ЛакіБукс

ЛакіБукс благодійна ініціатива, що видає та безкоштовно розповсюджує у бібліотеки Сходу та Півдня України, науково-популярні книжки для підлітків українською мовою. За час роботи проєкту більше 5000 книг[1] потрапили у 144 бібліотеки Луганської, Дніпропетровської, Харківської, Донецької, Запорізької, Херсонської та Одеської областей.

ЛакіБукс
Дата заснування 2017
Тип Благодійна організація
Голова Сергій Токарєв
Офіційний сайт luckybooks.org
Логотип проєкту ЛакіБукс

Історія проєкту

Проєкт створено у травні 2017 року. Засновниками проєкту є Сергій Токарєв та Рустам Гільфанов (засновники IT-компанії Lucky Labs), у партнерстві з благодійним фондом «Я майбутнє України». Метою своєї діяльності проєкт називає інтелектуальну українізацію підлітків через поширення науково-популярної літератури про сучасний світ[2].

Книги проєкту

За час роботи проєкту було видано шість книжок.

  • Книжка про сміття Автор: Галина Ткачук, ілюстратор: Антон Селлешій, Видавництво Старого Лева - Розповідає про те, чим насправді шкідливе сміття і яку користь з нього можна отримати, звідки воно береться і чому ж його так багато, куди воно зникає з сміттєвих баків, як з проблемою забруднення планети борються екологи й митці по всьому світу, а також українські активісти і навіть підлітки.[3] Книгу було написано у співавторстві з підлітками, які взяли участь у серії екологічних ворк-шопів, проведених ЛакіБукс.[4]
  • ЩОТАКЕМАТЕМАТИКА Автор: Кузько Кузякін, ілюстратор: Кузько Кузякін, видавництво: Талант - Автор зібрав чимало математичних цікавинок та історичних фактів, що трошки підіймають завісу над таємничим питанням #щотакематематика? Видання зацікавить не тільки дітей, починаючи з сьомого класу, але й батьків.[5]
  • Дівчатам слово: як бути сильною, розумною та неповторною Автор: Маїм Бялік, ілюстратор: Шивон Галлагер, видавництво: Основи - Маїм Бялік більш відома за роллю Емі Фари Фаулер з американського ситкому „Теорія великого вибуху“, окрім цього є доктором з неврології та авторкою книжок. У книзі тему дорослішання вона розглядає з двох точок зору: з суто особистої та з наукової, насамперед біологічної. [6]
  • Коротка історія технологій, або Як зрозуміти свій ґаджет Автор: Андрій Тужиков, ілюстратор: Наталка Сойко, видавництво: Чорні Вівці - Завдяки цій книзі ви зрозумієте, як працює ця „магія“ під корпусом смартфона. У цій книзі ми пройдемо весь шлях розвитку технологій — від азбуки Морзе та радіохвиль до сучасного смартфона у вашій кишені, який має достатньо потужності, щоб спокійно керувати кількома космічними місіями.[7]
  • Літо довжиною в ДНК Автор: Аліна Штефан, ілюстратор: Ганна Іваненко, видавництво: Ранок - Головні герої повісті – підлітки, захоплені біотехнологією і ладні розповідати про неї всім навколо. Проте ця сюжетна лінія книги, слугує лише рамкою для викладення саме біологічної інформації. Виходить така собі мозаїка з цікавих фактів про сучасні біотехнологічні розробки.[5]
  • Тесла та машина на космічній енергії Автор: Лука Новеллі, ілюстратор: Лука Новеллі, видавництво: К. І. С. - Винахідник та альтруїст Нікола Тесла — батько багатьох технологій. Він винайшов змінний струм та електродвигуни, радіопередавання та пульт дистанційного керування. Після низки корисних винаходів, Тесла направив свої сили на дослідження системи, здатної надати всій планеті невичерпне джерело екологічно чистої та абсолютно безплатної енергії. Перед вами книга про його життя. Історія його перемог, поразок і неймовірних винаходів.[8]

