Калос-Лімен

Калос-Лімен — давньогрецьке місто на північному заході Криму, що існувало з IV ст. до н. е. по I ст. н. е. на місці сучасного селища Чорноморське в районі Вузької бухти. Назва перекладається з давньогрецької як «Чудова гавань».

Калос-Лімен

45°31′03″ пн. ш. 32°42′49″ сх. д.
Країна  Україна
Розташування Чорноморське
Тип втрачена споруда і місце розкопок

Калос-Лімен
Калос-Лімен (Автономна Республіка Крим)
 Медіафайли у Вікісховищі

Відкриття

Розкопки фортеці (2000)

Перші розкопки на цьому місці були зроблені директором Херсонеського музею Л. А. Мойсеєвим у 1929 р. Дослідження цієї цікавої пам'ятки тривають досі.

Історія

Походження

Назва цього міста в буквальному перекладі з давньогрецької означає «прекрасна гавань». Ось що пише про це місце анонімний античний географ — автор «Періпла Понта Евксинського» (IV ст. н. е.): «Від Херсона до … Керкінітиди 600 стадіїв … від Керкінітиди до скіфського Калос-Лімена в херсонській землі 700 стадій… Від Калос-Лімена до річки Істра або Данувія знову живуть скіфи. За Калос-Ліменом починається затока, іменована Каркінітською і тягнеться до Таміракі; вона має довжину 2250 стадіїв…» (Anon. PPE, 83).

1 стадія в різних системах дорівнювала 177 — 210 м. Ця відстань обчислювалася не по прямій лінії, а вздовж лінії узбережжя. Істром або Данувіем називався в давнину Дунай. «Затока, іменована Каркінітською» — сучасна Керкінітська затока. Тамірака — це, можливо, сучасна річка Каланчак на Херсонщині. Таким чином, Калос-Лімен знаходився на північ від Керкинітіди, на березі Керкінітської затоки, причому відстань від Калос-Лімена до Керкинітіди вздовж узбережжя перевищувала відстань від Керкинітіди до Херсонеса. Сама назва говорить про те, що Калос-Лімен мав чудову гавань.

Виходячи з усього цього, вчені припустили, що древній Калос-Лімен розташовувався на північно-західному узбережжі Тарханкутського півострова, там, де його берег повертає на північний схід, в глибині бухти Вузька, біля сучасного райцентру Чорноморське.

Цікаво, що в давнину на північ і на південь Калос-Лімена були навіть не одна, а дві відмінні гавані. Тепер же вони висохли, а колись розташоване на мису поселення опинилося на вершині кам'янистої гряди, яку з півдня обмежує піщана коса, а з півночі — невисокі скелясті обриви.

Структура міста

Калос-Лімен був заснований греками-іонійцями в IV ст. до н. е. Місто площею близько 4 гектарів оточувала фортечна стіна з чотирикутними вежами. Навколишні землі були розмежовані на наділи. У центрі кожного наділу зазвичай перебувала садиба — або округла житлова башта, або ж (якщо господарі не боялися набігів степових кочівників) — прямокутна споруда з центральним двориком, навколо якого знаходилися житлові і господарські приміщення. Основу економіки Прекрасної Гавані становило землеробство. Сільськогосподарська територія міста, його власна хору, розташовувалася по сторонах Ак-Мечетської бухти в радіусі приблизно 2 км.

Боротьба з сусідніми племенами

Багато в чому історія Калос-Лімена повторює історію Керкинітіди. Вигідне стратегічне положення міста, родючі землі в його окрузі і зручна гавань манили сильніших сусідів. Тому недовгим був період самостійності — вже до кінця IV століття місто було захоплене херсонеситами. У III ст. з'являються нові претенденти скіфи і сармати. Їхні набіги змусили греків зміцнити вже існуючі укріплення і звести нову лінію оборони — багатовежну цитадель біля самої бухти. Є відомості про 16-метровий маяк, у підвалах якого зберігалися запаси їжі на випадок облоги. А на верхніх поверхах розміщувався командний пункт і були встановлені каменеметальні гармати, що контролювали вхід у бухту.

Ці заходи відстрочили падіння Калос-Лімена, але вже у II ст. до н. е. місто переходить до рук скіфів. Незабаром він, разом із Керкінітидою, став найважливішим морським портом пізньоскіфської держави.

Занепад

У кінці II ст. в північно-західний Крим знову опиняється в центрі бойових дій. Тут з'являється експедиційний корпус під керівництвом полководця Діофанта. Греки розгромили скіфів і союзних їм сарматів і знову підкорили Керкінітіду і Калос-Лімен. Про це нам розповіли почесні декрети — один на честь Діофанта і другий — на честь загону херсонеситів, який захопив Калос-Лімен. Однак херсонесити повернулися сюди ненадовго — в середині I ст. до н. е. Калос-Лімен знову потрапляє під владу скіфів. Кінець існування міста належить до I ст. н. е., коли сармати, що вдерлися з північних степів, остаточно знищили цей колись процвітаючий центр.

Остання згадка

Останній раз вже спотворене назву поліса — Кало-Лімена, приурочене до Ак-Мечетської бухті, згадується на картах італійських компасних карт XIII—XVI ст., потім зникає і ця остання згадка про стародавнє місто.

Сучасність

Нині на території стародавнього міста розташовується національний історико-археологічний заповідник «Калос-Лімен». Заснований у 1997 році Міністерством культури України для вивчення і популяризації цього унікального археологічного об'єкта. Очолює заповідник доктор історичних наук В. А. Кутайсов. У центрі Чорноморського (найближчий до розкопок СМТ) є музей «Калос-Лімен».

Також на території стародавнього городища Калос-Лімен щорічно проводяться розкопки групою студентів з Росії під керівництвом Кутайсова В. А. Уже відкрита вежа та частина фортечної стіни. Значна частина стародавніх укріплень перебуває під водою.

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.