Кухар Катерина Ігорівна

Катерина Кухар
Катерина Кухар у ролі Кармен
Ім'я при народженні Катерина Ігорівна Кухар
Народилася 18 січня 1982(1982-01-18) (40 років)
Київ, Українська РСР, СРСР
Громадянство  Україна
Національність українка
Діяльність артиска балету
Alma mater Київське державне хореографічне училище
Знання мов російська і українська
Заклад Національний академічний театр опери та балету України імені Т. Шевченка
Роки активності 1997 — дотепер
Нагороди
Заслужений артист України
Орден княгині Ольги ІІІ ступеня
Напрямок балет

Катерина Ігорівна Кухар (нар. 18 січня 1982(19820118), Київ, Українська РСР) — українська артистка балету, прима-балерина Національного академічного театру опери та балету України імені Тараса Шевченка, заслужена артистка України (з 2012 р.)[1]. Народна артистка України (з 2018 р.).[2] З 07 липня 2020 року — директорка Київського державного хореографічного училища.[3]

Життєпис

Катерина Кухар народилася 18 січня 1982 року в Києві. У п'ять років її відвели до Палацу піонерів на секцію спортивної гімнастики, але вже після першого тренування перевели до балетного гуртка[4].

У 1992 році маленька балерина почала навчатися в Київському державному хореографічному училищі. За два роки її було нагороджено дипломом 2-го всеукраїнського фестивалю народної творчості «Всі ми діти твої, Україно».

У 1997 році балерина потрапила до класу народної артистки СРСР, директорки та художньої керівниці училища Тетяни Таякіної. Вона підготувала її до міжнародного конкурсу молодих виконавців «Prix de Lausanne». На конкурсі Катерину було нагороджено почесним дипломом, і запрошено на стажування до Лозанни, Швейцарія. Однак, від цієї пропозиції вона відмовилася. Того ж року народний артист СРСР Валерій Ковтун обрав її для дебюту з партією Маші в балеті «Лускунчик» у Японії.[5]

У 1999 році Катерина Кухар з відзнакою екстерном закінчила училище, і почала працювати в трупі Національної опери України.

Вища освіта :

- 2010 рік — спеціаліст диктор телебачення (Київський національний університет культури і мистецтв);

- 2017 рік — магістр театрального мистецтва. Професійна кваліфікація організатор театральної справи, викладач (Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого).

Танцює в парі з такими всесвітньо відомими артистами балету:

Олександр Стоянов (Національна опера України), Клаудіо Ковьєлло (театр Ла Скала), Адамжан Бахтіяр (Астана опера), Еріс Нєжа (театр Ла Скала, Бостон Балет), Леонід Сарафанов (Мариїнський театр, Михайлівськийтеатр), Джозеф Гатті (Бостон Балет), Кер Жеремі-Луп (Паризька опера Гарньє), Янг Гю Чой (Прем'єр Голландського національного балету) та багатьма іншими.

Дует з Олександром Стояновим:

Балетна пара із народним артистом України, прем'єром Національної опери України — Олександром Стояновим сформувався в 2006 році. Їх першим спільним спектаклем на сцені Національної опери України став балет «Лускунчик», а через кілька місяців вони поїхали на гастролі в Китай з виставами «Жизель», «Спляча красуня», «Лебедине озеро», «Ромео і Джульєтта»[6]. На сьогоднішній день в репертуарі балерини і її партнера практично всі класичні і неокласичні спектаклі Національної опери України. Лондонський балетний критик Меггі Фоер називає їх дует найкрасивішою балетної парою Європи. У 2011 році вони брали участь в благодійному гала-концерті Володимира Малахова з надання допомоги Японії після подій на Фукусімі. У 2013 році Фарух Рузіматов запрошує Катерину і Олександра на свій гала-концерт в Японію під назвою «Ballet Masterpieces». У тому ж році Андріс Лієпа запрошує їх танцювати на своєму ювілейному вечорі в турі по Росії і Казахстану. З 2016 вони беруть участь в Мексиці на фестивалі «Культура Майя» разом з прем'єрами Берлінської опери, Большого театру і Нью-Йорк Сіті балету.

Прем'єра балету «Діти ночі-2» відбулася у Національній опері України ще 17 березня 2018 року, хореографія та постановка від Олександра Абдукарімова. Вистава на дві дії створювалась спеціально для подружжя, зірок українського балету Катерини Кухар та Олександра Стоянова.[7] В 2021 році пара гастролює по Україні з балетною виставою «Білосніжка і сім гномів».[8]

Звання та нагороди:

  • 1997 — призер Міжнародного конкурсу молодих артистів балету «Prix de Lausanne» (Швейцарія).
  • 1997 — учасниця фестивалей «Aoyama ballet festival» та «Fresh ballerina festival» (Японія).
  • 1998 — відзнака за участь у першому міжнародному фестивалі «Танець ХХІ ст.».
  • 2000 — відзнака за участь у фестивалі сучасної хореографії (Київ).
  • 2015 — учасния Міжнародного фестивалю хореографії (Берлін).
  • 2017 — нагорода від Миколи Тищенка «Гордість України».
  • 2018 — Народна артистка України.

