Матків

Ма́тків — село Стрийського району Львів. обл. у Карпатах на березі річки Стрий.

село Матків
Країна  Україна
Область Львівська область
Район/міськрада Стрийський район
Громада Козівська сільська громада
Основні дані
Населення 469 чол. (2002)
Площа 12 км²
Поштовий індекс 82563
Географічні дані
Географічні координати 48°54′29″ пн. ш. 23°06′04″ сх. д.
Місцева влада
Карта
Матків
Матків
Мапа

 Матків у Вікісховищі

Церква Успіння Пресвятої Богородиці

З історії села

Перша письмова згадка про село датується 1538 роком, коли польська королева Бона скликала комісію для розмежування королівських та шляхетських сіл.

Є відомості, що часів короля Зигімунда I Старого Думка Височанський подарував одному із своїх синів Верхнє Висоцьке, другому – Kомарники, а третьому – Mатків з Івашківцями. Парох Комарників Щасний Саламон твердив, що ще в 1880 році бачив у Верхньому Висоцьку фундаційний лист, який документально закріпив цей дар багатого дідича своїм синам.

Село Матків є гніздом шляхетного роду Матковських (Матківських), витоки якого пов'язують з угорським графом Іваном Волохом.

Матковські (Матківські) мали придомки: Миклашевич, В'язулич, Будзевич, Чучиркович, Федашкевич, Бардзійович, Богушович, Піпікович, Матишевич, Галкович, Шипович, Тимкович, Груневич, Михалкович, Контурович та ін.

1967-го у пам'ять про загиблих в другій світовій війні встановлено обеліск.

В радянський період на території села був відділ радгоспу «Карпати», який мав 450 га орної землі.

Церкви

Найдавнішою з двох храмів Маткова є Церква Собору Пресвятої Богородиці УГКЦ (Святого Димитрія), що стоїть на пагорбі у центрі села. Її споруджено 1838 року будівничим Самусем Мельниковичем[1]. Нині храм входить до списку світової спадщини ЮНЕСКО[2][3] Церква тризруба, триверха, належить до храмів бойківського типу. Квадратні зруби (нава ширша) розташовані по осі захід-схід. Обабіч вівтаря прилягають невеликі прямокутні ризниці. Основні об’єми завершують восьмибічні верхи, над навою з п’ятьма заломами. А над вівтарем і бабинцем — з чотирма заломами, що увінчані шоломовими банями з маківками і хрестами. Оперізує церкву піддашшя оперте на східчасті виступи вінчів зрубів, під яким на західному фасаді влаштований засклений ґанок. Стіни підопасання, надопасання і заломів шальовані вертикально дошками й лиштвами.

Ще однією пам’яткою архітектури національного значення є дерев’яна дзвіниця церкви Собору Пресвятої Богородиці (Святого Димитрія). Вона зведена 1924 року, у плані триярусна, квадратна, з балконом на другому ярусі. Дзвіниця вкрита наметовим дахом з колосниковою галереєю над ним. Будував цю сакральну споруду майстер Михайло Веклич.

Окрім неї, у селі стоїть церква святої Трійці, збудована майстром Лукою Снігуром у 1899 році. Церква орієнтована вівтарем на схід і складається з трьох квадратних зрубів. До вівтаря з півдня прилягає невелика прямокутна ризниця, добудована у 1900-х роках. Оточує церкву широке піддашшя, оперте на профільовані виступи вінців зрубів. У 19491989 роках через атеїстичну пропаганду радянської влади у церкві не відправлялись Служби Божі.

Господарство

У радянські часи місцеве відділення колгоспу працювало за напрямком м'ясо-молочне тваринництво.

Соціальна сфера

Восьмирічна школа, бібліотека та пекарня.

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.