Взвод

Взвод, історично чота́[1][2] військове формування, тактичний підрозділ, що входить до складу роти, батареї. Окремі чоти можуть знаходитися також за самостійними штатами в складі батальйону, дивізіону, полку або бригади, і навіть управлінь, установ тощо.

Стандартне умовне позначення чоти NATO

Вперше чоти були створені наприкінці XVII століття в піхоті й кінноті, а потім в артилерії, як складова частина роти, ескадрону та батареї. У подальшому, з появою нових родів військ (танкових, повітряно-десантних) і розвитком спеціальних військ (інженерних, зв'язку, залізничних та інших), чоти ввійшли й до їх організаційної структури.

Термін

Згідно зі статутом ЗС України використовується термін взвод. Це слово запозичене з російської мови, де утворене від дієслова взводить («зводити»). У XVIII ст. в армії Російської імперії аналогічний підрозділ називався плутонг.

Історично в українських збройних силах (армія УНР, УПА) щодо цього підрозділу використовувалось слово чота[1]. Воно походить угор. czata, де має слов'янське походження: від серб. чета[3] (у сучасній Сербії — позначення роти, звідси також і «четники»).

Історія

На початку XXI століття чотні структури існують у всіх родах військ і спеціальних військах, а також у частинах і підрозділах забезпечення й обслуговування збройних сил більшості держав світу. Залежно від призначення та складу існують чоти: мотострілецькі, механізовані, мотопіхотні, піхотні, парашутно-десантні, танкові, артилерійські, мінометні, протитанкові, розвідувальні, саперні, зв'язку, управління, комендантські, регулювання, медико-санітарні, підвозу боєприпасів, господарські, ремонтні, постачання, матеріального забезпечення, обслуговування тощо.

Організаційно чота залежно від її призначення, включає декілька відділень, секцій або команд (обслуг, екіпажів, груп). Очолюється командиром, який призначається з числа молодших офіцерів, унтер-офіцерів, ворент-офіцерів, прапорщиків, а іноді й сержантів.

Чисельність чоти в більшості армій світу — 10-36 військовослужбовців, залежно від військових традицій країни, роду військ і функціонального призначення.

Збройні сили України

Див. також

Примітки

  1. Чота // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. взвод // Російсько-український словник для військовиків / А. Бурячок [та ін.]; відп. ред. Д. Гринчишин. — Київ: Варта, 1995. — С. 44. — 384 с. — ISBN 5-7707-7108-9.
  3. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 6 : У  Я / укл.: Г. П. Півторак та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 2012. — Т. 6 : У — Я. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.

Джерела

  • Бойовий правильник піхоти ч. 3: Чота Передрук видання УПА Військове видавництво при Закордонному Представництві УГВР
  • С. Ф. Хмель Українська партизанка (з крайових матеріалів); «Шлях Перемоги», Львів 1993.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.