Людовик II Німецький

Людовик II Німецький (нім. Ludwig der Deutsche; 806 28 серпня 876, Франкфурт) король Східно-Франкського королівства (майбутньої Німеччини) в 843-876 роках, король Баварії між 817 та 843 роками, король Лотарингії між 870 та 876 роками, засновник династії німецьких Каролінгів.

Людовик II Німецький
нім. Ludwig der Deutsche
Король східних франків
Правління 843-876
Попередник Людовик I Благочестивий
Наступник Людовик III Молодший
Карл III Товстий
Інші титули Король Баварії
Король Лотарингії
Біографічні дані
Народження 806(0806)
невідомо
Смерть 28 серпня 876(0876-08-28)
Франкфурт
Поховання Лоршський монастир
Дружина Емма Баварська
Діти Карломан, Людовик, Карл, Гільдегарда, Ірменгарда, Берта, Ґізела
Династія Каролінги
Батько Людовик I Благочестивий
Мати Ірменгарда з Геспенгау
 Медіафайли у Вікісховищі

Людовик I Благочестивий поділяє свої володіння

Монета з портретом Людовика II Німецького

Людовик, онук Карла I Великого, був третім сином імператора Людовика I Благочестивого та Ірменгарди з Геспенгау. У 817 році імператор розділив свої володіння між трьома синами: Лотаром, Піпіном і Людовиком, причому Баварія і прилеглі до неї землі дісталися Людовику, прозваному у зв'язку з цим Німецьким. Людовик почав правити тут у 826 році. Наступні роки правління імператора ознаменувалися заколотом трьох старших синів (830833), які виступили проти його спроб забезпечити права їхнього єдинокровного брата Карла.

Верденський договір

Коли в 840 році Людовик I Благочестивий помер, Карл, прозваний Лисим, став королем західних франків і об'єднався з Людовиком Німецьким проти Лотара I (Піпін у 838 помер), якому дісталася північна Італія і титул імператора. Здобувши над Лотаром перемогу при Фонтенуа (поблизу Осера) в 841 році, в 842 році Карл Лисий і Людовик підтвердили зобов'язання один перед одним, принісши знамениту клятву в Стразбурзі, причому Людовик приносив її «романською», а Карл — «тевтонською». 11 серпня 843 між братами був укладений Верденський договір, відповідно до якого в королівство Людовика увійшли всі землі Карла Великого на схід від Рейна, за винятком Фризії. Збільшилося і королівство Карла (вся західна частина сучасної Франції і область на південь від Піренеїв). Лотару знову дісталася північна частина Італії і нечітко визначена прикордонна територія між західно-франкськими землями Карла і східно-франкськими землями Людовіка. Тепер Людовик володів Саксонією, Франконії, Швабією, Баварією і залежними від них областями.

Боротьба за контроль над областями середнього королівства

Східно-франкська держава та її сусіди за Людовіка II Німецького

Після того як у 855 році імператор Лотар I помер, його землі були поділені між трьома його синами. Невдовзі між західними і східними королями почалася тривала боротьба за контроль над областями середнього королівства. У 858 році Людовик вторгся до Франції, але в наступному році був змушений відступити, а в 860 році за договором, укладеним в Кобленці, колишнє положення речей було відновлено. У Лотара II, сина Лотара I, у якого не було законних дітей, і Карл з Людовіком Німецьким домовилися про те, щоб Лотарингію поділити між собою після його смерті, однак, коли він помер у 869, Карл порушив домовленість і зайняв усю його область. Тоді Людовик вторгся в Лотарингію, і братові довелося піти на поступки. Згідно з Мерсенським договором 870 року, Людовик отримав Фризію і значно збільшив свої території на захід від Рейну. Людовик Німецький намагався також розширювати межі своїх володінь на схід, захоплюючи слов'янські землі: в 844 році він напав на бодричів, прагнув впливати на справи Великоморавської держави. Крім того, йому постійно доводилося приділяти увагу міжусобній боротьбі своїх трьох синів (Карломана, Людовика Молодшого і Карла Товстого), між якими Людовик поділив свої володіння ще в 865.

Смерть Людовика Німецького

У 875 році, після смерті імператора Людовика II (сина Лотара I), Людовик Німецький намагався закріпити за своєю лінією імператорський титул і володіння Італією. Але попри те, що незадовго до смерті Людовик II висловився на користь Карломана як майбутнього імператора, Карл Лисий швидко захопив Італію і коронувався як імператор під ім'ям Карла II, з чим Людовик Німецький не побажав змиритися. Під час приготувань до нового походу він помер під Франкфурті 28 серпня 876 року, після чого Карл Лисий спробував захопити його королівство, однак отримав відсіч від Людовика Молодшого.

Шлюб і діти

Посилання

  • Boris Bigott:Ludwig der Deutsche und die Reichskirche im Ostfränkischen Reich: (826—876), Husum 2002, ISBN 3-7868-1470-8. (Rezension[недоступне посилання з квітня 2019]) (нім.)
  • Ernst Dümmler:Geschichte des Ostfränkischen Reiches. Erster Band. Ludwig der Deutsche bis zum Frieden vom Koblenz 860. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1960 (Nachdruck der 2. Auflage von 1887; alte, aber grundlegende Darstellung). (нім.)
  • Ernst Dümmler:Geschichte des Ostfränkischen Reiches. Zweiter Band. Ludwig der Deutsche vom Koblenzer Frieden bis zu seinem Tode (860—876). Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1960 (Nachdruck der 2. Auflage von 1887; alte, aber grundlegende Darstellung). (нім.)
  • Eric J. Goldberg:Struggle for Empire. Kingship and Conflict under Louis the German. 817—876. Cornell University Press, Ithaca 2006, ISBN 0-8014-3890-X (Rezension) (нім.)
  • Wilfried Hartmann:Ludwig der Deutsche. Primus Verlag, Darmstadt 2002, ISBN 3-89678-452-8 (Rezension ).(нім.)
  • Wilfried Hartmann (Hrsg.):Ludwig der Deutsche und seine Zeit. Darmstadt 2004 (Aufsatzsammlung mit 11 Beiträgen renommierter Mediävisten, Ergänzung zur Biographie von Wilfried Hartmann von 2002), ISBN 3-534-17308-2 (= 4984 Rezension).(нім.)
Попередник
Людовик I Благочестивий
Король східних франків
843-876
Наступник
Людовик III Молодший
Карл III Товстий
Попередник
Людовик I Благочестивий
Король Баварії
817-843
Наступник
Карломан
Попередник
Лотар II
Король Лотарингії
870-876
Наступник
Карл II Лисий
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.