Жарчинський Федір Іванович

Федір Іванович Жарчинський (нар. 19 червня (1 липня) 1914(19140701), Рашків 21 квітня 1945) радянський офіцер, Герой Радянського Союзу (1945, посмертно). У роки німецько-радянської війни помічник начальника штабу з розвідки 51-го гвардійського танкового полку (10-а гвардійська механізована бригада, 5-й гвардійський механізований корпус, 4-а гвардійська танкова армія, 1-й Український фронт), гвардії старший лейтенант.

Федір Іванович Жарчинський
Народження 19 червня (1 липня) 1914(1914-07-01)
Рашків
Смерть 21 квітня 1945(1945-04-21) (30 років)
Провінція Бранденбург, Вільна держава Пруссія, Німеччина, Німецький рейх
Поховання Бранденбург
Країна  СРСР
Приналежність  РСЧА
Рід військ  танкові війська
Освіта Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова
Роки служби 19411945
Партія КПРС
Звання  Старший лейтенант
Війни / битви Німецько-радянська війна
Берлінська операція
Нагороди

Біографія

Народився 19 червня (1 липня — за новим стилем) 1914 року в селі Рашків (нині Кам'янського району Молдови) в сім'ї селянина. Українець. Член ВКП(б)/КПРС з 1943 року. Навчався в Київському педагогічному інституті. Працював викладачем.

У Червоній Армії з липня 1941 року, з того ж місяця на фронті. У 1942 році закінчив Полтавське танкове училище.

У бою в районі селища Новолозуватка і на підступах до Божедарівки (Дніпропетровська область) командир танка лейтенант Жарчинський у складі взводу вийшов у фланг гітлерівцям. Точним вогнем взвод знищив кілька танків і штурмових гармат, понад сто солдатів і офіцерів противника. За цей бій лейтенант Жарчинський був нагороджений орденом Червоної Зірки.

В одному з боїв у 1943 році танк лейтенанта Жарчинського вступив в бій з групою німецьких танків. Один ворожий танк був підбитий, але і танк Жарчинського отримав кілька вм'ятин і пробоїн, а потім загорівся. Вогонь екіпажем було погашено, і танк пішов уперед. У розташуванні противника танк Жарчинського знищив дві автомашини і бронетранспортер з гітлерівцями. Але від попадання снаряда танк знову загорівся. Вирішивши, що з радянським танком покінчено, батальйон німецької піхоти кинувся в контратаку. Але тут на них кинувся палаючий танк. Німці були знищені та розпорошені, німецький обер-лейтенант узятий в полон.

Особливо відзначився у ході Берлінської операції. 21 квітня 1945 року, перебуваючи в розвідці в районі міста Троєнбрітцен (Німеччина), він першим виявив концентраційний табір. З групою розвідників у вісім чоловік Жарчинський сміливо вступив у бій з численною охороною табору, застрелив начальника табору і шість охоронців. Під натиском розвідників охорона табору стала розбігатися. Але в останній момент сутички гвардії старший лейтенант Жарчинський отримав смертельне поранення і помер. У результаті сміливих дій розвідників було звільнено чотири з половиною тисячі людей. Похований у місті Троєнбрітцен (Німеччина).

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 27 червня 1945 року за зразкове виконання завдань командування і проявлені при цьому мужність і героїзм, гвардії старшому лейтенанту Жарчинському Федору Івановичу посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Нагороди, пам'ять

Нагороджений орденами Леніна, Вітчизняної війни 2-го ступеня, Червоної Зірки, медаллю.

На батьківщині біля школи, де він навчався і працював, встановлено бюст Героя, школа носить його ім'я.

Література

  • Жарчинський Федір Іванович. // Сайт «Герои страны» (рос.).
  • Герои Советского Союза. Краткий биографический словарь. Том 1. М.: Воениз., 1987(рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.