Костел святого Станіслава (Щирець)

Костел святого Станіслава — визначна культова споруда й архітектурна пам'ятка у містечку Щирець. Збудований як оборонний храм. Внесений до реєстру пам'яток архітектури (охоронний номер 462/1-2). Зараз — храм парафії св. Станіслава єпископа і мученика Львівської архидієцезії РКЦ в Україні.

Костел святого Станіслава
49°38′45″ пн. ш. 23°51′28″ сх. д.
Тип споруди церква
Сучасний статус парафіяльний храм, пам'ятка архітектури
Розташування  Україна, Львівська область, Щирець
Стиль готика, ренесанс
Належність РКЦ
Костел святого Станіслава (Щирець) (Україна)
 Костел святого Станіслава у Вікісховищі

Відомості

Римо-католицька парафія в Щирці існувала у 1391 р., фундуш для неї записав Ян з Тарнова (староста генеральний Русі), а відновив у 1556 році король Сигізмунд II Август.

Первісно збудований у 1400 році. За традиціями середньовічного містобудування костел розташували на куті (південно-східному) центральної площі містечка — Ринок. Храм також був частиною укріплень міста і по периметру стін костелу існували бійничні отвори і кам'яна призьба для оборонців, які замурували під час реставрації костелу в 1912 році, присвяченому святкуванню 500-ліття Ґрюнвальдської битви. Автором переробленого проекту, за яким відновлювали храм, був Войцех Бреттнер (автором первісного, нереалізованого, Юзеф Горнунг).

У 1834 р. було знищено вежу, яку відновили також у 1912 році. Також на ній у 1910 р. було розташовано меморіальну таблицю з чорного мармуру на честь 500-річчя Грюнвальдської битви з написом «Пам'ятка Грюнвальдська 1410—1910».

У 1934 р. над входом до костелу розмістили меморіальну таблицю на честь 500-річчя смерті короля Владислава Ягайла з написом: «Королю Владиславу Ягайлу в 500-літню річницю смерті виражає повагу грод Щирецький 31 травня 1934».

Перед костелом знаходиться дзвіниця з арочними отворами, де були розташовані дзвони «Ян» (100 кг), «Флоріан» (183 кг) і «Станіслав» (500 кг).

Один з небагатьох діючих костелів за часів комуністично-більшовицького режиму.

Світлини

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.