Молочна (Азовське море)

Моло́чна річка в Україні, в межах Токмацького, Мелітопольського і (частково) Якимівського районів Запорізькій області. Впадає у Молочний лиман (басейн Азовського моря).

Молочна
Молочна біля «Кам'яної Могили»
46°42′05″ пн. ш. 35°17′54″ сх. д.
Витік на північ від м. Молочанська
• координати 47°16′10″ пн. ш. 36°22′40″ сх. д.
Гирло Молочний лиман
• координати 46°42′05″ пн. ш. 35°17′54″ сх. д.
Похил, м/км 1,2 ‰[1]
Басейн Басейн Молочноїd
Країни:  Україна
*Запорізька область
Регіон Запорізька область
Довжина 197 км (разом з Токмаком)
Площа басейну: 3450 км²
Притоки: праві: Чингул
ліві: Токмак, Курушан, Юшанли, Арабка
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 700845
 Медіафайли у Вікісховищі
Вид на річку Молочну з Кам'яної Могили
Річка Молочна
Вид на Старобердянське лісництво через Молочну
Світанок над Молочною

Опис

Довжина 197 км (разом з Токмаком), площа басейну 3450 км². Долина переважно трапецієподібна, завширшки до 35 км. Заплава завширшки від 10—12 м до 2,8 км, вкрита лучною рослинністю, місцями заболочена. Ширина річки від 2—4 м у верхів'ї до 20—30 м у середній і нижній течії. Глибина річки переважно 0,3—0,4 м, найбільша — 3,5 м. Похил річки 1,2 м/км. Правий берег високий і крутий, лівий низький і рівнинний. Влітку річка часто пересихає, утворюючи плеса, які заростають очеретом, рогозою і осокою. Живлення переважно снігове (на весняний період припадає до 80 % річного стоку). Вода Молочної відзначається високою мінералізацією. Льодостав нестійкий. На значному протязі річка зарегульована (3 водосховища і численні ставки). Воду використовують для господарчих потреб і зрошування; рибництво.

Розташування

Молочна утворюється злиттям річок Чингул і Токмак, на північ від міста Молочанська. Тече на південь/південний захід. Впадає до Молочного лиману на південь від села Тимофіївки (Якимівський район). У 1920-30 роках обговорювалася та досліджувалася моживість створення у Мелітополі морського порту[2].

Основні притоки

Також два невеликі струмки — Кізіярський та Піщана, які протікають через Мелітополь.

Населені пункти над Молочною

Флора і фауна

Флора узбережжя Молочної разом з Токмаком налічує не менше 550—600 видів. Серед біоморф у ній перевагу мають трав'янисті рослини (≈ 250 видів). 10 видів рослин, які зростають у басейні р. Молочної, занесені до Світового Червоного списку МСОП (IUCN). Це — астрагали блідий, Геннінга та шерстистоквітковий, волошка Талієва, гіацинтик Палласів, пісочник жорсткий, житняк пухнастоквітковий, льонок Біберштайна, часник переодягнений, чебрець дніпровський. На території, яка прилягає до р. Молочної, зростають 15 видів занесених до Європейського Червоного списку рідкісних рослин та тварин. 16 видів узбережжя р. Молочної занесені до другого видання Червоної книги України[3].

Донна макрофауна, тобто донні організми розміром 2 мм та більше, річки Молочної нараховує близько 170 видів безхребетних тварин. У складі ентомофауни найбільшою кількістю видів характеризуються метелики. Також у басейні мешкає велика кількість різних жуків. У басейні річки Молочної усього налічується 21 вид комах, що потребують охорони та занесені до Червоної книги України. Природні особливості території створили умови для існування в межах району дослідження 4-х видів амфібій (кумка звичайна, часничниця звичайна, ропуха зелена, жаба озерна) і 6-ти видів рептилій (черепаха болотяна, ящірка прудка, ящірка піщана, вуж звичайний, вуж водяний, гадюка степова). Теріофауна басейну Молочної налічує ≈ 20 видів, з них 4 є спорадичними (вивірка звичайна, єнот усурійський, вовк, борсук звичайний), 3 — рідкісні (сліпак звичайний, видра звичайна, лось європейський), 14 — звичайні (їжак білочеревий, білозубка мала, заєць сірий, мишівка степова, миша курганцева, миша хатня, пацюк сірий, ондатра звичайна, полівка польова, лисиця звичайна, ласка, куниця кам'яна, свиня дика, сарна звичайна)[3].

Цікаві факти

Біля берегів Молочної розташований заповідник «Старобердянське лісництво» та державний історико-археологічний музей-заповідник «Кам'яна Могила».

Примітки

  1. Каталог річок УкраїниКиїв: 1957. — С. 132. — 192 с.
  2. Полухина Т. В Мелитополь — морской порт? //Мелітопольський краєзнавчий журнал, 2018, № 12, с. 81-83.
  3. Громадська організація “Таврійська заповідна допомога”, Громадська організація “Швидка заповідна допомога”, Лабораторія іхтіології та загальної гідробіології НДІ Біорізноманіття МДПУ. Молочна ріка — диво природи. — Мелітополь, 2002. — 100 с.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.