Какодил

Какоди́л — складний радикал диметиларсин; металорганічна сполука арсену; хімічна формула (С Н3)2As−.

диметиларсин
Ідентифікатори
Номер CAS 471-35-2
PubChem 79018
Номер EINECS 207-440-4
SMILES
C[As](C)[As](C)C[1]
InChI
InChI=1S/C4H12As2/c1-5(2)6(3)4/h1-4H3
Властивості
Молекулярна формула (СН3)2As−
Молярна маса 209,937
Якщо не зазначено інше, дані наведено для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки

Опис

У вільному вигляді існує у формі дикакодилу (з'єднання какодилу самого з собою) у вигляді рухливої леткої рідини з огидним запахом з температурою плавлення близько −6 °C і температурою кипіння близько 170 °C. На повітрі самозаймається.

Какодил — один з перших радикалів, відкритих в органічних сполуках. 1760 року директор Севрської порцелянової фабрики Луї Клод Каде де Гассікур, переганяючи ацетат калію з оксидом арсену(III), несподівано отримав димучу рідину з огидним запахом, що містить миш'як, яку назвали аларсіном, або рідиною Каде. Як з'ясували згодом, у цій рідині містилися вперше отримані органічні похідні арсену, серед яких так званий окис какодилу, який утворився внаслідок реакції

4 CH3COOK + As2O3 → (CH3)2As−O−As(CH3)2 + 2 K2CO3 + 2 CO2

У кінці 1830-х років Р. Бунзен отримав з рідини Каде низку сполук, що містять спільну складову частину — радикал (СН3)2As−, який він назвав какодилом (від греч. κᾰκός «поганий») за бридкий запах.

Застосування

Раніше застосовувався в складі сполук какодилу як бойова отруйна речовина, нині — як гербіцид.

Хімічні властивості

Какодил входить до складу так званих сполук какодилу: дикакодилу ((СН3)2As)2, хлористого какодилу (СН3)2AsCl, окису какодилу [(СН3)2As]2O тощо.

Дикакодил утворюється при відновленні хлористого какодилу цинком:

2 (CH3)2AsCl + Zn = (CH3)2As·As(CH3)2 + ZnCl2

Токсичність

Токсичність сполук какодилу зростає в ряду: дикакодил, хлористий какодил, ціанистий какодил.

Вплив на організм

З'єднання какодилу мають місцеву і загальноотруйну дію, викликаючи біль, запалення і некроз при попаданні на шкіру, запалення дихальних шляхів, пронос при попаданні в шлунково-кишковий тракт. Ураження нервової системи характеризується судомами, паралічами, втратою зору, коматозним станом.

  1. Cacodyl
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.