Вперше в історії представників з України після Сержа Лифаря, в особі Катерини Кухар, запросили до Паризької балетної консерваторії на державний іспит як журі.

Член Жюрі телепроєкту «Танці з зірками»:

10 липня 2017 року, у рамках #танціззіркамиchallenge, ведучий телепередачі «Світ навиворіт» на каналі «1+1» Дмитро Комаров передав естафету Катерині Кухар, яка стала суддею п'ятого сезону телевізійного проєкту «Танці з зірками», яке триватиме з 27 серпня до 29 жовтня .

14 вересня 2019 Катерина розписалася зі своїм партнером, а 15 вересня у прямому ефірі «Танці з зірками» відбулося їхнє весілля[10].

Загалом Катерина була суддею у 4 сезоні (2017), 5 сезоні (2018), 6 сезоні (2019), у ролі запрошенного судді у 7 сезоні (2020) та суддею у 8 сезоні (2021) телевізійного проєкту «Танці з зірками».

Ініціатор й організатор міжнародних балетних фестивалів та благодійних вистав:

Одна із організаторів Міжнародного фестивалю «Ballet open space». 16-19 жовтня 2019 року у Національній опері України відбувся організований мною та Олесандром Стояновим Міжнародний фестиваль «Ballet Open Space», у якому взяли участь зірки світового балету із театрів La Scala, New York City Ballet, San Francisco Ballet, Opera Garnier, Boston Ballet, Staatsbalett Berlin, Астана Опера.

Щороку (з 2017 р.), разом з Олександром Стояновим, організовує та бере участь в благодійних виставах до дня балету. Виручені кошти з продажу квитків йдуть на забезпечення медичним обладнанням дитячих лікарень. Сумарно за три роки вдалося передати 441 тисячу гривень на медичне обладнання.

Почесний член журі та педагог майстер-класів на Міжнародних конкурсах та фестивалях:

- Член журі комісії паризької балетної консерваторії (неодноразово приймала випускний державний іспит, зокрема, у учнів прими-балерини Ізабели Сіра Воли (Isabelle Ciaravola));

- «Tanzolymp» в Берліні (2015, 2019, 2020, 2021 роки);

- «Seoul International Dance Competition» в Сеулі;

- «Всеукраїнська асамблея танцю ім. Наталії Скорульський» в Житомирі.

Палац Конгресів в Парижі:

У 2014 році Приму-балерину Катерину Кухар запросили до Палацу Конгресів в Париж виконати партію Джульєтти разом з її партнером, народним артистом України Олександром Стояновим в балеті «Ромео і Джульєтта». У залі 3723 місця. Пара Катерини та Олександра чергується з прем'єрами Маріїнського театру Євгенією Образцовою і її партнером. За тиждень у Палаці Конгресів артисти показали французькому глядачеві 6 спектаклів.

Управління балетною трупою:

«KievBallet», яка налічує близько 30 артистів, що гастролюють у таких країнах як Франція, Польща, Бельгія, США.

У 2020 — в шоу Маскарад була в образі Вареника.

Член приймальної коміссії Національної опери України: 2020 та 2021 роки.

З 2021 року Катерина Кухар є членом коміссії з присудження президентської стипендії.

Гала-концерти

  • 2010 рік — «Зірки Світового Балету» (Донецьк);
  • 2011 рік — «Gala Ballet Helps Japan» (Берлін);
  • 2011 рік — «Україна-Польща» (Краків);
  • 2012 рік — «Зірки світового балету» (Одеса);
  • 2012 рік — Перший міжнародний Арт-фестиваль;
  • 2013 рік — Ювілейний вечір Андріса Лієпи (Челябінськ і Санкт-Петербург БКЗ «Жовтневий»);
  • 2013 рік — Гала-концерт «Ballet Masterpieces» Фаруха Рузіматовим в Японії;
  • 2015 рік — Член журі міжнародного балетного фестивалю-конкурсу Tanzolimp в Берлінському університеті,
  • 2015 рік — 20-й Ювілейний Міжнародний балетний фестиваль в Ризі;
  • 2015—2016 рік — Член журі на Міжнародному балетному конкурсі в Сеулі;
  • 2016 рік — Гала-концерт в Сеулі на Міжнародному балетному конкурсі;
  • 2016 рік — «Festival Internacional de la Cultura Maya»;
  • 2017 рік — балетні гала в Augsburg and Stockholm;
  • 2017 рік — Grand Gala «Elisa y amigos» в Мексиці.

