Матвіїв Курган

Матвіїв Курган[1][2]селище сільського типу в Матвієво-Курганському районі Ростовської області.

Матвіїв Курган

Прапор

Координати 47°34′20″ пн. ш. 38°52′00″ сх. д.

Країна  Росія
Адмінодиниця Q4284598?
Дата заснування 1780
Населення 15 489 осіб (2014)
Телефонний код 86341
Поштовий індекс 346970
GeoNames 528495
Офіційний сайт matveevkurgan.ru
Матвіїв Курган
Матвіїв Курган (Росія)

Адміністративний центр Матвієво-Курганського району й Матвієво-Курганського сільського поселення.

Географія

Селище матвіїв Курган розташований на лівому березі річки Міус.

Відстань до Таганрога — 45 км, до Ростова-на-Дону — 100 км.

Походження назви

За переказами Матвієм звали отамана розбійників, що промишляли в тутешніх місцях, грабували мандруючих купців. Він був убитий і похований на схилі кургану на березі річки Міус. Нині на цьому місці розташована Матвієво-Курганська центральна районна лікарня та житлова забудова.

Історія

Матвіїв Курган — місце, пов'язане зі «Словом о полку Ігоревім...». На схід від селища в 1185 році відбулася попередня (відволікаюча) битва князя Ігоря з половцями, під час його походу, де він був полонений кочівниками, які застосували «грецький вогонь».

Тут був зимівник запорізького козацтва Яланецької паланки.

Псля скасування Запорозької Січі у 1780 році село було засноване військовим отаманом Олексієм Івановичем Іловайським. Спочатку входило до складу Азовської губернії. У 1786 році ці землі були виділені до складу війська Донського. Селяни, які проживають у цих краях, вважалися вільними і мали право переходу від одного поміщика до іншого, що сприяло інтенсивному заселенню і освоєнню цих місць. Однак, 12 грудня 1796 року Павло і видав указ, згідно з яким всі селяни піддавалися закріпачення, що послужило причиною численних заворушень і бунтів надалі. Так, одне з найбільш великих хвилювань на Дону відбулося навесні 1851 року.

На 1801 рік у слободі було 23 двору.

У 1820 році земля Війська Донського була поділена на 7 округів, Матвіїв-Курган був віднесений до Міуський округ. Він був центром Матвієво-Курганської волості.

У 1858-1862 роках була збудована дерев'яна церква на честь святого Миколи Чудотворця. У 1867 році тут відкрито на земські кошти однокласне сільське училище, пізніше — церковно-парафіяльне училище.

Вокзальна площа селища Матвіїв Курган

23 грудня 1869 року відбулося відкриття руху Курсько-Харківсько-Азовської залізниці на ділянці «ХарківСлов'янськТаганрог» (перший поїзд від селища до Таганрога пройшов ще раніше, 25 липня того ж року), що послужило стимулом до розвитку торгівлі з населеними пунктами округи і збуту продукції: в основному, це була сільськогосподарська продукція, що спрямовується в Таганрог.

За переписом 1872 року було 138 дворів з 682 жителями. З них хліборобів — 644, торговців — 9, ремісників — 13, інших — 16.

1 лютого 1882 року на станції Матвіїв-Курган відкрита пошта.

У 1887 році Матвієво-Курганська волость входить до складу Таганрізького округу.

У 1893 році було розпочато будівництво черепичного заводу. До 1914 року в селищі були борошномельний млин, маслоробний цех, дві парові, водяний млин, цегельний завод. У селищі розвивається ремесницьке виробництво.

У січні 1918 року в районі Матвієва Кургана проходили запеклі бої добровольчих та радянських загонів. 23 січня 1918 року Матвієв-Курган був взятий радянськими військами під командуванням Рудольфа Сіверса. У квітні того ж року в результаті укладеного Берестейського миру територію округу зайняли німецькі війська, разом з якими тут на нетривалий час утвердилася влада Української держави.

У квітні 1920 року Матвіїв Курган став центром підрайону № 4, у який входили шість волостей. У 1923 році утворено Матвієво-Курганський район. 1924 року Матвіїв Курган передано РРФСР, незважаючи на те, що українці у місті та районі в цілому становили абсолютну більшість.

Селище було окуповане німецькими військами з 17 жовтня 1941 року по 17 лютого 1943 року. 8 березня 1942 року три морських бригади вели кровопролитні бої з німцями за висоти біля райцентру. Втрати становили понад п'ятдесят відсотків особового складу. 30 серпня 1943 року звільнено весь район.

Економіка

Пам'ятник «Першій вчительці»
Підприємства
  • ТОВ "РКЗ-Тавр" ОСП "Тавр-Матвіїв Курган"
  • ЗАТ Райхарчкомбінат «Матвієво-Курганський»
  • ТОВ «Хлібозавод Райст»
  • ВАТ «Раймолпром Матвієво-Курганський»
  • ТОВ «Матвієво-Курганський Комбінат будівельних матеріалів»
  • ВАТ «Матвієво-Курганське ремонтно-технічне підприємство»
Сільське господарство
  • ТОВ «Таганрогсортсемовоч» (реалізація насіння)
  • ТОВ «Октябр» (вирощування зернових культур)

Транспорт

Залізничний транспорт

Залізнична станція Матвіїв Курган на лінії Таганрог — Успенська Північно-Кавказької залізниці.

Автомобільний транспорт

У селищі розташований зупинний пункт «Матвієво-Курганський» ПАТ «Донавтовокзал», через який здійснюється автобусне сполучення з містами Ростовом-на-Дону, Таганрогом і іншими населеними пунктами Ростовської області, а також з населеними пунктами окупованних районів Донецької області (Донецьк, Іловайськ та іншими).

Соціальна сфера

В селищі є: центральна районна лікарня, будинок культури, краєзнавчий музей, три загальноосвітні, одна вечірня, одна корекційна, одна спортивна школа, школа мистецтв, центр додаткової освіти дітей, професійно-технічне училище, навчально-курсовий комбінат, філія Ростовського-на-Дону автодорожнього коледжу. Діє 5 дитячих дошкільних заклади.

Археологія

У кар'єрі поблизу Матвієва Кургана виявлено розщеплені кремені разом із залишками типового хапровського фауністичної комплексу: Mastodon arvernensis, Hipparion sp., Archidiskodon meridionalis, Struthio та інші. Під час існування хапровського (верхньо-віллафранкського) комплексу на півдні Руської рівнини були савани з м'яким теплим кліматом[3].

Примітки

  1. Шаблон:Атлас мира
  2. Праслов Н. Д. Сучасний стан та перспективи вивчення раннього палеоліту Російської рівнини // Ранній палеоліт Євразії: нові відкриття // Матеріали Міжнародної конференції, Краснодар – Темрюк, 1-6 вересня 2008 р.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.