Кам'яне Поле

Географія

Село Кам'яне Поле знаходиться на лівому березі річки Саксагань, нижче за течією на відстані 1 км розташоване село Шевченківське, на протилежному березі — місто Кривий Ріг. Поруч проходить залізниця, станція Кам'яне Поле за 2 км.

Село витягнулось з північного сходу на південний захід на 2,5 км. Центральною вулицею є вулиця Кам'яна, яка простягається через усе село.

Історія

Село — колишня менонітська колонія нім. Steinfeld (з німецької — «кам'янисте поле»), яку заснували німецькі переселенці в другій половині XIX століття. Таку назву поселення отримало від того, що ґрунт в околицях дуже кам'янистий: тут на поверхню виходять вапняки і кварцити.

Визначні пам'ятки

Кам'янопільська братська могила

У центрі села, на Кам'яній вулиці, знаходиться братська могила радянських воїнів, полеглих в роки Німецько-радянської війни. Тут, під гіллям розлогих старих тополь стоїть двометровий скульптурний пам'ятник — у вигляді фігури солдата, що тримає у руках поховальний вінок.

Урочище Набережне

На північній околиці села знаходиться тутешня природна пам'ятка Набережне урочище. Це мальовниче чергування ярів та пагорбів, що місцями круто обриваються до русла річки Саксагань. Урочище вкрите природною степовою рослинністю, на схилах ростуть чагарники, у яких гніздяться різні птахи.

Могила Баба

За 2 км на схід від села розташований курган Могила-Баба — пам'ятка історії національного значення. Абсолютна висота кургану — 130 м, а відносна — близько 8 метрів.

Щодо походження назви кургану існує дві версії: згідно з першою, на його вершині стояла фігура жінки, так звана кам'яна баба, яких було безліч в південноукраїнських степах. За іншою, цікавішою, версією, у цій могилі поховано одного із сподвижників Богдана Хмельницького — полковника Небабу.

Курган був важливою стратегічною точкою під час Німецько-радянської війни. Нацистські окупанти влаштували на ньому добре укріплений оборонний пункт. В жовтні 1943 року за висоту «Могила-Баба» розпочались запеклі бої — німці намагались не пропустити радянські війська до Кривого Рогу. Висота в ході тривалих боїв по кілька разів переходила із рук в руки. Врешті, 20 лютого 1944 року нацисти були остаточно витіснені з Бабиної Могили.

Нині на кургані створено меморіал пам'яті, на верхівці встановлено гармату. До кургану веде алея і сходи, біля підніжжя — гранітна брила з написом: «Тут насмерть боролись з фашистами в кінці 1943 воїни 82-го стрілецького корпусу — герої битви за Кривий Ріг». Навколо кургану зберігся бункер, військові землянки, окопи.

Щороку, 9 травня, на Могилі-Бабі відбувається вшанування пам'яті загиблих у війні криворіжців.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.