Кузьменко-Титаренко Іван Дем'янович

Кузьменко-Титаренко Іван Дем'янович (нар. 25 травня 1894, Лисянка пом. 9 березня 1930, Київ) — український військовий діяч, сотник Армії УНР. У 1921 році командир контрольно-розвідувального пункту Повстансько-партизанського штабу УНР, потім начальник 3-го підрайону 8-го повстанського району[1].

Іван Кузьменко-Титаренко
 Сотник
Загальна інформація
Народження 25 травня 1894(1894-05-25)
Лисянка, Київська губернія
Смерть 9 березня 1930(1930-03-09) (35 років)
Київ
(розстріляний)
Громадянство Російська імперія
 УНР СРСР
Національність українець
Військова служба
Роки служби 19181921
Приналежність Російська імперія
 УНР
Вид ЗС  Армія УНР
Рід військ Сухопутні війська
Формування 249-й піхотний запасний батальйон
259-й піхотний запасний полк
407-й піхотний Саранський полку
6-та січова стрілецька дивізія
Подільська повстанська група
Війни / битви Перша світова війна
Радянсько-українська війна
(Перший зимовий похід)
(Другий зимовий похід)

Життєпис

Кузьменко-Титаренко народився у містечку Лисянка. Іван закінчив церковно-приходську школу, далі навчався у 5-й Києво-Печерській гімназії. З початку 1912 по липень 1913 року Іван був помічником діловода земського страхового агента Київського губерніального земства. Одночасно працював у відділі, який займався обстеженням тварин Київщини. Упродовж 1914 року Іван Дем'янович — завідувач канцелярії земського страхового агентства Київського губерніального земства.

У грудні 1914 року Іван був мобілізований до російської армії. У жовтні він закінчив 2-гу Київську школу прапорщиків, після чого служив у 249-му піхотному запасному батальйоні та 259-му піхотному запасному полку. З грудня 1916 року Кузьменко-Титаренко у складі 407-го піхотного Саранського полку брав участь у Першій світовій війні.

Після демобілізації у січні 1918 року Кузьменко-Титаренко прибув до Києва, де у складі військ Центральної Ради брав участь у боях з більшовиками. З лютого по листопад 1918-го займав посаду завідувача канцелярії земського страхового агентства у місті Звенигородка. Влітку 1918-го він брав участь у Таращансько-Звенигородському повстанні. У листопаді став одним з керівників Антигетьманського повстання на Звенигородщині, обіймав посаду ад'ютанта командувача військ Директорії УНР у цьому регіоні.

З кінця 1918-го Кузьменко-Титаренко у лавах Армії УНР. У травні 1919 обійняв посаду коменданта Звенигородки. Був обраний завідувачем військового відділу повстанкому. На початку Першого зимового походу за наказом Юрія Тютюнника хорунжий Кузьменко-Титаренко разом із сотником Бондаренко відправились на Звенигородщину та Таращанщину для організації повстання проти денікінців та більшовиків.[2] У травні 1920 року Іван Дем'янович виїхав до Києва, де долучився до 46-го стрілецького куреня 6-ї Січової дивізії Армії УНР.

Справа Кузьменка-Татаренка ДПУ УСРР.

У березні 1921 року сотника Кузьменка-Титаренка призначено помічником начальника контрольно-розвідувального пункту ППШ у Тернополі[3], згодом — командиром контрольно-розвідувального пункту у Копичинцях[4]. Був учасником Другого зимового походу у складі Подільської повстанської групи.

З літа 1922 року Іван Дем'янович працював за дорученням Тютюнника у Бессарабії. 18 лютого 1923 року Кузьменко-Титаренко разом з О. Стахівим перейшов кордон з Румунії до УСРР для додаткової перевірки існування «Вищої Військової Ради» («ВВР»). 1 березня перед Іваном Кузьменком-Титаренком чекістами було розіграно «підпільне засідання» «бюро ВВР». ДПУ зробило висновок, що Кузьменко-Титаренко переконаний в існуванні «ВВР», а тому вирішили його використовувати «втемну». У подальшому сотник, втягнутий у оперативну чекістську «гру», використовувався для отримання ДПУ інформації про діяльність Тютюнника та української еміграції, передачі від ДПУ дезінформації румунській, французькій та українській розвідкам.[5]

На початку червня 1923 року, коли сотник став непотрібним для подальшої чекістської оперативної гри, його було арештовано за антирадянську діяльність. Проте військовик потрапив під амністію і був звільнений без забезпечення виборчих прав. Наприкінці 1923 року Іван Дем'янович переїхав з Харкова до батьків у Будище. Тютюнник допоміг йому легалізуватися, але жив Кузьменко-Титаренко під постійним наглядом співробітників Звенигородського оперативного пункту. У серпні 1924 року він звернувся із заявою до правління Всеукраїнського кооперативного страхового союзу про прийняття на роботу. Влітку 1925-го Іван Кузьменко-Титаренко працював технічним співробітником ревізійної комісії.

Після жовтня 1925 року Кузьменко-Титаренко переїхав до Києва, де працював у кооперативній артілі «Кулінар». Заарештований 18 листопада 1929-го. 27 лютого 1930 року Іван Дем'янович був засуджений до страти. Розстріляний 9 березня 1930 року разом з Митрофаном Очеретько.

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.