Збройні сили Північної Македонії

Збройні сили Північної Македонії (мак. Армија на Република Северна Македонија) — збірна назва для сухопутної армії, військово-повітряних сил та спецпідрозділів Північної Македонії.

Армія Північної Македонії
Армија на Република Северна Македонија
Емблема Збройних сил Північної Македонії
Засновані 21.лютого.1992 року
Поточна форма 27.березня.1992 року
Види збройних сил
Сухопутні війська
Повітряні сили
Сили спеціальних операцій
Штаб  Скоп'є
Командування
Верховний головнокомандувач  Президент
Ґеорґе Іванов
Міністр оборони Зоран Йолевський
Начальник генерального штабу Мефодій Величковський
Людські ресурси
Вік 18 років[1]
Призов відсутній (2013)[1]
Населення у
призовному віці
532196 ч., віком 16-49 (оц. 2010[1]),
511964 ж., віком 16-49 (оц. 2010[1])
Придатних для
військової служби
443843 ч., віком 16-49 (оц. 2010[1]),
426251 ж., віком 16-49 (оц. 2010[1])
Щорічно досягають
призовного віку
16144 ч. (оц. 2010[1]),
14920 ж. (оц. 2010[1])
Активні службовці (2014)[2]
Резерв (2013)[3]
Витрати
Бюджет ден
$ (2015)[4]
Відсоток у ВВП 1,08 % (2015)[1]
Промисловість
Закордонні постачальники  Росія
 Україна
 Сербія
 Болгарія
 США
 Туреччина
 Ізраїль
Історія
Військова історія Північної Македонії
Конфлікт у Македонії (2001)
Війна в Афганістані
Війна в Іраку
Однострої та звання
Військові звання Північної Македонії
Нагороди
Військові нагороди Північної Македонії

Збройні сили Північної Македонії у Вікісховищі

Доктрина

Македонська національна оборонна доктрина спрямована на гарантування збереження незалежності і суверенітету республіки, цілісності її території, територіальних вод і повітряного простору та захист конституційного ладу. У колі її основних інтересів залишаються розвиток і підтримання реальної здатності боронити життєво важливі інтереси країни та розбудова Македонської армії так, щоб це забезпечувало її оперативну сумісність із збройними силами країн-членів НАТО і Європейського Союзу та її спроможність брати участь у повному обсязі завдань Альянсу.[5] 6 лютого 2019 року представники держав НАТО підписали протокол про вступ Північної Македонії в НАТО[6].

Історія

Македонські військовики (перші два зліва направо) тренуються з американським військовослужбовцем миротворчої місії, 2006 р.

ЗС було утворено в 1992 році після того, як 17 листопада 1991 р. парламент Македонії прийняв Конституцію, згідно з якою вона проголошувалася суверенною, незалежною, демократичною і соціальною державою, для оборони якої передбачалися власні збройні сили. 21 лютого 1992 р. президент Кіро Глігоров і представники федеральної армії підписали угоду про виведення ЮНА за межі Македонії з крайнім строком 15 квітня. Армія виконала взяте на себе зобов'язання достроково, і вже 27 березня 1992 р. останній югославський вояк залишив македонську територію. Під час виводу югославських військ було вивезено з Македонії практично все озброєння ЮНА, тому первісно македонська армія володіла лише чотирма пошкодженими танками Т-34 часів Другої світової війни та деякою кількістю стрілецької зброї, залишеною від ЮНА. Сучасне озброєння було закуплено та одержано в дар від Болгарії, США і України.

Македонська армія сприяла силам НАТО у війні 1999 року, брала участь у внутрішньому конфлікті 2001 року, окремі підрозділи воювали в Іраку і Афганістані на боці США.

З жовтня 2006 р. скасовано загальний військовий обов'язок, македонська армія — перша в регіоні, яку укомплектовано повністю професіональними солдатами.[7] Нині армія переживає значні перетворення з метою вступити в НАТО.

Структура

Армією Північної Македонії командує міністр оборони через начальника Генерального штабу (НГШ) армії Північної Македонії. Передбачено дві посади заступників НГШ — заступник НГШ з планування, оперативних питань та готовності, який відає поточною діяльністю Генерального штабу, та заступник НГШ з військово-цивільного співробітництва.

Структура ЗС Македонії

Сухопутні війська

Сухопутні війська — головний вид збройних сил. Складаються з сил швидкого реагування, сил підтримки і стратегічного резерву.

Сили швидкого реагування складаються з 1-ї та 2-ї бригад, бронетанкового батальйону (31 танк Т-72).

Стратегічний резерв теж складається із двох бригад — 3-ї і 4-ї та змінної кількості менших частин.

Сили підтримки представлено артилерійською частиною (12 установок БМ-21), батальйоном ППО, ротою радіаційно-хімічно-біологічної розвідки, батальйоном зв'язку і логістики, інженерним батальйоном, ротами розвідки та військової поліції.

Озброєння

ВПС

ВПС Північної Македонії (мак. Воено Воздухопловство) охоплюють Авіацію і ППО та включають бойову ескадрилью вертольотів вогневої підтримки Мі-24, транспортну ескадрилью, батальйон розвідки та батальйон ППО разом з ротою тилового забезпечення і підтримки.

Головна база ВПС аеродром Петровец.

Озброєння

Командування сил спеціального призначення

Контролює діяльність диверсійно-розвідувального батальйону, а також елітного підрозділу «Вовки» (мак. Волци).

Навчальне командування

Складається з освітніх центрів по всій країні і відповідає за забезпечення підготовки та стандарти готовності, зокрема, для узгодження з вимогами НАТО.

Командування матеріально-технічного забезпечення

Створене в 2001 році Командування відає всім комплексом заходів забезпечення бойової служби та контролює тилову базу сухопутних військ, військовий госпіталь, і центр будівництва та техобслуговування.

Інші командування

Інші командування Генштабу Армії включають Підрозділ радіоелектронної боротьби, Роту Почесної варти, озерну флотилію, складену з невеликих підрозділів військових катерів на Преспенському та Охридському озерах, а також інженерний полк та полк зв'язку.

Примітки

  1. CIA The World Factbook. «Central Intelligence Agency». Процитовано 7 вересня 2015.
  2. Active Military Manpower. «Global Firepower». Процитовано 7 вересня 2015.
  3. Active Reserve Military Manpower. «Global Firepower». Процитовано 7 вересня 2015.
  4. Defence Budget by Country. «Global Firepower». Процитовано 7 вересня 2015.
  5. Basis of the National Defence Policy And Doctrine Архівовано 25 лютого 2009 у Wayback Machine. Macedonian Ministry of Defence (англ.)
  6. У НАТО підписали протокол про вступ Македонії до Альянсу. Європейська правда. 06.02.2019. Процитовано 06.02.2019.
  7. www.setimes.com
  8. Armed forces of the FYROM< — Armored Fighting Vehicles
  9. Armed Forces of the FYROM — Air Defence
  10. Macedonian Air Force Aircraft Types. Архів оригіналу за 4 червня 2008. Процитовано 11 грудня 2010.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.