Мандук'я-упанішада

«Мандук'я-упанішада» (Māndūkya Upaniṣad IAST) - ведичний санскритський текст, найменша за обсягом з одинадцяти упанішад канону мукха, до якого належать найстародавніші упанішади, прокоментовані Шанкаром. «Мандука-упанішада» пов'язується з «Атхарва-Ведою» і в каноні муктіка з 108 основних упанішад стоїть на шостому місці. «Мандук'я-упанішада» написана у прозі і складається з 12 текстів, у яких пояснюється священний склад «Ом» і різні психологічні стани. Значення цієї упанішади відзначається в інших ведичних текстах. В останній з 108 упанішад канону муктіка, «Муктіка-упанішади», говориться, що «Мандука-упанішади» достатньо для того, щоб знайти мокшу.

Індуїстська література
Веди
Ріґ · Яджур
Сама · Атхарва
Розподіл
Самхіти · Брахмани
Араньяки  · Упанішади
Упанішади
Айтарея · Бріхадараньяка
Іша · Кена · Катха
Чхандог'я · Тайттірія
Прашна · Шветашватара
Мундака · Мандук'я
Веданґа
Шикша · Чандас
В'акарана · Нірукта
Джйотиша · Кальпа
Ітіхаси
Махабхарата · Рамаяна
Пурани
Бхаґавата · Брахмавайварта
Ваю · Вішну · Падма
Маркандея  · Нарада
Інші тексти
Смріті · Стотри · Шруті · Сутри
Бгаґавад-Ґіта · Панчаратра ·
Тантри · Артхашастра · Агами · Кавача
Дхарма-шастри · Дів'я-прабандха ·
Рамачарітаманаса · Йога-Васиштха
Теварам · Чайтанья-чарітамріта ·
Шукасаптаті
Портал «Індуїзм»

У цій упанішаді міститься багато буддійських термінів і характерних для буддизму виразів. [1] З цієї причини, вчені вважають, що вона була складена в пізніше порівняно з іншими упанішадами мукха [2] і зазнала на собі сильний вплив буддизму махаяни. [3] Більшість учених датують «Мандука-упанішаду» I-II століття нашої ери. [3]

Найранніший збережений коментар на «Мандука-упанішаду» був написаний Гаудападою. У цьому коментарі, названому «Мандука-каріка», міститься найдавніший систематичний виклад філософії адвайта. Коли Шанкара пізніше писав свій коментар на «Мандука-упанішаду», він об'єднав її текст з коментарем Гаудапада і прокоментував заодно і текст «Мандука-Каріки».

Примітки

  1. Hajime Nakamura, Trevor Leggett, A history of early Vedānta philosophy, Part 2. Reprint by Motilal Banarsidass, 2004 page 284.
  2. Hajime Nakamura, Trevor Leggett ,A history of early Vedānta philosophy, Part 2. Reprint by Motilal Banarsidass Publ., 2004 page 284.
  3. Hajime Nakamura, Trevor Leggett,A history of early Vedānta philosophy, Part 2. Reprint by Motilal Banarsidass Publ., 2004 page 286.

Література

  • Eight Upanishads. Vol.2. With the commentary of Sankaracharya, Tr. By Swami Gambhirananda. Advaita Ashrama, Calcutta, 1990.
  • V. Krishnamurthy. Essentials of Hinduism. Narosa Publishing House, New Delhi. 1989
  • Swami Rama. Enlightenment Without God [commentary on Mandukya Upanishad]. Himalayan International Institute of Yoga Science and Philosophy, 1982.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.