Коган Леонід Борисович

Леонід Борисович Коган (нар. 14 листопада 1924, Катеринослав, УРСР, СРСР пом. 17 грудня 1982, Митищі, СРСР) радянський скрипаль та педагог. Один з найяскравіших представників радянської скрипкової школи[4]. Народний артист РРФСР (1964). Лауреат Ленінської премії (1965). Народний артист СРСР (1966).

Леонід Борисович Коган
рос. Леонид Борисович Коган
Зображення
Основна інформація
Дата народження 14 листопада 1924(1924-11-14)[1][2][…]
Місце народження Катеринослав, Українська СРР, СРСР[3]
Дата смерті 17 грудня 1982(1982-12-17)[3][2][…] (58 років)
Місце смерті Митищі, Московська область, РРФСР, СРСР
Поховання Новодівичий цвинтар
Громадянство СРСР
Професія скрипаль, музичний педагог
Освіта Центральна музична школа
Відомі учні Ігор Группманd, Hratchia Haroutuniand, Едуард Тадевосян, Муллова Вікторія Юріївнаd і Олександр Брусиловський
Інструменти скрипка
Жанр академічна музика
Нагороди

 Файли у Вікісховищі

Біографія

Леонід Коган зі скрипкою

Народився в Катеринославі (нині — Дніпро) 14 листопада 1924 року в сім'ї скрипаля-любителя, фотографа за професією. Хлопчик рано розкрив свої музичні здібності, і його сім'я переїхала до Москви. З десяти років навчався у класі Абрама Ямпольського, 1936 року вступив до нього у Московську Центральну музичну школу. У нього ж закінчив 1948 року Московську консерваторію, а 1953 — аспірантуру того самого закладу.

Дебют Когана на великій сцені відбувся 1941 року: він виступив з концертом Йоганнеса Брамса у Великій залі Московської консерваторії.

З 1944 року — соліст Московської філармонії. 1951 року здобув перемогу на конкурсі ім. королеви Єлизавети у Брюсселі. З наступного року і до кінця життя викладав у Московській консерваторії.

Помер 17 грудня 1982 року під час поїздки у потязі. Похований на Новодівочому цвинтарі у Москві.

Син Леоніда Когана Павло — диригент, художній керівник Московського державного академічного симфонічного оркестру.

Творчість

Леонід Коган представляв так зване «романтично-віртуозне» крило радянської скрипкової школи. Іще з консерваторських років давав багато концертів, у тому числі — за кордоном. Репертуар скрипаля включав усю відому скрипкову музику, а також твори сучасників: свої концерти для скрипки з оркестром Когану присвятили Андре Жоліве, Арам Хачатурян, Тихон Хрєнников, Кара Караєв; Дмитро Шостакович починав писати для нього невтілений Третій концерт. Коган був неперевершеним виконавцем віртуозних скрипкових мініатюр і транскрипцій, у тому числі музики Нікколо Паганіні. Виступав Коган і у складі ансамблів, в тому числі в тріо з Мстиславом Ростроповичем та Емілем Гілельсом.

За спогадами людей, близьких Когану, для нього були характерні одержимість у роботі та безкомпромісна вимогливість до себе.[5]

Виконавець зобов'язаний намагатися зробити все від нього залежне, щоби публіка отримала багаті та різноманітні художні враження і пішла із зали з бажанням обов'язково відвідати наступний концерт

 — таким було творче кредо Когана.

Педагогічна діяльність

Леонід Коган викладав у Московській консерваторії близько 30 років. Він виховав багато талановитих учнів, серед яких — Вікторія Муллова, Марина Яшвілі, Андрій Корсаков.

Компакт-диск «Леонід Коган. Останні записи» (Мелодія)

Відзнаки

Інше

Пам'ятник на могилі Леоніда Когана на Новодівочому цвинтарі у Москві

Фільмографія

Участь у фільмах, архівні кадри:

  • «У святковий вечір» (1954, фільм-концерт)
  • «Грає Леонід Коган» (1967, документальний)
  • «Ніч у Мод» (1969, камео)
  • «Скрипка Леоніда Когана» (1975, документальний фільм)
  • «Нікколо Паганіні» (1982, камео)
  • «Great Performances» (2000, TV Series, архівні кадри)
  • «Леонід Коган. Неповторний» (2009, документальні кадри)

Композитор:

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.