Клавдія Феліцітас Австрійська
Клавдія Феліцітас Австрійська (нім. Claudia Felizitas von Ōsterreich–Tirol, чеськ. Klaudie Felicitas Tyrolská, угор. Klaudia Felicitász Ausztriai; нар. 30 травня 1653, Інсбрук, графство Тіроль [5] [6] — пом. 8 квітня 1676, Відень, ерцгерцогство Австрія [5] [6]) — принцеса з дому Габсбургів, уроджена принцеса Австрійська і Тірольська, донька Фердинанда Карла, ерцгерцога Австрії і графа Тіролю. Друга дружина імператора Леопольда I; в заміжжі — імператриця Священної Римської імперії, королева Німеччини, Угорщини та Чехії, ерцгерцогиня Австрійська і графиня Тірольська.
Клавдія Феліцітас Австрійська | |
---|---|
нім. Claudia Felizitas von Österreich | |
| |
Народилася |
30 травня 1653[1][2] Інсбрук[3] |
Померла |
8 квітня 1676[1][2] (22 роки) Відень, Габсбурзька монархія[3] ·туберкульоз |
Поховання | Імператорський склеп |
Країна | Австрія |
Діяльність | аристократка |
Титул | королева |
Рід | Габсбурги |
Батько | Фердинанд Карл Австріїський |
Мати | Anna de' Medici, Archduchess of Austriad |
У шлюбі з | Леопольд I Габсбург |
Діти | Maria Josefa von Habsburgd[4] і Anna Marie von Habsburgd[4] |
| |
Була членом Терциарного ордена святого Домініка. Володіла прекрасним вокалом і складала музику, пристрасно захоплювалася полюванням. Імператриця Клавдія Феліцітас мала великий вплив на чоловіка. Вона домоглася віддалення від імперського двору всіх своїх супротивників. Боролася зі зловживаннями у виконавчій і судовій системах. У щасливому шлюбі, що тривав майже три роки, народила двох дітей, померлих в дитячому віці. Померла незабаром після народження другої дитини. Вона була останньою представницею Тірольської гілки дому Габсбургів, яка згасла з її смертю.
Життєпис
Ранні роки
Клавдія Феліцітас народилася в Інсбруку 30 травня 1653 року. Вона була першою дитиною і старшою дочкою в сім'ї Фердинанда Карла, ерцгерцога Австрійського і графа Тіролю та Анни Тосканської, принцеси з дому Медічі. Батьки принцеси були двоюрідними братом і сестрою. По батьківській лінії вона доводилась онукою Леопольду V, ерцгерцогу Австрійському і графу Тіролю, і Клавдії Тосканській, принцесі з дому Медічі, на честь якої отримала одне зі своїх імен. По материнській лінії була онукою Козімо II, великого герцога Тосканського, і Марії Магдалини Австрійської, ерцгерцогині з дому Габсбургів[7].
У родині крім неї народилися ще дві дівчинки: невідома на ім'я, померла незабаром після народження, і Марія Магдалина, яка померла в тринадцятирічному віці [8]. Тобто, після смерті дядька, молодшого брата батька, який не залишив спадкоємців, і молодшої сестри Клавдія Феліцітас стала останньою представницею Тірольської гілки дому Габсбургів[9].
У деяких джерелах вона описується як «дуже красива дівчина, з живим характером і розвиненим інтелектом» [10]. Принцеса росла при дворі в Інсбруку, перетвореним її батьками на один з центрів європейського барочного мистецтва і музики. Клавдія Феліцітас володіла прекрасними вокальними даними, грала на різних музичних інструментах і складала музику[11]. Ще більшим захопленням принцеси було полювання [10]. Зберігся її портрет пензля Моранді, на якому тринадцятирічна Клавдія Феліцітас зображена в образі Діани, античної богині полювання[12].
Також багато уваги принцеса приділяла справам благочестя. Вона була терціарною домініканкою, тобто членом світської гілки ордена Домініканців[13].
Шлюб
Після смерті батька і дядька Клавдії Феліціти, які не залишили спадкоємців чоловічої статі, графство Тірольське перейшло під пряме управління імператорського двору у Відні. Овдовіла мати намагалася захистити права дочок. Її суперечка з імператорським двором завершився тільки після весілля старшої дочки (молодша померла в підлітковому віці) з Леопольдом I, імператором Священної Римської імперії, королем Німеччини, Угорщини та Чехії, ерцгерцогом австрійським. У шлюбі з ним Клавдія Феліцітас зберегла титул графині Тірольської [14][15].