Ще одна книга проєкту готується до виходу у 2019 році. Видавництво "Чорні Вівці" готує книгу японського автора Масао Моріта «Як математик перетворився на мурашку», що продовжить математичну тематику проєкту. [9]

Окремо слід зазначити видання, що не увійшло до списку книг проєкту, та ЛакіБукс виступив партнером у його підготовці:

  • Однакові чи різні? Геноміка Автор: Майнеро Франсіско Хав'єр Соберон, Берґна Моніка, ілюстратор: Вальдес Марія Елена, Видавництво Старого Лева - Розповідає про ДНК, геном та гени — саме про те, що робить нас унікальними, але, водночас є нашим «клітковим есперанто», спільним не тільки для людей, а й для інших живих істот. Що ж саме робить нас такими різними і подібними одночасно - у цій книзі.[10]

Заходи проєкту

Проєкт провів 8 самостійних презентацій своїх книг у різних містах України — Києві[11], Запоріжжі[12], Костянтинівці[13], Славському[14], Маріуполі[15], Харкові[16], Слов'янську[17], Святогірську[18] та Сєвєродонецьку[19].

Також проєкт брав участь у масштабних культурних подіях країни. У травні 2017-го на Книжковому Арсеналі члени Ради експертів проєкту — співак і просвітник Олег Скрипка та президент Асоціації практичних психологів Євген Мірошниченко, і представники IT-компанії Lucky Labs та благодійного фонду «Я Майбутнє України» презентували створення проєкту ЛакіБукс[20]. На Львівському Book Forum презентували першу книгу проєкту - «Тесла та машина на космічній енергії» Лука Новеллі[21]. Того ж року проєкт взяв участь в Одеському міжнародному Корнейчуковському фестивалі дитячої літератури[22] та київському фестивалі Youthday '17[23]. У 2018-му проєкт взяв участь у Дитячому форумі у Львові[24], фестивалі Kyiv ComicCon[25], І Міжнародному дитячому літературному фестивалі «Literature Future» у Чернівцях[26], Air ГогольFest у Вінниці[27] та львівському Book Forum[28]. У 2018-му ЛакіБукс став генеральним партнером дитячої програми фестивалю Книжковий Арсенал[29]. Разом із Книжковим Арсеналом на ілюстрації української художниці Оксани Були за спонсорства Сергія Токарєва та Рустама Гільфанова «New Cave Media» виконали проєкт віртуальної реальності «Знайомство з туконі». [30]Проєкт презентували на Книжковому Арсеналі та 70 книжковій виставці у німецькому Франкфурті-на-Майні[31]. А разом із проєктом «Бібліотека Майбутнього» у грудні на Подолі у Києві відкрили оновлену бібліотеку для дітей імені Валі Котика, і оформили у ній власний пізнавальний куток.[32] У 2019-му на Дитячому форумі у Львові презентували книгу "Книжка про сміття" Галини Ткачук[33], після цього її представили на Книжковому Арсеналі 2019.[34] Авторка книги Галина Ткачук, презентуючи книгу, дала тур містами України: Вінниця[35], Харків[36], Запоріжжя[37], Дніпро[38], Київ[39].

Досягнення проєкту

  • Три книги ЛакіБукс потрапили у список державних закупівель для бібліотек. «#Щотакематематика» Кузька Кузякіна, «Тесла та машина на космічній енергії» Луки Новеллі, «Коротка історія технологій, або Як зрозуміти свій ґаджет» Андрія Тужикова серед 741 видання, що у 2018-му закуплені для бібліотек країни за державний кошт.[40]
  • ЛакіБукс отримав спеціальну відзнаку «За популяризацію науки серед підлітків» у щорічному топі порталу БараБука за 2018-ій рік.[41]
  • Книга «#Щотакематематика» Кузька Кузякіна отримала нагороду Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2018» у номінації Пізнавальна та розвивальна книга.[42]
  • Книга «#Щотакематематика» Кузька Кузякіна потрапила у шортлист конкурсу «Найкращий книжковий дизайн».[43]

