Кентербері

Ке́нтербері (англ. Canterbury [kæntə ˌ bɹi], лат. Cantuaria, Durovernum Cantiacorum) — стародавнє місто на південному сході Англії, у графстві Кент, за 85 км на південний схід від Лондона, відомий як місце знаходження кафедри архієпископа Кентерберійського, примата англіканської церкви. Населення — 42 тис. чоловік (2001).

Кентербері
Canterbury
Річка Стаур в центрі Кентербері
Прапор Герб

Координати 51°16′42″ пн. ш. 1°04′39″ сх. д.

Країна  Велика Британія
Регіон Південно-Східна Англія
Перша згадка 597
Площа 72,8 км²
Висота центру 3 м
Населення 43,432  (2001)
Міста-побратими Реймс, Чертальдо, Естергом, Турне, Берг, Вімере, Мельндаль, Владимир
Часовий пояс UTC0, влітку UTC+1
Телефонний код 01227
Поштовий індекс CT1, CT2, CT3, CT4
GeoNames 2653877
OSM 448590 ·R (Кентербері-Сіті)
Офіційний сайт canterbury.gov.uk
Кентербері
Кентербері (Сполучене Королівство)
Кентербері
Кентербері (Південно-Східна Англія)

Історія

Ворота Крайст-Черч, через які проходить шлях до собору

В давнину Кентербері стояв біля гирла річки Стаур, яка тут впадала в протоку, що відокремлює від Британії острів Танет. Згодом протока засмітилася, і Кентербері виявився розташованим далеко від моря, за 23 км на північний захід від портового Дувру. Римський імператор Клавдій під час завоювання Британії в 43 на місці кельтського поселення заклав римське місто Durovernum Cantiacorum. Через місто пройшла дорога з Дувра на Лондон, відома нині як Вотлінг-стріт.

У VI столітті Кентербері стає резиденцією кентського короля Етельберта і його дружини, християнки Берти. Остання радо прийняла в Кентербері місіонера, надісланого папою Григорієм I, Августина Кентерберійського. Він заснував при королівському дворі абатство святого Августина, а пізніше заклав Кентерберійський собор, який став головним храмом Кентського королівства, а пізніше — і всій Англії. Досі збереглася капела королеви Берти — нині церква Святого Мартіна.

У Середні століття Кентербері залишався головним релігійним центром Англії. У XI столітті служив мішенню для нападів данців на чолі з Канутом. У 1170 в Кентерберійському соборі відбулося вбивство архієпископа Томаса Бекета, за яке чотири роки по тому тут же каявся король Генріх II Плантагенет. Бекет був зарахований до лику святих, і до його мощей йшов безперервний потік паломників, для розміщення яких потрібно було безліч заїжджих дворів. Картина життя середньовічного Кентербері намальована в «Кентерберійських оповіданнях» Чосера.

Англійська Реформація призвела до заборони на ушановування Бекета і розпуску монастирів. Занепад міста був призупинений еміграцією гугенотів з Франції, основною спеціалізацією яких було ткацтво. Центр міста постраждав від бомбардувань Другої світової війни. У 1965 році був заснований Кентський університет. Крім того, у місті діє приватна школа Кінгс-скул, заснована Генріхом VIII у 1547 році і яка претендує на звання найстарішої школи Європи.

Визначні місця міста

У Кентербері традиційно налічувалося 22 парафіяльні церкви. З культових об'єктів три Кентерберійський собор, абатство святого Августина та церква святого Мартіна — знаходяться під охороною ЮНЕСКО, утворюючи в сукупності пам'ятник Світової спадщини. Збереглися також фрагменти давньоримських стін, надбудовані в Середні століття. Кентерберійський замок, зведений невдовзі після нормандського завоювання, нині стоїть у руїнах.

Видатні уродженці Кентербері

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.