Імператор був удівцем. У першому шлюбі з Маргаритою Терезою, інфантою Іспанською, він мав чотирьох дітей, з яких двоє були хлопчиками, але обидві дитини померли в дитинстві. Для того щоб забезпечити продовження династії, незабаром після смерті першої дружини Леопольд I був змушений почати пошуки нової дружини і зупинив свій вибір на троюрідній сестрі[16]. Клавдія Феліцітас відповіла згодою родичу і відмовила іншому претендентові на її руку, теж удівцю, Джеймсу, герцогу Йоркському, майбутньому королю Англії і Шотландії Якову II[17].
Одруження за дорученням відбулося в Інсбруку. За нареченою було дано придане в тридцять тисяч гульденів[18]. Потім вона разом з матір'ю і свитою виїхала в Грац, де мало відбуватися офіційне весілля. За дорученням імператора організацією весільних торжеств займався князь Йоганн Зейфрід фон Еггенберг. Над головним порталом свого нещодавно відбудованого чудового замку, в якому за день до весілля зупинилася майбутня імператриця з почтом, він наказав вибити напис на латині «Хай живе імператриця Клавдія!» (лат. Ave Claudia Imperatrix Обряд вінчання пройшов у палацовій церкві Святого Егідія в Граці 15 жовтня 1673 року. Весільні урочистості тривали два тижні. На початку листопада імператорське подружжя виїхала з Граца до Відня[19].
У подружжя народилися дві дочки, які померли в дитинстві: Анна Марія Софія (11.9.1674 — 21.12.1674) і Марія Йозефа Клементина (11.10.1675 — 11.7.1676) [5][7] . Незважаючи на це, їх шлюб був щасливим, але тривав близько трьох років. Клавдія Феліцітас користувалася впливом на чоловіка. Вона домоглася відставки і вигнання першого міністра Венцеля Еусебіуса фон Лобковіца, який був противником її шлюбу з імператором і пропонував йому зупинити свій вибір на Елеонорі Магдалині, принцесі Пфальц-Нейбурзькій, родичці його мачухи [10][20]. Імператриця звертала увагу чоловіка на зловживання при імператорському дворі, особливо в урядовій та судовій системах. З цією метою в 1674 році вона поставила оперу з відповідним підтекстом [21].
Передчасна смерть
Клавдія Феліцітас раптово померла від туберкульозу у Відні 8 квітня 1676 року у віці двадцяти двох років. Сталося це невдовзі після народження другої дочки, яка не на багато пережила свою матір. Вона померла в липні того ж року, а у вересні, слідом за дочкою та онукою, померла мати імператриці, вдова графиня Тірольська. Імператор важко переживав втрату другої дружини. Він пішов у монастир поблизу Відня, щоб оплакати своє вдівство, але вже в грудні того ж року, через відсутність спадкоємців чоловічої статі, вступив у третій шлюб з Елеонорою Магдалиною, принцесою Пфальц-Нейбурзькою з дому Вітельсбахів[22]. У цьому шлюбі народилися десять дітей, включаючи і два майбутніх імператора Йосип I і Карл VI[23].
Клавдію Феліціту поховали у Відні. Серце покійної імператриці вилучили і в спеціальній урні поклали в Імператорському склепі при церкві капуцинів, а її тіло поховали в церкви домініканців, де поруч з нею потім поховали і мати [6][24].
У культурі
Ще за життя імператриця надихала підданих на створення на її честь творів і навіть головоломок. Так, у 1674 році, під час її першої вагітності, з'явився вірш, що описував інтимні стосунки імператорської родини. Він був зашифрований у формі хреста за правилом «Хід конем». Імператор та імператриця прихильно поставилися до твору, автор якого отримав від них по одному дукату за кожен склад[25]. У 1867 році був виданий історичний роман німецької письменниці Луїзи Мюльбах «Імператриця Клавдія, принцеса Тірольська» (нім. Kaiserin Claudia, Prinzessin von Tirol[26].
Збереглося кілька портретів Клавдії Феліціти, що зображують її в різному віці. Посмертний портрет імператриці пензля іспанського художника Карреньо де Міранди в даний час зберігається у колекції музею д'Орсе в Парижі[27]. На дитячому портреті 1663 року пензля італійського живописця Дольчі вона зображена в образі Ісуса Христа в дитинстві[28]. Картина входить до колекції музею Тіссена-Борнеміса в Мадриді. На іншому портреті близько 1672—1675 років кисті того ж художника Клавдія Феліцітас зображена в образі святої імператриці Галли Плацидії ; це полотно зберігається у Флоренції в галереї палаццо Пітті[29].
Генеалогія
Примітки
- Find a Grave — 1995.
- Dr. Constant v. Wurzbach Habsburg, Claudia Felicitas von Tirol // Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich: enthaltend die Lebensskizzen der denkwürdigen Personen, welche seit 1750 in den österreichischen Kronländern geboren wurden oder darin gelebt und gewirkt haben — Wien: 1856. — Vol. 6. — S. 159.
