Кафана

Кафана (Чорногорії. босн. kahvana мак. кафеана хорв. kavana — терміни, використовувані в більшості колишніх югославських країн для визначення типу місцевих бістро, в яких в першу чергу подають алкогольні напої та кава, а також легкі закуски і інші продукти харчування. У більшості Кафан присутня жива музика[1] .

Сільська Кафана, Борач, Шумадійський округ, Сербія .

Поняття соціального місця збору для чоловіків для розпивання алкогольних напоїв і кави, виникло в Османській імперії і поширилося в Південно-Східній Європі під час османського панування, в подальшому перетворилося в сучасні Кафани.

Етимологія

Це певний тип створення відомий під декількома злегка різними іменами в залежності від країни і мови:

Саме слово, незалежно від регіональних відмінностей, є похідним від турецького kahvehane («кафе»), яке, в свою чергу, походить від перського терміна qahveh-khaneh (з'єднання арабського qahve (кава) і перського khane (будинок).


Історія

Кафана в палаці Албанія, Белград, 1910-і роки.

В кінці 18-го і початку 19-го століття, кафани були сімейним бізнесом, ремесло, передавалося з покоління в покоління.

З розвитком балканських міст і зростанням населення, кафани також змінили концепцію. У деяких почали подавати їжу і користуватися іншими засобами для заманювання потенційних клієнтів, так як власники тепер повинні були конкурувати з іншими подібними закладами міста. У більшості великих міст на той період існували так звані міські кафани, розташовані на головної площі, або навколо. Клієнтами таких кафанів були найбільш заможні та відомі люди міста. Ціни в таких кафанах були, як правило, вищі в порівнянні з іншими аналогічними закладами по місту, які не мали такого вдалого місця розташування.

Концепція живої музики була введена на початку 20-го століття. Музичний репертуар носив локальний характер, виконувалася тільки народна музика, яка була популярна в конкретному регіоні.

Після Другої світової війни кафани поширилися по всьому Балканському півострову і за його межами. Деякі з них продовжували підтримувати високий рівень обслуговування, в той час як інші почали обслуговувати переселенців з сільської місцевості, яке в основному знайшли роботу на заводах і на будівництвах, в таких кафанаї сервіс був значно гірший[2] .

Це період, коли кафан починає асоціюватися з закладом для нижчих класів суспільства. У 1980-х термін «кафана» став майже образливим, і більшість власників уникали асоціації свого закладу з кафаною, вважаючи за краще прозахідні терміни, такі як: ресторан, кафе, бістро, кафе-бар.

Стереотипи

Кафана асоціюється з місцем, де нещасна любов лікується алкоголем і музикою, гравці просаджують величезну купу грошей, чоловіки тікають від дружин, тіньовики, корумповані місцеві політики і дрібні злочинці роблять бізнес. Як і в багатьох інших суспільствах, відвідування кафан вважається в основному чоловічим заняттям.

Кафани по країнам

Боснія і Герцеговина

У чистому вигляді кафанів можна зустріти в Боснії, де їжа не подається, концепція закладу залишається близькою до оригінальної, подається лише кава по-турецьки і алкоголь.

В боснійських містах з чисельним мусульманським населенням, можна дотепер зустріти деякі старі кафани, які не сильно відрізняються від існуючих за часів османського ярма в Боснії. Зараз їх, в основному, відвідують місцеві старійшини, а також випадкові туристи, і їх кількість постійно зменшується.

Сербія

Відома кафана в центрі Белграда

У Белграді функціонують багато закладів обладнані великою кухнею, і мають складні меню, які офіційно називаються ресторанами, але більшість жителів відносяться до них як до кафанів.

За деякими даними, перша кафана в Белграді була відкрита після 1738 року, коли турки відбили напад австрійців. Її назва була чорний Орел, і в кафанії подавалася лише турецька чорна кава і кальян[3] .

Їжу в сербських кафанах почали подавати в 19 столітті, меню складалося, в основному, з простої закуски, наприклад Чевпачічі . Меню розширювалося із збільшенням туристичної привабливості Белграда.

Після Другої Світової Війни стала зростати популярність таких кафан як, Суматовач, Під липою, і Грмец на македонській вулиці (сленгове назва «Бермудський трикутник»)[4] .

Починаючи приблизно з 1970-х років з припливом західної культури більшість молодих сербів почали асоціювати термін кафан з чимось архаїчним , тому власники закладу, стали уникати цього терміна.

Тенденція відмови від терміна кафан продовжилося в 1990-х і початку 2000-х років. З джентрифікації центральної частини Белграда, нові заклади харчування, віддійшли від традиціоналізму. Гарним прикладами цього, можуть служити численні нові ресторани в центрі Белграда — жодне з цих місць не називається кафан.

Хорватія

У Хорватії, кафани відрізняються в континентальній Хорватії і на узбережжі Далмації . Kafić — це загальний термін, що охоплює всі заклади, де подають каву і алкогольні напої, а kavana — це заклад в стилі бістро, описані в цій статті.

Кафана в мистецтві

Існує пісня Костянтина Ундрова «Вишеградська ніч», де за сюжетом бійці в Сербії поминають полеглих на всіх війнах в старій кафані.

Примітки

  1. Senica.ru, Кирилл Борщев /. Сербская кафана и её отличительные черты (ru-ru). Процитовано 8 травня 2018.
  2. Кафана как главный культурный феномен Сербии | JugoSlovo. JugoSlovo (ru-RU). 19 лютого 2016. Архів оригіналу за 15 серпня 2018. Процитовано 8 травня 2018.
  3. Pohvala razvoju beogradske kafe-kulture: kafana;Politika, 10 July 2008
  4. Film o beogradskom «Bermudskom trouglu» Архівовано 2012-09-04 у Archive.is; MTS Mondo, 15 February 2007

Література

  • «Kafana kao naša svakodnevica i obrazac ponašanja». Kultura. DOI : 10.5937 / kultura1651158K .
  • «Kafana u ravničarskom selu — od bircuza do kafića». Kultura. DOI : 10.5937 / kultura1651167S .
  • «Kafanski imenoslov». Kultura. DOI : 10.5937 / kultura1651136B .
  • «Gostionice — preteče kafana». Kultura. DOI : 10.5937 / kultura1651119D .
  • «Kulturni koreni srpske kafane». Kultura. DOI : 10.5937 / kultura1651088K .

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.