних конкурсів, які проводило математичне товариство університету Сіднея.

Все життя Секереш працював у тісній співпраці з багатьма видатними математиками, зокрема з Палом Ердешем, Палом Тураном, Белою Боллобашем, Рональдом Гремом, Альфредом ван дер Портеном, Міклошем Лацковичем і Джоном Коатесом.

Особисте життя

Задача зі щасливим кінцем, названа так Палом Ердешем у зв'язку з подальшим весіллям Дьйордя, показує наскільки нерозривно математика була пов'язана з життям Секереша. 1933 року Дьйордь і кілька інших студентів часто зустрічалися в Будапешті на математичних семінарах. На одній з цих зустрічей Естер Клейн запропонувала задачу:

Дано п'ять точок на площині в загальному положенні. Довести, що чотири з них є вершинами опуклого багатокутника.

Дозволивши Секерешу, Ердешу й іншим учасникам деякий час поламати голову, Естер пояснила своє нескладне доведення[4]. Згодом Дьйордь і Пал опублікували статтю з узагальненням її результату. Ця робота була оригінальним розвитком теорії Рамсея і фундаментальним результатом комбінаторної геометрії.

Дьйордь і Естер померли в один день протягом однієї години 28 серпня 2005 року в Аделаїді, Австралія.[5]

Нагороди

  • 1968 року отримав медаль Томаса Ранкена Ліля академії наук Австралії.
  • 2001 року до його 90-річчя університетом Нового Південного Уельсу було видано ювілейну збірку.
  • 2001 року його нагородили австралійською медаллю століття «за служіння австралійському народу і науці».[6]
  • 2001 року австралійське математичне товариство заснувало на його честь медаль Дьйордя Секереша.
  • 2002 року він став кавалером ордена Австралії «за служіння математиці і науці, за видатний внесок в освіту і дослідження, в розвиток математичних олімпіад університету Нового Південного Уельсу і формування австралійської математичної олімпіадної команди».[7]

Див. також

Примітки

  1. Архів історії математики Мактьютор
  2. Математична генеалогія — 1997.
  3. Erdős, Paul; Szekeres, George.  // Compositio Mathematica : journal.  1935. P. 463—470.
  4. Ivars Peterson's MathTrek -Planes of Budapest. Архів оригіналу за 1 травня 2013. Процитовано 27 квітня 2013.
  5. Obituary, The Sydney Morning Herald
  6. Commonwealth of Australia (1 січня 2001). It's an Honour. http://www.itsanhonour.gov.au. Canberra: Honours and Awards Branch, Department of Prime Minister and Cabinet. Архів оригіналу за 1 травня 2013. Процитовано 20 червня 2010.
  7. Commonwealth of Australia (10 червня 2002). Its an Honour. http://www.itsanhonour.gov.au. Canberra: Honours and Awards Branch, Department of Prime Minister and Cabinet. Архів оригіналу за 1 травня 2013. Процитовано 20 червня 2010.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.