Дім Гоголя

Дім Гоголя (офіційна назва Дім М. В. Гоголя — меморіальний музей і наукова бібліотека) — державна бюджетна установа культури міста Москви, присвячена письменнику Миколі Гоголю. Розташований в колишній садибі графа Олександра Толстого за адресою Нікітський бульвар, 7а, де письменник прожив чотири роки — з 1848 до своєї смерті у 1852-му. На початок 2018 року музей був єдиним центром пам'яті Гоголя в Росії.

Дом Н. В. Гоголя — мемориальный музей и научная библиотека
Усадьба графа Александра Толстого, 2010-е годы
Тип музей
Країна  Росія
Розташування Росія, Москва, Микитський бульвар, 7а
Засновано 1974
Директор Віра Павлівна Викулова

Музейна експозиція складається з шести меморіальних кімнат, розташованих на першому поверсі будівлі[1]. У фондах наукової бібліотеки зберігається понад 300 томів прижиттєвих і посмертних видань Миколи Гоголя. Щорічно проводиться наукова конференція «Гоголівські читання», концерти та художні виставки[2]. З 2014 року в рамках меморіального центру функціонує арт-простір «Нове крило»[3].

Історія

Будинок Гоголя в 1900-х роках
Портрет графа Олександра Толстого, 1840-ті роки
Портрет Миколи Гоголя пензля художника Олександра Іванова, 1940 — роки

Будівля до Гоголя

Історія будівлі простежується з XVII століття, коли на ділянці, що належала сотнику Івану Бутурліну, були побудовані перші кам'яні палати. Згодом будівлею володіли сім'я Олексія Плохово, а також дружина таємного радника Марія Салтикова. У 1802 році під її керівництвом було складено план споруди, що об'єднує окремо стоячі палати будівлі. Сучасні форми надав садибі наступний власник маєтку колезький асесор Дмитро Болтін, збільшивши в 1809 році її довжину з 14 до 22 сажнів. Під час пожежі 1812 року були знищені всі дерев'яні споруди у дворі ділянки, а кам'яна будівля сильно постраждала. До 1822 року садиба була перебудована новим власником генерал-майором Олександром Тализіним, який збільшив розміри ділянки та видозмінив фасади. Микола Гоголь в'їхав в садибу в 1848-му році на запрошення нових власників — графів Олександра і Анни Толстих. Йому відвели дві кімнати в нижньому поверсі будинку, де письменник прожив до своєї смерті в 1852 році[4].

Життя письменника в Москві

Микола Гоголь уперше відвідав Москву в червні 1832 року. Завдяки знайомству з істориком Михайлом Погодіним він був введений в коло літераторів і став бувати в гостях у Сергія Аксакова, Михайла Щепкіна, Петра Кірієвського, Олексія Хом'якова, Олександра Черткова, Василя Боткіна та інших[5]. У період з 1832 по 1848 рік Гоголь неодноразово відвідував Москву, зупиняючись у Сергія Шевирьова і Михайла Погодіна, сварка з яким в 1848 році і послужила приводом для прийняття запрошення графа Толстого оселитися в будинку на Нікітському бульварі[6]. У цій садибі письменник продовжив працювати над другим томом «Мертвих душ», рукопис якого він спалив за кілька днів до своєї смерті[7]. Відомо, що в гості до Гоголя приходили Іван Тургенєв, Михайло Погодін, Сергій Аксаков, Михайло Щепкін, Олександра Смирнова-Россет, Степан Шевирьов[8][9].

Первая [комната] вся устлана зеленым ковром, с двумя диванами по двум стенам (1-й от двери налево, а 2-й за ним, по другой стене); прямо печка с топкой, заставленной богатой гардинкой зеленой тафты (или материи) в рамке; рядом дверь у самого угла к наружной стене, ведущая в другую комнату, кажется, спальню, судя по ширмам в ней, на левой руке; в комнате, служащей приемной, сейчас описанной, от наружной стены поставлен стол, покрытый зеленым сукном, поперек входа к следующей комнате (спальне), а перед первым диваном тоже такой же стол.

Створення музею

У 1923 році з ініціативи Надії Крупської була організована бібліотека Наркомосу, спочатку вона отримала назву Міська бібліотека № 130, а в 1961-м — отримала № 2. У 1966 році за указом виконкому Моссовета будівля на Нікітському бульварі було передано Міській бібліотеці № 2[10]. З 1976 по 1977 рік в будівлі йшов ремонт. Через два роки після його закінчення на першому поверсі музею відкрилися меморіальні кімнати Миколи Гоголя, обстановку яких відтворили за спогадами сучасників, а в 1979 році Міська бібліотека № 2 була перейменована в Бібліотеку імені Гоголя. У фонді бібліотеки зберігається велика колекція партитур російських і радянських композиторів, більше трьохсот томів зібрань творів прижиттєвих та посмертних видань Гоголя, колекція наукових праць з біографії та наукової спадщини письменника[11]. Бібліотека також займається літературним краєзнавством[12].

