Ласків

Ла́сків село в Україні, у Володимир-Волинському районі Волинської області.

село Ласків
Країна  Україна
Область Волинська область
Район/міськрада Володимир-Волинський
Рада Зарічанська сільська громада
Облікова картка Ласків 
Основні дані
Засноване 1545
Населення 681
Площа 0,8 км²
Густота населення 851,25 осіб/км²
Поштовий індекс 44743
Телефонний код +380 3342
Географічні дані
Географічні координати 50°47′21″ пн. ш. 24°11′14″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
209 м
Водойми річка Студянка
Відстань до
обласного центру
91 км
Відстань до
районного центру
15 км
Відстань до
залізничної станції
16 км
Місцева влада
Адреса ради 44743, Волинська обл., Володимир-Волинський р-н, с. Ласків, вул. Шкільна, 23
Карта
Ласків
Ласків
Мапа

 Ласків у Вікісховищі

Орган місцевого самоврядування Зарічанська сільська громада. Населення становить 681 особу. Кількість дворів (квартир) — 204. З них 7 нових (після 1991 р.).

У селі діє Помісна церква ХВЄ п'ятидесятників (кількість парафіян — 65 осіб) та церква Свідків Єгови (кількість парафіян — 55 осіб). Працює неповна середня школа на 110 місць, клуб, бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт, відділення зв'язку, АТС на 80 номерів, торговельний заклад.

У селі доступні такі телеканали: УТ-1, УТ-2, 1+1, Інтер, Обласне телебачення. Радіомовлення здійснює проводове радіо.

Село газифіковане. Дорога з твердим покриттям у незадовільному стані. Наявне постійне транспортне сполучення з районним центром.

Село Ласків засноване у 1545 році.

Географія

Селом протікає річка Студянка[1][2].

Історія

Село Ласків — звичайне село з-поміж інших таких сіл, що розкинулися на Волині, між лісами та озерами. Проте, звичайне і не зовсім. Воно вигідно виділяється серед своїх сусідів — бо вважається багатим. Різноманітні цехи, ферми, дрібні підприємства, що працювали за часів радянської влади, давно закриті, а приміщення зруйновані вщент або в стані руйнування. Тому й виживають селяни, хто як може. Тільки у Ласкові таких можливостей більше, бо в бідніших селах — їх зовсім мало. Мають ласківчани родючі землі. Розташоване село компактно на невеликому підвищенні, зі сходу і півдня оточене річкою Студянкою.

Якщо звернутися до минулого, то Ласків колись належав до Хотячівської волості Володимир-Волинського повіту Волинської губернії[3]. У дослідженнях Олександра Цинкаловського було зазначено, що Ласків виник після села Красносілки. За переписом кінця 19 століття було там 52 двори і 497 жителів. В 1570 р. частина села належала до Григорія Оранського, а в 1575 р. — до Семена і Павла Оранських. За переписом 1911 р. до великої земельної власності Любомирських належало в Ласкові 573 десятини.

Існує багато цікавих легенд про походження села Ласків. Кожного жителя запитайте, і всі розкажуть вам щось незвичайне й оригінальне. Проте суть — одна. Назви села Ласків у давнину не існувало. Було таке собі село Красносілки. Діялося це у той час, коли наших людей хотіли зробити католиками польські багатії. На південь від Красносілок був збудований греко-католицький монастир. У своєму костьолі, а була то насправді для православного люду тюрмою, мучили там людей, бо вдень і вночі звідти чулися крики й зойки приречених, яких навертали на польську віру. Через село Красносілки возили у монастир православних, більше всього, що багатих людей. Їздоки назад поверталися п'яними, стріляли по коровах, вівцях, людях. Селяни у цей час ховалися в лісі, додому приходили ввечері, коли все вщухало. Богові, видно, стало жаль свого народу, бо одного ранку монастир сам провалився під землю. Все зрівнялося із землею. Разом з катами і їхніми жертвами. Хоча минуло багато часу, багато століть, а назва Ксінський острів у народі збереглася й сьогодні. Хоча, проклята та земля. Бо її колись отримав Михайло Місович, коли жили люди на хуторах. Там через пару років у нього повісився син, а пізніше — й зять.

Коли і хто зруйнував село Красносілки — невідомо. За одними даними — у 1709 році під час шведсько-російської війни, за іншими — у 1812 — під час наполеонівських битв.

А ось ще яку історію розповідають жителі цього села. Ласків — від слова «ласка», «ласкавий» — легенда це підтверджує. Йшов тяжкий і тривожний 1812 рік. Війська Наполеона взяли курс на Москву. Шлях їхній лежав через Україну. На своєму шляху французи нищили все, спалювали міста й села. Почувши, що воєнні дії поруч, селяни тікали в ліси, залишаючи напризволяще свої домівки. Французи ж, побачивши порожні хати, спересердя палили все навкруги. Важко довелося б селянам, якби в селі Орані не жив у своєму маєтку пан Оранський. Він виділив місце для хуторян, щоб ті перебули сувору зиму, а весною він же таки допоміг із лісом — для відбудови хат. З ласки пана Оранського почали «виростати» на очах нові оселі. Це нове поселення почали називати Ласковом. Воно виросло за кілометр на північ від колишнього, спаленого села, по обидва боки рівчака, який біг із заходу на схід до річки Студянки.

Населення

Згідно з переписом УРСР 1989 року чисельність наявного населення села становила 647 осіб, з яких 298 чоловіків та 349 жінок.[4]

За переписом населення України 2001 року в селі мешкали 664 особи.[5]

Мова

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року:[6]

Мова Відсоток
українська 98,68 %
російська 1,17 %
білоруська 0,15 %

Примітки

  1. etomesto.ru/map/online/shubert/21/map/21-3-2.png
  2. freemap.com.ua/maps/genshtab/m-35-037.jpg
  3. Список населених місць Волинської губернії. — Житомир: Волинська губернська типографія, 1906. — 219 с.
  4. Кількість наявного та постійного населення по кожному сільському населеному пункту, Волинська область (осіб) - Регіон, Рік, Категорія населення , Стать (1989(12.01)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України. Процитовано 19 жовтня 2019.
  5. Кількість наявного населення по кожному сільському населеному пункту, Волинська область (осіб) - Регіон , Рік (2001(05.12)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України. Процитовано 19 жовтня 2019.
  6. Розподіл населення за рідною мовою, Волинська область (у % до загальної чисельності населення) - Регіон, Рік , Вказали у якості рідної мову (2001(05.12)). database.ukrcensus.gov.ua. Банк даних Державної служби статистики України. Процитовано 19 жовтня 2019.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.