Емпуза смугаста

Емпуза смугаста (Empusa fasciata) — південноєвропейський вид богомолів з роду емпуза. В Україні рідкісний, занесений до Червоної книги України.

?
Емпуза смугаста

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Hexapoda
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Богомоли (Mantoptera)
Родина: Емпузові (Empusidae)
Рід: Емпуза (Empusa)
Вид: Емпуза смугаста
Empusa fasciata
Brullé, 1832
Посилання
Вікісховище: Empusa fasciata
Віківиди: Empusa fasciata
EOL: 4213476
МСОП: 44790994

Опис

Довжина тіла 47-64 мм. Тіло сильно видовжене, зеленувато-жовте або сірувато-коричневе. На кінцівках комахи кілька світлих плям. Голова з добре помітним, направленим вперед конічним виростом, вершина якого розширена та має характерне роздвоєння. Передня поверхня цього виросту відбиває сонячне світло, що допомагає у приманюванні здобичі. У самця великі гребінчасті вусики, у самиці — короткі, ниткоподібні.

Тазики задніх і особливо середніх ніг самиць з великими округлими дорсальними пластиноподібними виростами з темними плямами на них, що відрізняє їх від близького виду емпуза піщана, богомоли якого не мають подібних виростів на задніх тазиках, а на середніх є лише незначні утвори. У самців вирости добре виражені лише на тазиках середніх і слабко виражені на тазиках задніх ніг.

Спосіб життя

Мешкає на галявинах й узліссях широколистяних і мішаних лісів на південних схилах гір та Південному узбережжі Криму. Також у лісах з дуба пухнатого й ялівця високого, ксерофільніх чагарниках шибляку з фісташки, граба східного, держидерева, глоду, маслинколистої груші та шипшини.

Імаго з'являються в кінці весни — на початку літа. З яєць у кінці літа виходять личинки, які зимують. Навесні, в кінці літа й восени відбувається їх розвиток.

Емпуза смугаста — засідковий хижак, який підстерігає здобич у гіллі чагарників чи невеликих деревць. Богомол здатний повертати передньогруди з хижими ногами та голову на 90° в обидва боки, не змінюючи положення тіла. При пересуванні по гілках кущів емпуза смугаста здійснює не лише покачування «ліворуч-праворуч», характерні для багатьох інших богомолів, але й покачування «вперед-назад».[1]

Поширення

Ареал диз'юнктивний, охоплює південь Європи, Балкани, Малу Азію, Близький Схід, Північну Африку.[2]

В Україні зустрічається в низці районів Південного Криму. Знайдений також в Чорноморському заповіднику.

Значення для людини

Зображений на марці Туреччини 1981 року[3].

Охорона

Вид внесено до Червоної книги України. Охороняється в Чорноморському заповіднику. Необхідні заходи охорони — створення у Південному Криму невеликих заповідних ділянок шибляка.

Чисельність виду в Україні низька. Звичайно зустрічається поодиноко, лише в шибляках Південного узбережжя Криму дещо частіше. Помічено, що личинкова фаза трапляється по добре інсольованих ділянках шибляка помітно частіше за дорослих комах. Причинами зміни чисельності є розорювання цілинних схилів та розкорчовування чагарників шибляка під сади й виноградники, що призводить до скорочення площі природних місць перебування.

У Росії охороняється в Краснодарському краї, Чеченській республіці. Був внесений до Червоної книги Дагестану[4], пізніше виключений з неї.[5]

Примітки

  1. Kral, Karl; Devetak, Dusan (1999). Journal of Insect Behavior 12 (6): 737–752. ISSN 08927553. doi:10.1023/A:1020948809024.(англ.)
  2. Empusa fasciata Brullé, 1832. European locusts and their ecology(англ.)
  3. Baltazar, E. H., Gómez, B. Los Mantodea en la filatelia (Insecta: Dictyoptera) // Dugesiana.  2019. Т. 26, вип. 2. С. 71-76.(ісп.)
  4. Зияудин Шахмарданов (11 липня 2018). Животный мир Дагестана. Эпоха. с. 135. ISBN 978-5-457-73230-8.(рос.)
  5. Empusa fasciata Brulle, 1832. ООПТ России(рос.)

Джерела

  • Т.І. Пушкар, В.М. Єрмоленко (2009). Емпуза смугаста Empusa fasciata Brullé, 1832. У І.А. Акімов. Червона книга України. Тваринний світ. К.: Глобалконсалтинг. с. 600.
  • Empusa fasciata. Mantodea species file.(англ.)
  • Низшие, древнекрылые, насекомые с неполным превращением. Определитель насекомых европейской части СССР. Определители по фауне I. Л. 1964. с. 173.(рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.