Посилання

  1. Сайт проєкту
  2. сторінка проєкту у Фейсбук

Примітки

  1. Сергій Токарєв: за півтора року Lucky Labs подарувала дитячим бібліотекам України понад 5000 книг. Інформаційне агентство Українські Національні Новини (УНН). Всі онлайн новини дня в Україні за сьогодні - найсвіжіші, останні, головні. (укр.). Процитовано 19 березня 2019.
  2. ЛакіБукс науково-популярна література для підлітків | ЛакіБукс. luckybooks.org. Процитовано 20 березня 2019.
  3. WoMo-знахідка: Книжка про сміття. womo.ua (рос.). Процитовано 27 травня 2019.
  4. Gazeta.ua (22 лютого 2018). "Нова сміттєва ера": українські підлітки пишуть книжку про забрудненість світу. Gazeta.ua (укр.). Процитовано 19 березня 2019.
  5. Блискуче: 15 книжок, які радять українські науковиці. womo.ua (рос.). Процитовано 6 травня 2019.
  6. Фемінізм як необхідність: нон-фікшн для сильних і незалежних. bokmal.com.ua (ru-RU). Процитовано 6 травня 2019.
  7. Коротка історія технологій, або Як зрозуміти свій ґаджет. www.chytomo.com (укр.). 6 вересня 2018. Процитовано 6 травня 2019.
  8. Тесла та машина на космічній енергії. Форум видавців. Процитовано 6 травня 2019.
  9. Gazeta.ua (16 травня 2019). ЛакіБукс презентує українським дітлахам книгу про математика-мураху - Рустам Гільфанов. Gazeta.ua (укр.). Процитовано 27 травня 2019.
  10. 7 розумних новинок нонфікшену. womo.ua (рос.). Процитовано 27 травня 2019.
  11. Сергій Токарєв: на Книжковому Арсеналі ЛакіБукс презентує підліткову книгу про сміття. Інформаційне агентство Українські Національні Новини (УНН). Всі онлайн новини дня в Україні за сьогодні - найсвіжіші, останні, головні. (укр.). Процитовано 16 лютого 2022.
  12. Gazeta.ua (19 листопада 2018). У Запоріжжі ділили на нуль та планували зустріч із динозавром на презентації книги. Gazeta.ua (укр.). Процитовано 28 березня 2019.
  13. В Донецкой области презентовали книгу голливудской актрисы Бялик для девочек. ukranews_com (рос.). 23 жовтня 2018. Процитовано 28 березня 2019.
  14. Факти ICTV | Філософиня і астрономиня – у Славському дітей познайомили із гендерною рівністю. ФАКТИ. 13 липня 2018. Процитовано 28 березня 2019.
  15. Факты ICTV | Детям Мариуполя бесплатно раздали книги Стивена Хокинга на украинском. ФАКТИ. 20 квітня 2018. Процитовано 28 березня 2019.
  16. Факти ICTV | Дефіцит наук-попу. У бібліотеках Харкова лише 1 з 30 книжок – пізнавальна. ФАКТИ. 27 жовтня 2017. Процитовано 28 березня 2019.
  17. Кількість україномовної літератури в бібліотеках Донбасу досягла третини | ЛАКІБУКС. luckybooks.org. Процитовано 28 березня 2019.
  18. ЛакіБукс відвідав школу-інтернат у Святогірську | ЛАКІБУКС. luckybooks.org. Процитовано 28 березня 2019.
  19. В Северодонецка прошла презентация первой украиноязычной книги. Северодонецк-online (рос.). Процитовано 28 березня 2019.
  20. ​IT-компания Lucky Labs занялась интеллектуальной украинизацией. LB.ua. Процитовано 28 березня 2019.
  21. Во Львове презентовали первую украиноязычную детскую книгу про Теслу. www.unian.net (рос.). Процитовано 28 березня 2019.
  22. ЛакіБукс презентувався на Корнейчуковському фесті дитячої літератури | ЛАКІБУКС. luckybooks.org. Процитовано 28 березня 2019.
