Микалоюс Даукша

Микалоюс Даукша (лит. Mikalojus Daukša; близько 1527, село Бабенаї, нині частина міста Кедайняй, Литва — 16 лютого 1613, Варняї, Литва) — священик, діяч контрреформації.[1]

Титульна сторінка Катехизису Микалоюса Даукші, виданого в 1595 році

«Рідна мова — мати єдності, батько громадянства і сторож держави»

Микалоюс Даукша

Микалоюс Даукша
лит. Mikalojus Daukša
Народився близько 1527
Бабенаї, Литва
Помер 1613(1613)
Варняї, Литва
Країна  Велике князівство Литовське
Національність литовець
Діяльність мовознавець, перекладач, священник, письменник
Alma mater Ягеллонський університет
Галузь священик
мовознавець
перекладач
Посада парох

 Микалоюс Даукша у Вікісховищі

Біографія

Ймовірно, що Микалоюс Даукша навчався в одному з університетів Західної Європи. Відомостей про його освіту немає, але він добре розмовляв і писав литовською, латинською, польською мовами, розмовляв канцелярською мовою, якою користувалися у Великому князівстві Литовському.

Титульна сторінка видання
Микалоюс Даукша. 1599

Він обіймав різні церковні посади в різних частинах Жемайтійського князівства: був пастором в Кракесі (1570—1572), каноніком жмудьського капітулу (1572—1585) та уря́дником (1585—1592). З 1592 року — священик у Бетигалі. Коли помер єпископ Михайло Гедройць (1420—1485) Микалоюса Даукшу призначили адміністратором Жемайтійської єпархії (1609—1610).[2]

Микалоюс Даукша опублікував у Вільнюсі переклад катехизису іспанського єзуїта Й. Ледесма «Катехизис, або наука обов'язкова для кожного християнина» — найстарішу книгу, що збереглася, видану Великим князівством Литовським.

У 1599 році Даукша опублікував ще одну важливу працю — переклад литовською мовою збірки проповідей польською мовою ректора віленської єзуїтській колегії Якуба Вуєка, «Postilla catholica». До цього твору є дві передмови, одна латинською, інша польською. Вступне слово Даукші до цієї книги містить заклик захищати права литовської мови у Великому князівстві та дає коротке означення литовської нації та держави. Книга вважається ціннішою та важливішою, ніж Катехизис, і є однією з пам'яток литовської мови.

Пам'ять

  • Для вшанування пам'яті про Микалоюса Даукшу його ім'ям було названо одне з подвір'їв ансамблю Вільнюського університету.
  • У містечку Варняй 1999 року перед будівлею колишньої духовної семінарії (нині Музею Жемайтійського єпископства) встановили пам'ятник єпископу Мельхіору Гедройцеві та канонікові Микалоюсу Даукші.

Примітки

  1. Контрреформація Українська Релігієзнавча Енциклопедія
  2. Даукша Микалоюс 1527/1538 — † 1613 II varniai-museum.lt (лит.)

Джерела

  • Вітовт Ванагас. Мікалоюс Даукша. Універсальна литовська енциклопедія, Т. IV. — Вільнюс: Інститут науки та видавництва енциклопедії, 2003. 532 с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.