Ніконій

Ніконій (дав.-гр. Νικώνιον, лат. Niconium)  — античне місто на східному березі Дністровського лиману, у межах сучасного села Роксолани (Овідіопольський район Одеської області).

Ніконій

46°10′33″ пн. ш. 30°27′16″ сх. д.
Країна  Україна[1]
Розташування Одеська область
Тип місце розкопок і поліс[2]

Ніконій
Ніконій (Україна)
 Медіафайли у Вікісховищі
Місце знаходження городища

Назва

Назва міста походить, можливо, від імені його ойкіста. Розташоване воно було на лівому березі Дністровського лиману, поблизу сучасного села Роксолани.

Засноване переселенцями з Іонії в останній третині 6 століття до н. е.

Історія

Мармуровий бик з Ніконія, Одеський археологічний музей

Ніконій являв собою невеликий поліс, що складався з власне міста і близько десятка лівобережних сільських поселень із землянковою забудовою, які згодом змінювалися будинками звичайного грецького типу. Основу економіки становило землеробство. Довгий час Ніконій перебував в економічній та політичній залежності від Істрії. Підтримував торговельні зв'язки з містами Іонії, Аттики, острівною Грецією, з Істрією, Ольвією.

На 2-у половину 5-4 століть до н. е. припадає розквіт міста, коли, зокрема, зводяться оборонні споруди. Близько 3-ї чверті 4 століття до н. е. Ніконій занепав. В 3-2 століттях до н. е. занепад посилився, а з нашестями галатів та інших варварських племен місто остаточно загинуло. Деякі дослідники пов'язують зруйнування міста з македонським полководцем Зопіріоном, соратником Александра Великого.

В 1-4 ст.ст. н. е. життя в місті відновилося. Розміри міста зросли в порівнянні з попереднім періодом, але цей період майже не досліджений.

Остаточно життя в місті припинилося в добу Великого переселення народів, наприкінці 3 — на початку 4 ст. н. е.

Нумізматика

Ніконій‎ські монети

На відміну від Тіри власного монетного карбування не мав. В 6-1 ст.ст. до н. е. основним платіжним засобом на внутрішньому ринку Ніконія були істрійські мідні литі монети, проте можливо, що в 5 столітті до н. е. Ніконій вже випускав власну литу монету із зображенням сови. Збіг датування монет з часом правління скіфського царя Скіла, служать підтвердженням того, що саме ім'я Скіла вказано на монетах Ніконія.

Джерела та література

Фотографії

Поблизу Ніконія
Руйнування берегової лінії
На протилежному березі - Тіра
Діяльність "чорних археологів"
Діяльність "чорних археологів"
Діяльність "чорних археологів"

Література

Посилaння

  1. GeoNames — 2005.
  2. An Inventory of Archaic and Classical Poleis: An Investigation Conducted by The Copenhagen Polis Centre for the Danish National Research Foundation / M. H. Hansen — 2004.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.