Михайло Острозький

Михайло Іванович Острозький (пом. 1501) — князь з роду Острозьких, урядник Великого князівства Литовського, староста луцький, маршалок Волинської землі (1500—1501 рр). Старший брат Костянтина Острозького.

Михайло Острозький
Народився 1450
Помер 1501
Титул Князь
Посада луцький староста і Q71836988?
Рід Острозькі
Батько Острозький Іван Васильович
Герб Острозьких до 1510

Життєпис

Син князя Івана Васильовича Острозького, старший брат Костянтина Острозького, сестри (ймовірне ім'я Марія — дружина володимирського старости князя Андрія Сангушка[1]). Православний.

У польськомовних джерелах вперше згаданий 1474 року, коли разом з братом Костянтином взяв у заставу поселення Веле (Волинь). Можна припускати, що брати ще кілька наступних років були «нерозділеними» — тобто спільно володіли родовими маєтностями. Зокрема, 1481 року взяли в заставу села: П'янь за 30 кіп широких грошів, Тороканів — 1488 року, за 80 кіп грошів; 1486 року спільно повернули частину Межиріча, 1487 — поміняли свій двір у цій місцевості на двір у Гольці. У 1486 чи 1487 разом отримали від Казимира Ягеллончика: 20 кіп грошів — на миті Берестя, 30 вагових гривень на мито у Володимирі.

1494 року, за королювання Казимира IV Ягеллончика: разом з братом Костянтином отримали у спільне володіння м. Полонне — як вважають, за військові заслуги у війні Великого Князівства Литовського проти московської держави; трапилася суперечка Микити Чаплича з братами Михайлом та Костянтином Острозькими через село Гільча. Також брати хотіли мати права на село Лукопче, на яке також претендуваа Олександр Ходкевич. Невдовзі поділили спадок батько з братом.

Весною 1497 р., під час нападу татар на Волинь, Михайло Острозький наздогнав татарське військо на зворотному шляху «за Полонним, і ізбі їх всіх, і полон возверни і возвратися з похвалою». Того ж року Михайло відбив напад перекопських татар на Олевську і Мозирську волості.

Після того, як брат Костянтин 1500 р. потрапив у полон до московитів, Михайло отримав уряди луцького старости (мала характер намісника) і маршалка Волинської землі після князя Семена Юрійовича Гольшанського, котрі посідав до смерті. Уряд маршалка Волинської землі давав можливості для збагачення, збільшення впливу.

Нащадків не мав, може, не був одруженим.

Примітки

  1. Książęta Ostrogscy Архівовано 13 листопада 2013 у Wayback Machine. (пол.)

Література

  • Ворончук І. Володіння князів Острозьких на Східній Волині. — Київ-Старокостянтинів, 2001.
  • Wyrozumski J. Ostrogski Michał książę (zm. 1501) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1979. — T. XXIV/3, zeszyt 102. — S. 496. (пол.)

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.