Крилата ракета

Крила́та раке́та  безпілотний літальний апарат одноразового запуску, траєкторія польоту якого визначається аеродинамічною підіймальною силою крила, тягою двигуна і силою тяжіння. Раніше існували конструкції, які були керовані пілотами-смертниками. Застаріла назва сконструйованої за літаковою (класичною) схемою крилатої ракети літак-снаряд. Іноді термін плутають з англомовним терміном англ. cruise missile, проте остання є керованою ракетою, в якої велика частина польоту до цілі проходить з постійною швидкістю під

Крилата ракета Томагавк, ВМС США
Радянська крилата ракета Р-500 «Базальт»
Одна з перших радянських крилатих ракет П-15 «Термит»
Крилата ракета повітряного базування AGM-86, США

Історія

Крилаті апарати 10ХН, 14 Х, 16Х. Експонат Полтавський музей авіації та космонавтики.
Російсько-Індійська крилата ракета БраМос. Експонат Полтавський музей авіації та космонавтики.

Перші крилаті ракети були розроблені і застосовані нацистською Німеччиною в кінці Другої світової війни. Ці ракети були відомі під назвою V1 («Фау-1») і використовувалися в бойових діях проти Великої Британії.

Історія крилатих ракет у Радянському Союзі почалася у вересні 1944 року. Саме тоді в московське КБ були доставлені уламки V-1. Радянською владою було прийнято рішення створити власні «літаки-снаряди». Розробка проекту була довірена Володимиру Челомею. Через 9 років паралельно з Челомєєм розробку почав А. І. Мікоян.

Крилаті апарати 10ХН, 14Х, 16Х були розроблені у 1944—1953 рр. державним КБ В. М. Челомея.

У 1950-х роках передбачався розвиток крилатих ракет як стратегічні міжконтинентальні засоби доставки ядерних зарядів. У КБ Лавочкина йшла розробка двоступінчатої крилатої ракети «Буря», роботи були зупинені з економічних міркуваннях і у зв'язку з успіхами в розробці балістичних ракет.

Порівняння з іншими видами ракет

Переваги

Можливість задавати довільний курс ракети, у тому числі, звивисту траєкторію, що створює труднощі для ППО противника. Можливість руху на малій висоті уздовж вигинів рельєфу, що ускладнює виявлення. Сучасні крилаті ракети призначені для ураження цілі з високою точністю.

Недоліки

Порівняння з літаками

У порівнянні з літаками, основною перевагою крилатої ракети є безпілотність, що дозволяє як зберегти людей, так і зменшити габарити і тим самим ускладнити виявлення. Оскільки крилаті ракети розраховані на одноразове застосування, до них висуваються набагато менш жорсткі вимоги щодо ресурсу двигуна та інших агрегатів.

Класифікація

Крилаті ракети діляться:

  • за типом заряду:
    • з ядерним спорядженням;
    • із звичайним спорядженням.
  • за призначенням:
    • стратегічні;
    • оперативно-тактичні;
    • тактичні.
  • за типом базування:
    • наземного;
    • повітряного;
    • морського;
    • підводного.

На даний час крилатими ракетами морського базування оснащуються кораблі, ракетні катери і підводні човни.

Виробництво в Україні

На початку лютого 2016 року в ЗМІ з'явились повідомлення про намір України відновити розробку та виробництво крилатих ракет[1].

З 2014 року низка підприємств українського оборонно-промислового комплексу працюють над створенням протикорабельної крилатої ракети та відповідного ракетного комплексу берегового, повітряного, та корабельного базування «Нептун».

Див. також

Примітки

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.