Кобилецька Поляна

Кобилецька Поляна (угор. Gyertyánliget, словац. Poľana Kobilská, рум. Poiana Cobilei) селище міського типу Великобичківської селищної громади Рахівського району Закарпатської області, лежить при підніжжі гори Кобили (1177 м).

смт Кобилецька Поляна
Країна  Україна
Область Закарпатська область
Район/міськрада Рахівський район
Громада Великобичківська селищна громада
Код КАТОТТГ:
Основні дані
Засноване 1512
Площа  км²
Населення 3490 (01.01.2017)[1]
Поштовий індекс 90620
Телефонний код +380 3132
Географічні координати 48°03′27″ пн. ш. 24°04′02″ сх. д.
Водойма Шопурка
Відстань
Найближча залізнична станція: Великий Бичків
До станції: 12 км
До райцентру:
 - фізична: 36 км
 - автошляхами: 47 км
До обл. центру:
 - автошляхами: 186 км
Селищна влада
Вебсторінка www.kobpolyana.ucoz.ua
Карта
Кобилецька Поляна
Кобилецька Поляна

Кобилецька Поляна у Вікісховищі

Географія

На північному заході від селища струмок Довгий впадає у річку Малу Шопурку, праву притоку Шопурки.

Історія

Вперше згадується у 1672 році як Кабола Поляна. У 1910 році, будучи частиною Угорського королівства, мала 1 832 мешканців русинів, угорців і німців.за спогадами старожилів у село Кобилецька Поляна переселилися німецькі спеціалісти, що мали навички плавлення металу із залізної руди. Тут вони працювали на створених залізорудних мануфактурах. Новоприбулі переселенці, в основному, були вихідцями німецького походження з Австрії – з Імюкдену, Ебензеє та Ішлю. Про німецькі родини з Ясіня є відомості, що вони з Ротевейзе. У 1814 році виникло поселення спішських німців з Гонгартену у Рахові, яких називали «ціпцерами», а їх поселення до сьогоднішнього дня зветься Ціпцерай.

В першій половині XIX століття недалеко від села було виявлено сірчані мінеральні джерела, на базі яких тоді ж відкрито лікувальні купелі.

Після Першої світової війни у 1919 році, як і все Закарпаття, відійшла до Чехословаччини. В 1939 р. тут добровольці захищали Карпатську Україну від угорських окупантів.[2] У 1945 році відійшла до Радянського Союзу у складі УРСР.

Закарпатський металообробний (арматурний) завод «Інтернаціонал» — підприємство, в смт Кобилецька Поляна, засноване у 1770 році римсько-католицькою парафією Кобилецької Поляни. Цей завод в 1770 році, створила Римсько-католицька парафія віруючих, як металообробне підприємство з виготовлення інструментів (сокири, пилки тощо) для розробки лісів, сільськогосподарських знарядь, а також ланцюгів, якорів. У 1776 уведено в дію першу плавильну піч продуктивністю 1540 кг сталі високої якості. У 1779 році випуск чавуну становив 135 тонн щороку. Під час революційних подій в Австрійській імперії 1848 завод освоїв випуск зброї. На початку 1850-х років проведено реконструкцію заводу, зокрема удосконалено технологію плавлення металу та розширено процес виробництва, збудовано нові плавильні печі та встановлено нові верстати. Шоста частина виробів використовувалася на Солотвиньких соляних копальнях і в місцевій лісовій промисловості, решта вивозилася за межі Закарпаття. На початку 1870-х років на підприємствіві працювали 114 постійних і 30 сезонних робітників. Від 1903 ливарний завод перебував у приватній власності віденського підприємця Й. Братмана; у березні 1945 – націоналізований і отримав назву «Інтернаціонал».

Присілки


Боркут

Боркут - колишнє село в Україні, в Закарпатській області.

Обєднане з селом Кобилецька Поляна рішенням облвиконкому Закарпатської області №155 від 15.04.1967

1864: Borkut (Pesty), 1896: Borkút (ComMarmUg. 25), 1910: Borkút (uo.), 1944: Borkút (Hnt.).


Суха

Суха - колишнє село в Україні, в Закарпатській області.

