Мартен ван Гемскерк

Марте́н ван Ге́мскерк (нід. Maarten Jacobsz van Heemskerck 1 червня, 1498 1 жовтня, 1574) — нідерландський художник 16 ст., прихильник маньєризму, відомий представник нідерландської мистецької течії романизм. Робив релігійні та міфологічні композиції, був серед найкращих портретистів доби. Відомий графік.

Мартен ван Гемскерк
нід. Maarten Jacobsz van Heemskerck
Автопортрет, Аргентина, Розаріо, музей Кастаньїно
Народження 1 червня 1498(1498-06-01)
Гемскерк
Смерть 1 жовтня 1574(1574-10-01) (76 років)
  Гарлем[1]
Поховання Церква святого Бавона
Національність голландець
Країна Нідерланди
Жанр портрет, релігійна, міфологічна композиція
Діяльність художник, рисувальник, художник-гравер, архітектурний кресляр, дизайнер
Напрямок романизм, маньєризм
Роки творчості 15201570
Вплив італійський маньєризм, Ян ван Скорель
Вчитель Ян ван Скорель
Член Гарлемська гільдія святого Луки
Твори портрети, релігійні, міфологічні композиції
Автограф

 Мартен ван Гемскерк у Вікісховищі

Життєпис. Ранні роки

Народився в маленькому місті на заході Нідерландів Гемскерку. Він розташований на відстані 14 кілометрів південніше від Алкмара та північніше від Амстердама на 22 кілометри. Гемскерк відокремлюють від Північного моря широкі дюні, тому над усім в економіці переважало сільське господарство. Небагатим фермером був і його батько, Яків Віллем ван Він. Син не наслідував справу батька, а зажадав навчання, що викликало спротив родини.

Навчання у Яна ван Скореля

Портрет родини Фопсен з дітьми, бл. 1530 р., Кассель

Перший вчитель Мартена — Ян Лукаш, до кого молодик просто втік з дому, пішки діставшись Делфта. Але потім перебрався до Гарлема (Нідерланди). Художню освіту опановував в майстерні відомого художника Яна ван Скореля. Учень виявився настільки здібним, що наблизився до рівня майстерності власного вчителя, котрий свого часу вдосконалювався в Італії. Тому важко розпізнати автора творів майстерні періоду перебування там Мартена ван Гемскерка. Серед таких — привітний портрет маленького, невідомого школяра з червоним капелюшком. До першого періоду творчості молодого художника відноситься і релігійний образ «Св. Лука малює Богородицю». Відомо також, що художник робив ескізи до вітражів та картони для створення аррасів.

Серед перших меценатів молодого художника — Пітер Ян Фопсен, багата особа, що володіла значними земельними ділянками на батьківщині талановитого юнака. Він і оселився в будинку Яна Фопсена, а пізніше створив портрет родини Фопсен з трьома дітьми, один з перших подібних в країні. Духовна особа, побожний Ян Фопсен мав значний вплив на молодика і як священик. В останні роки життя в Гарлемі і сам художник тривалий час буде церковним старостою в церкві Святого Бавона.

Італійський період ван Гемскерка

Хужожник дістався Італії і перебував в Римі та в Пармі, відомих центрах італійсього маньєризму. В Римі працював в період 15321536 рр. Перебування в Римі полегшили рекомендаційні листи Яна ван Скореля до впливового кардинала Віллема Енкенворта, голландця за походженням. І художник зробив все належне, щоб не розчарувати нового мецената.

Перебування в Римі використав як для вдосконалення майстерності (про що свідчать численні замальовки архітектури та уламків давньоримських скульптур), так і для співпраці з італійськими художниками і митцями, серед яких Антоніо да Сангалло (молодший), Баттіста Франко, Франческо де Россі, відоміший як Франческо Сальвіаті. Всі вони — талановита генерація перших віртуозних майстрів італійського маньєризму. Схвальний відгук про твори італійського періоду Мартена ван Гемскерка залишив навіть Джорджо Вазарі, який підозріло ставився до всіх нефлорентійців.

Приватне життя

Останні роки життя провів у місті Гарлемі, де був деканом гільдії Св. Луки та церковним старостою. Був двічі одружений. Перша дружина померла під час пологів і художник узяв шлюб удруге.

Монумент на батьківщині

В невеликому навіть в 20 ст. місті Гемскерк біля Реформатської церкви 16 століття городяни створили монумент на честь відомого художника Мартена з Гемскерка.

Вибрані твори

«Поклоніння пастухів немовляті Христу», гравюра. Ескіз до килима (?)
«Покладання у труну», триптих

Малюнки ван Гемскерка

Стара базиліка Св. Петра та Ватиканський палац пап. малюнок 1530-х рр. Альбертіна, Відень.
Мартен ван Гемскерк. Спорудження собору Св. Петра
(1532 —1537)

Галерея портретів

Гіллегонда Геррітс. Музей Франса Галса, Гарлем

Див. також

Примітки

Джерела

  • Ilja M. Veldman: Maarten van Heemskerck and Dutch humanism in the sixteenth century. Maarssen 1977
  • Rainald Grosshans: Maerten van Heemskerck. Die Gemälde. Berlin 1980

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Мартен ван Гемскерк

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.