Репертуар

Інші роботи

  • «Клас-концерт» Асафа Мессерера
  • «Класичне па-де-де» Джорджа Баланчина
  • «Про любов» Анатолія Шакер
  • «Прості речі» Раду Поклітару
  • «Метелик» Філіппо Тальоні
  • «Сліпа балерина» Леоніда Якобсона
  • «Тарантела» Джорджа Баланчина
  • «Діти Ночі» Олександра Абдукарімова

Роль в кіно

Нагороди та відзнаки

Громадська діяльність

2018 року долучилася до благодійного фотопроєкту «Щирі. Свята», присвяченого українському народному костюму та його популяризації. Проєкт було реалізовано зусиллями ТЦ «Домосфера», комунікаційної агенції Gres Todorchuk та Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара». Увесь прибуток, отриманий від продажу виданих календарів, було передано на реконструкцію музею[14]. Кожен місяць у календарі присвячено одному з традиційних українських свят, на яке вказують атрибути та елементи вбрання[15].

Київський державний фаховий хореографічний коледж

З 2020 року – керівник Київського державного фахового хореографічного коледжу (раніше – Київське державне хореографічне училище).

Сім'я

  • Олександр Стоянов — народний артист України, лауреат і член журі міжнародних конкурсів. Артист найвищого світового рівня, який активно виступає на провідних театральних майданчиках світу і славиться своєю позитивною енергією і високими з зависаннями стрибками. Його емоційність і повна віддача в танці завжди створюють справжнє свято на сцені і надихають глядача. Олександр Стоянов танцює в дуеті із Катериною Кухар, Яною Саленко, Ганною Нікуліною, Петрою Конті і багатьма іншими. За ініціативи Олександра Стоянова та під його керівництвом сьогодні розвивається український балет, на його запрошення приїздять кращі зірки світового балету, проходять найкращі балетні фестивалі, такі як «BALLET OPEN SPACE», відбуваються найгучніші прем’єри балету, наприклад, «Діти ночі», «Touch of illusion». Саме його балетні вечори, благодійні вистави, фестивалі, прем’єри дарують справжню казку та натхнення. Чоловік Катерини та батько їхньої дочки Анастасії.
  • Галина Кухар — українська тренерка з фігурного катання, колишня свекруха Катерини та бабуся її сина Тимура.

Примітки

  1. Віктор Янукович (27-06-2012). Указ президента України №417/2012 (українською). АПУ. Архів оригіналу за 13-09-2017. Процитовано 13-09-2017.
  2. Українська прима і член жюрі "Танці з зірками" Кухар стала Народною артисткою України. unian.ua. 30 березня 2018. Процитовано 9 лютого 2021.
  3. Суддя "Танців з зірками" стала директором Київського хореографічного училища. segodnya.ua. 7 серпня 2020. Процитовано 9 лютого 2021.
  4. Татьяна Витязь (24-01-2017). Екатерина Кухар и Александр Стоянов: невероятная история любви самой красивой балетной пары Европы (російською). Viva. Архів оригіналу за 01-02-2017. Процитовано 13-09-2017.
  5. Юлия Мостовая. Екатерина Кухар: «Наш зритель очень избалован балетом» // Незалежний АУДИТОР : журнал.  2017. № 6 (65). С. 138-157. Архівовано з джерела 14 вересня 2017.
  6. Прима-балерина Катерина Кухар та Олександр Стоянов знову в Житомирі. zhytomyr-trend.in.ua (укр.). 5 листопада 2021. Процитовано 18 листопада 2021.
  7. Балет «Діти ночі-2» з Катериною Кухар у Житомирі. zhytomyr-trend.in.ua (укр.). 6 листопада 2020. Процитовано 6 листопада 2020.
  8. «Білосніжка і сім гномів» з Катериною Кухар та Олександром Стояновим в Житомирі. zhytomyr-trend.in.ua (укр.). 6 травня 2021. Процитовано 14 травня 2021.
  9. Петро Порошенко (01-12-2016). Указ президента України №533/2016 (українською). АПУ. Архів оригіналу за 03-12-2016. Процитовано 13-09-2017.
  10. Названо ім’я наступного учасника «Танці з зірками» (українською). DetectorMedia. (10-07-2017). Архів оригіналу за 13-09-2017. Процитовано 13-09-2017.
  11. Кухар Катерина (українською). Національна опери України. Архів оригіналу за 11-07-2017. Процитовано 13-09-2017.
  12. Ежегодный «Бал цветов» от Николая Тищенко (російською). JetSetter. (22-04-2017). Архів оригіналу за 13-09-2017. Процитовано 13-09-2017.
  13. Указ Президента України №-87/2018 від 26.3.2018
  14. Фотовиставка «Щирі. Свята». «Музей Івана Гончара». Процитовано 4 червня 2021.
  15. «Щирі. Свята»: 100-річна історія українського святкового вбрання. «Радіо Свобода». Процитовано 4 червня 2021.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.