Обєднане з селом Кобилецька Поляна рішенням облвиконкому Закарпатської області №155 від 15.04.1967

Перша згадка у ХІХ столітті

Церква Вознесіння Господнього. XVIII ст.

Гуцульське село лежить у мальовничій долині при злитті річок Крайньої і ПІопурки. Найбільшою цінністю села була стародавня дерев’яна церква, що була збудована аж ніяк не в 18 ст., як повідомляла охоронна табличка, а ймовірніше, згідно з переказами, – в 1512 р., і дерев’яна дзвіниця біля неї. У 1801 р. в документах записали, що село має церкву дерев’яну, із твердого дерева, добру, забезпечену необхідними речами.

Нава була перекрита високим коробовим склепінням, склепіння вівтарної частини мало форму зрізаної піраміди, а бабинець мав плоске перекриття.

У XIX ст. стіни були поваковані і побілені.

Гребінь даху увінчувала граційна барокова вежа. Однак належно цінувати й охороняти своє багатство в селі не було кому. За 1 метр від вівтарного зрубу в 1992 р. збудовано нову муровану церкву, чергову невдаху з архітектурного погляду.

Згодом дерев’яна перлина була розібрана і скидана на купу. Греко-католицька громада вирішила встановити церкву на іншому місці. Дізнавшись про це, православна громада на чолі з священиком при потуранні голови сільради спалила розібрану церкву і дзвіницю. Цей неймовірний акт вандалізму стався влітку 1994 р. Разом з церквою щезло з архітектурної мапи України і село Кобилецька Поляна. До речі, церкву хотіли врятувати Львівський музей просто неба й аналогічний Ужгородський музей, але не встигли.

Докладніше: Церква Вознесіння Господнього (Кобилецька Поляна)

Церква Вознесіння Господнього. 1992.

На жаль, мурована з цегли церква постала ціною знищення старої церкви – перлини дерев’яної архітектури Закарпаття.

Освіта

В селищі працюють україномовні, і один угорськомовний дитячі садочки. Також в селищі працює загальноосвітня школа I-III ступенів.

Віросповідання

У селищі присутні представники 7 віросповідань:

  • УПЦ МП "Святих жон мироносиць". богослужіння якої спочатку проходили в церкві Вознесіння Господнього, яка до того належала громаді УГКЦ, але з приходом комуністичної влади, була передана громаді УПЦ МП. У 1995 році було збудовано новий храм.
  • Церква Вознесіння Господнього. XVIII ст. Найбільшою архітектурною цінністю села була стародавня дерев'яна церква, збудована в 1512 р., і дерев'яна дзвіниця біля неї. Зруйнована в 1992 році. До приходу радянської влади належала громаді УГКЦ.

В 2010 р. греко-католицькою парафією було збудовано новий храм.

Туристичні місця

  • У селищі збудовано гірськолижний курорт.
  • Неподалік від південної околиці селища розташований водоспад Кобилецький Гук.
    • Також в Кобилецькій Поляні є комплекс відпочинку - Готель Лазок
    • В першій половині XIX століття недалеко від села було виявлено сірчані мінеральні джерела, на базі яких тоді ж відкрито лікувальні купелі.

Персоналії

  • Бокшай Йосип Йосипович — український живописець, педагог.
  • Павлюк Петро Васильович (1949 —1995) — радянський та український підприємець, директор Закарпатського арматурного заводу у 1986 —1995 роках. Загинув в автокатастрофі. На його честь названо одну з головних вулиць селища. [3]
  • Девід Вайс Хелінні (1927), американо-ізраїльський рабин, вчений з питань єврейських наук і професор Талмуду. Народився в Кобилецькій Поляні, дитинство провів у Сиготі, потім емігрував до США.

Див. також

Примітки

  1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2017 року (PDF(zip))
  2. М. Андрусяк З БОЇВ ЗА КАРПАТСЬКУ УКРАЇНУ. — «Галичина», 22.02.2019.
  3. Либавка Б. Закарпатський арматурний завод Енциклопедія сучасної України : у 30 т. / ред. кол. : І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ. К. : [б. в.], 2010. — Т. 10 : З — Зор. — 712 с. — ISBN 978-966-02-5721-4.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.