Експозиція музею розташована в шести кімнатах першого поверху. За задумом організаторів, в кожній кімнаті є символічна інсталяція у вигляді «ведучого» предмета[13]. У передпокої акцент зроблений на скриню, що символізує часті подорожі Гоголя і його тимчасове перебування в Москві. У вітальні центральним об'єктом є камін, який зв'язується з спаленням другого тому «Мертвих душ». У кабінеті Гоголя стоїть крісло, яке перше прочитання Гоголем п'єси «Ревізор» перед запрошеними літераторами, а в «Кімнаті пам'яті» зберігається посмертна маска письменника.

Основною проблемою організації експозиції стала відсутність меморіальних речей Гоголя. У зв'язку з цим, велика кількість експонатів були взяті з колекцій близьких друзів письменника: диван Олександра Островського, стіл Михайла Погодіна, фаянсовий чорнильниця — дар художника Елія Билютина — була привезена з Кибинец, де Гоголь проводив час зі своєю матір'ю[14]. По експозиціям доступний віртуальний тур[15].

Провідний дослідник життя і творчості Гоголя Ігор Золотуський вважає, що «театр речей», відкритий в кімнатах Гоголя, є «ганебним висміюванням пам'яті письменника», так як Гоголь пережив у цих стінах будинку багато труднощів: написання і спалення другого тому «Мертвих душ», відмова сім'ї Вільгорських в сватанні до їхньої дочки, смерть письменника. На думку Золотуського, організатори експозиції не змогли передати релігійні погляди Гоголя:

«Душа Гоголя запрятана», как объясняют те, кто это придумал, «в сундук Пандоры». Сундук стоит на колесах, как бы изображая, с одной стороны, вместилище души писателя, а с другой — бричку Чичикова. Гоголь был человек религиозный, искренне верующий, а его заткнули в языческий постмодернистский ящик! Еще там есть лазерное шоу. Механизм, который «отражает тени умерших, когда-то посещавших этот дом, возле камина, где Гоголь сжег второй том». Он сжег второй том не в камине, а в печке с топкой, как пишут люди, знавшие его![16]

Ірина Монахова також вважає, що використання лазерних технологій не повинно використовуватися в музейній експозиції, присвяченій життю Гоголя[17].

Питаннь реставрації будівлі після ремонту торкався реставратор та мистецтвознавець Сава Ямщиков[18]: «Музею як і раніше немає. Є меморіальні кімнати при міській бібліотеці імені Гоголя. Ще 20 років тому ми з Ігорем Золотусским говорили про необхідність відкриття музею. І пропонували бібліотеку перемістити в сусіднє приміщення, а все праве крило будинку віддати музею. Але цього не зробили досі. А те, що відкрили у меморіальних кімнатах Гоголя, я називаю поміссю Діснейленду з антикварним магазином на Рубльовці. Одні дзеркала чого варті…».

Історик-мистецтвознавець Ніна Молєва також стверджує, що будівельні роботи, що проводяться з 2001 по 2009 рік, призвели до спотворення історичного вигляду будівлі[19].

У дворі садиби встановлено пам'ятник Миколі Гоголю, створений Миколою Андрєєвим до 100-річчя з дня народження письменника[20]. По інший бік Арбатській площі (яка в 1919 році називалася Гоголівською) знаходиться ще один пам'ятник письменнику роботи скульптура Миколи Томського, який також був виконаний до 100-річчя.

Сучасність

В даний час до складу «Дому Гоголя» входить бібліотека, меморіальний музей, арт-простір «Нове Крило» і виставковий зал. Реорганізація будівлі для формування об'єднаного меморіального центру розпочалася у 2001 році. У березні 2009 року був відкритий[21][22] «Дім Гоголя» як простір, що поєднує «комплексне бібліотечно-інформаційне та музейна обслуговування»[23]. Читальний зал бібліотеки обладнаний комп'ютерами та доступом до інтернету, а в залі регулярно проводяться публічні зустрічі з діячами культури. У 2009 році, до 200-річчя з дня народження письменника, була відкрита розширена експозиція. На початок 2018 року «Дім Гоголя» є єдиним музеєм в Росії присвяченим життя письменника[11].

З 2014 року в колишньому каретному сараї садиби функціонує арт-простір «Нове Крило», в якому виставляються роботи різних жанрів мистецтва. Перші дві виставки «#Авторжжет» і «Ідентичний натуральному» були присвячені символічному переміщенню художнього світу Гоголя в реальний.

«Дім Гоголя» прагне зберегти «культурну пам'ять» про письменника[24]. В центрі проходять лекції з мистецтва і літератури, художні вистави та концерти, також працює дитяча студія. Щороку в будинку письменника проходить міжнародна наукова конференція «Гоголівські читання».