  23. ЛакіБукс долучився до встановлення рекорду України | ЛАКІБУКС. luckybooks.org. Процитовано 28 березня 2019.
  24. Львовских подростков учат рисовать собак с глазами-бластерами. Апостроф (рос.). Процитовано 28 березня 2019.
  25. Чи полетить Тисячолітній Сокіл із Землі? ЛакіБукс з’ясував на київському КомікКоні | ЛАКІБУКС. luckybooks.org. Процитовано 28 березня 2019.
  26. Факти ICTV | 130 дітей-письменників країни зібрались на літфест в Чернівцях. ФАКТИ. 18 вересня 2018. Процитовано 28 березня 2019.
  27. На Air ГогольFest в Виннице поджигали руки и дышали ледяным дымом. ukranews_com (рос.). 22 листопада 2018. Процитовано 28 березня 2019.
  28. Плакать - это не слабость: на Book Forum Lviv презентовали книгу для девочек от звезды Голливуда. ZN.ua. Процитовано 28 березня 2019.
  29. Дитяча програма. Арсенал (укр.). Процитовано 28 березня 2019.
  30. Знайомство з туконі. Арсенал (укр.). Процитовано 28 березня 2019.
  31. Gazeta.ua (19 жовтня 2018). Українські туконі дісталися Франкфурта. Gazeta.ua (укр.). Процитовано 28 березня 2019.
  32. Gazeta.ua (24 січня 2019). Рустам Гільфанов: Lucky Labs організувала комп'ютерний клас в першому київському дитячому бібліохабі. Gazeta.ua (укр.). Процитовано 28 березня 2019.
  33. Галина Ткачук: «Найважливіше – навчитися не створювати сміття». Видавництво Старого Лева. Процитовано 27 травня 2019.
  34. На Книжковому Арсеналі презентували першу українську еко-книгу, написану підлітками для підлітків. Інформаційне агентство Українські Національні Новини (УНН). Всі онлайн новини дня в Україні за сьогодні - найсвіжіші, останні, головні. (укр.). Процитовано 27 травня 2019.
  35. Gazeta.ua (21 червня 2019). "Книжка про сміття" путешествует по Украине и поднимает экологические вопросы - Токарев. Gazeta.ua (рос.). Процитовано 5 липня 2019.
  36. Факти ICTV | Харківським підліткам презентували Книжку про сміття – Рустам Гільфанов. ФАКТИ. 24 червня 2019. Процитовано 5 липня 2019.
  37. ua.interfax.com.ua https://ua.interfax.com.ua/news/general/595829.html Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 5 липня 2019.
  38. "Книжка про сміття" поставила питання сортування відходів дніпровським підліткам, - Сергій Токарєв. ukranews_com (ua). 25 червня 2019. Процитовано 5 липня 2019.
  39. Gazeta.ua (4 липня 2019). Життя без поліетилену: київські підлітки відвідали станцію сортування відходів та отримали "Книжку про сміття". Gazeta.ua (укр.). Процитовано 5 липня 2019.
  40. Повний перелік книжкової продукції рекомендованої до закупівлі у бібліотеки 2018.pdf. Google Docs. Процитовано 20 березня 2019.
  41. «Топ БараБуки» – 2018: як це було і хто переміг (фото). ЛітАкцент - світ сучасної літератури (укр.). 17 грудня 2018. Процитовано 25 березня 2019.
  42. Міністерство культури України :: У Києві відбулось нагородження переможців Всеукраїнського рейтингу "Книжка року"-2018. mincult.kmu.gov.ua. Процитовано 25 березня 2019.
  43. «Найкращий книжковий дизайн» оголосив переможців. www.chytomo.com (укр.). 22 травня 2019. Процитовано 27 травня 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.