Самхіта

Самхіта (санскрит: saṃhita - зібраний) - збірка ведичних або постведичних текстів в індуїстській літературі. Зокрема, основою кожної з чотирьох Вед є відповідна Самхіта - зібрання мантр або гімнів. Крім самхіт до Вед входять також Брахмани, Араньяки та Упанішади.

Індуїстська література
Веди
Ріґ · Яджур
Сама · Атхарва
Розподіл
Самхіти · Брахмани
Араньяки  · Упанішади
Упанішади
Айтарея · Бріхадараньяка
Іша · Кена · Катха
Чхандог'я · Тайттірія
Прашна · Шветашватара
Мундака · Мандук'я
Веданґа
Шикша · Чандас
В'акарана · Нірукта
Джйотиша · Кальпа
Ітіхаси
Махабхарата · Рамаяна
Пурани
Бхаґавата · Брахмавайварта
Ваю · Вішну · Падма
Маркандея  · Нарада
Інші тексти
Смріті · Стотри · Шруті · Сутри
Бгаґавад-Ґіта · Панчаратра ·
Тантри · Артхашастра · Агами · Кавача
Дхарма-шастри · Дів'я-прабандха ·
Рамачарітаманаса · Йога-Васиштха
Теварам · Чайтанья-чарітамріта ·
Шукасаптаті
Портал «Індуїзм»

Самхіта (санскр. संहिता saṃhitā IAST «зібране разом») - термін, що використовується для позначення ряду священних текстів індуїзму. Самхіти - це зібрання гімнів, молитов, заклинань, благословінь, жертовних формул. Самхітами називають основні метричні тексти - гімни і мантри - кожної з чотирьох Вед. Самхітами також називають ряд інших, посляведичних текстів з йоґи та Аюрведи. Прикладами можуть служити: «Ґхеранда-самхіта», «Каш'япа-самхіта», «Аштавакра-самхіта», «Бхріґу-самхіта», «Йоґа-яджнавалк'я-самхіта», «Брахма-самхіта», «Ґарґа-самхіта», «Дева-самхіта», «Чарака-самхіта».

Термін «Самхіта» таксамо широко застосовується у назві до текстів тантричної вайшнавськой школи Панчаратра - з 225 нині відомих текстів більша частина з них має у своїй назві цей термін.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.