У 2017 році в театрально-музичної вітальні «Дому Гоголя» відкрився кінолекторій «Без розуму від музики», де щотижня читалися лекції з історії американського кіно 1930—1940-х років[25]. У тому ж році відбувся концерт музикантів оркестру «Нова Опера» з програмою інструментальної та вокальної музики XVII—XIX століть і кінолекторій, присвячений фільму Ельдара Рязанова «Карнавальна ніч»[26]. 2018 рік розпочався з вистави «Мертві Душі», організованого спільно з театральним об'єднанням «МАР-Т»[27], музичної казки «Скарби старої скрині»[28] і постановок вистав разом з Грецьким культурним центром[29].

Примітки

  1. Музей Н.В. Гоголя. Дом Н.В. Гоголя. Мемориальный музей и научная библиотека. Процитовано 27 лютого 2018.
  2. Книжкины Посиделки. Аргументы и Факты. 20 жовтня 2004. Процитовано 27 лютого 2018.
  3. Ксения Кулясова (17 листопада 2014). В "Доме Гоголя" - "Новое Крыло". Новая Газета. Процитовано 1 березня 2018.
  4. Викулова В. Московский "Дом Гоголя": прошлое, настоящее и будущее. «Дом Н. В. Гоголя — мемориальный музей и научная библиотека». Процитовано 1 березня 2018.
  5. Молева, 2008, с. 25.
  6. Молева, 2008, с. 172—173.
  7. Викулова В. История музея. Дом Гоголя. «Дом Н. В. Гоголя — мемориальный музей и научная библиотека». Процитовано 23 лютого 2018.
  8. Наталья Суворова (30 березня 2009). планета гоголя: к 200-летию писателя открылся дом-музей н.в. гоголя. Частный Корреспондент. Процитовано 23 лютого 2018.
  9. Дом Н.В. Гоголя - мемориальный музей и научная библиотека. Культура.РФ. Процитовано 18 лютого 2018.
  10. История дома. Дом Н. В. Гоголя — мемориальный музей и научная библиотека. Процитовано 1 березня 2018.
  11. Акимова, 2014, с. 3.
  12. Маркова, 2009, с. 89.
  13. Дом Н.В. Гоголя - мемориальный музей и научная библиотека. РЕВИЗОР. Процитовано 1 березня 2018.
  14. Молева, 2008, с. 271, 280.
  15. Музей Н.В. Гоголя. «Дом Н. В. Гоголя — мемориальный музей и научная библиотека». Процитовано 1 березня 2018.
  16. Канноне, 2009, с. 105.
  17. Монахова И. Вишневый сад Гоголя. Журнальный Зал. Процитовано 1 березня 2018.
  18. Катаева Н. (1 квітня 2009). Оценит ли классик стеклопакеты?. Союзное Вече. Процитовано 1 березня 2018.
  19. Молева, 2008, с. 283.
  20. Памятник Гоголю Николая Андреева вернут на историческое место. АРТГИД. 12 березня 2014. Процитовано 1 березня 2018.
  21. Поляков Т. П. Последняя тайна Гения, или как Гоголь пришел в Пандемониум; часть первая «Дорога к Храму или Сон музейного сценариста» // Музей. 2009, № 7. С. 9-18.
  22. Поляков Т. П. Последняя тайна Гения, или как Гоголь пришел в Пандемониум; часть вторая «Музейная явь, или Путь в Пандемониум» // Музей. 2009. № 11. С. 11-20.
  23. История библиотеки. Дом Н. В. Гоголя — мемориальный музей и научная библиотека. Процитовано 1 березня 2018.
  24. Акимова, 2014, с. 8—9.
  25. Дом Гоголя продолжает цикл лекций о «золотом веке» американского музыкального кино. Официальный портал Мэра и Правительства Москвы. 10 липня 2017. Процитовано 2 березня 2018.
  26. «Новая опера» в Доме Гоголя. Официальный портал Мэра и Правительства Москвы. 24 вересня 2017. Процитовано 2 березня 2018.
  27. Спектакль «Мёртвые души» в Доме Гоголя. Официальный портал Мэра и Правительства Москвы. 3 січня 2018. Процитовано 2 березня 2018.
  28. «Сокровища старого сундука» в Доме Гоголя. Официальный портал Мэра и Правительства Москвы. 3 січня 2018. Процитовано 2 березня 2018.
  29. Греческие постановки в Доме Гоголя. Официальный портал Мэра и Правительства Москвы. 20 лютого 2018. Процитовано 2 березня 2018.

Література

  • Акимова М. С. . Т. 3.
  • Гиппиус В. {{{Заголовок}}}. — ISBN 978-5-4475-0212-6.
  • Маркова Т. .
  • Канноне С. . Т. 4.
  • Молева Н. {{{Заголовок}}}. — ISBN 978-5-17-049895-6.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.