- Німецька національна бібліотека, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #101072872 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
- Lundy D. R. The Peerage
- Korotin, 2016, с. 509.
- Czeike, 1992, с. 508.
- Lundy, Darryl. Klaudia Felizitas Erzherzogin von Österreich (англ.). www.thepeerage.com. Процитовано 28.08.2016.
- Seel, 1817, с. 323.
- Gottardi G. Storia degli Stati dell'Impero d'Austria preceduta da una lezione su la cronologia la geografia e la storia in generale. — Brescia: Tipografia Venturini, 1843. — P. 247—248. — 314 p.
- Coxe, 1824, с. 309.
- Koldau L. M. Frauen-Musik-Kultur: ein Handbuch zum deutschen Sprachgebiet der Frühen Neuzeit. — Köln, Weimar: Böhlau Verlag, 2005. — P. 106. — 1188 p. — ISBN 978-3-41-224505-4.
- Mocci, Laura. Morandi, Giovanni Maria. Dizionario Biografico degli Italiani — Volume 76 (2012) (італ.). www.treccani.it. Процитовано 31.07.2016.
- Dominikanische Laiengemeinschaften (англ.). www.dominikanische-laien.de. Процитовано 28.08.2016.
- Gottardi, 1843, с. 248.
- Oresko, Robert. // English Historical Review : журнал. — 2007. — No. 498. — P. 1030—1034.
- Chiusole An. La genealogia delle cose piu illustri di tutto il mondo, principiando da Adamo nostro primo Padre, e continuando sino al tempo presente. — Venezia: Giambattista Recurti, 1743. — P. 237. — 669 p.
- Coxe, 1824, с. 308.
- Mozley, John and Charles. // The Monthly packet of evening readings : журнал. — 1870. — No. 9. — P. 303.
- Kaiserhochzeit 1673 (нім.). www.museum-joanneum.at. Процитовано 31.07.2016.
- Bock G. Neue berliner Musikzeitung. — Berlin: Verlag von Ed. Bole und G. Bock, 1852. — Vol. VI. — P. 34. — 407 p.
- Koldau, 2005, с. 107.
- Antonelli G. Storia generale della Serenissima Augusta Imp. Reg. Casa d'Austria dalla sua origine fino ai giorni nostri. — Venezia: Co'Tipi di Giuseppe Antonelli, 1834. — Vol. X. — P. 158—159. — 183 p.
- Lundy, Darryl. Leopold I von Österreich, Holy Roman Emperor (англ.). www.thepeerage.com. Процитовано 28.08.2016.
- Habsburg, emperors of Austria. Klaudia Felicitas (англ.). www.royaltyguide.nl. Архів оригіналу за 21 січня 2017. Процитовано 31.07.2016.
- Köhler An. Curiösitäten- und memorabilien-lexicon von Wien. — Wien: Realis, 1846. — Vol. I. — P. 334. — 436 p.
- Mühlbach, Louise: Kaiserin Claudia, Prinzessin von Tirol. Historischer Roman (нім.). www.uibk.ac.at. Процитовано 31.07.2016.
- Хуан Карреньо де Миранда (1614 — 1685) (Испания). www.classic-online.ru. Процитовано 31.07.2016.
- Vogt-Lüerssen, Maike. Die Habsburger — Claudia Felicitas von Österreich-Tirol, Kaiserin (англ.). www.kleio.org. Процитовано 31.07.2016.
- Dolci Carlo, Ritratto di Claudia Felicita in veste di Galla Placidia (італ.). www.catalogo.fondazionezeri.unibo.it. Процитовано 31.07.2016.
Література
- Czeike F. Historisches Lexikon Wien: [нім.]. — Wien: Verlag Kremayr und Scheriau, 1992. — Vol. I: A — Da. — P. 508. — 623 p. — ISBN 978-3-21-800543-2.
- Coxe G. Storia della Casa d'Austria da Rodolfo di Apsburgo alla morte di Leopoldo II: [італ.]. — Milano: Nicolo Bettoni, 1824. — Vol. IV. — P. 308—309. — 446 p.
- Korotin I. Lexikon österreichischer Frauen: [нім.]. — Wien: Böhlau Verlag, 2016. — P. 119, 509. — 4248 p. — ISBN 978-3-20-579590-2.
- Seel H. Geschichte der gefürsteten Grafschaft Tirol: [нім.]. — Wien: Lentner, 1817. — Vol. III. — P. 316, 323, 357. — 419 p.
Посилання
- Claudia Felicitas — Archduchess of Austria. www.findagrave.com. — Інформація про Клавдію Феліцітас Австрійську на сайті «Find a Grave». (англ.)