Міський музей (Амстердам)

Міський музей Амстердама (нід. Stedelijk Museum, МФА: [ˈsteːdələk myˈzeːjʏm]), Музей Стеделек, Стеделек-музей — художній музей у столиці Нідерландів місті Амстердамі; значне зібрання творів національного (нідерландського), французького і сучасного світового образотворчого мистецтва.

Міський музей (Амстердам)
нід. Stedelijk Museum
нід. Stedelijk Museum Amsterdam
52°21′28″ пн. ш. 4°52′46″ сх. д.
Тип художня галерея
Країна  Нідерланди
Розташування Нідерланди: Амстердам
Адреса 1071 DJ Paulus Potterstraat, 13[1]
Засновано 1895 рік
Відкрито 1895
Відвідувачі 700 000 осіб
724 257 осіб (2015)[2]
Директор Beatrix Rufd, Rein Wolfsd[3], Cornelis Baardd[3], Wim Beerend[3], Rudi Fuchsd[3], Ann Goldsteind[3], Willem Sandbergd[3], Edy de Wilded[3], David Röelld, Jan Eduard van Someren Brandd і Gijs van Tuyld[4][5][6]
Куратор Marjan Bootd[7]
Сайт www.stedelijk.nl
Міський музей (Амстердам) (Нідерланди)

Джерела:
    • hedendaagsesieraden.nld[7]

  •  Міський музей у Вікісховищі

    У безпосередній близькості до Стеделек-музею розташовані також амстердамські Музей Ван Гога і Рейксмузей.

    Історія

    Міський музей був заснований в Амстердамі в 1895 році суто як музей історії міста. У будівлі, зведеній у стилі неоренесансу, спершу демонструвалася меблі, монети, вироби зі срібла, прикраси і житлова обстанова зі старих амстердамських будинків. Крім цього, відвідувачі могли ознайомитися з колекцією зброї і експозицією старовинної аптеки.

    Однак у 19201940 роках частина фондів музею була передана в інші музейні установи. У цей же час була створена колекція сучасного нідерландського та французького мистецтва. Починаючи з 1930 року музей зберігав велику колекцію творів Ван Гога, яка 1972 року переїхала у власне приміщення, ставши окремим музеєм.

    Лише до початку 1970-х років експозицію музейного закладу покинули останні предмети історичної житлової обстановки, і відбулося фактично перепрофілювання музею, перетворивши Музей Стеделек на перший в Амстердамі музей сучасного мистецтва.

    У 2-й половині 2000-х років було започатковано масштабну реконструкцію Міського музею Амстердама. 23 вересня 2012 року королевою Нідерландів Беатрікс відкрито оновлену і розширену будівлю музею.

    Експозиція

    Одна з зал музею (1997)

    У Міському музеї Амстердама представлені всі відомі напрями сучасного мистецтва. Це і класичний модернізм (Пабло Пікассо, Клод Моне, П'єр-Огюст Ренуар, Поль Сезанн, Василь Кандинський, Марк Шагал), художники голландської арт-групи «Стиль» (Піт Мондріан, Тео ван Дусбург, Герріт Рітвельд) і члени творчого об'єднання митців-авангардистів COBRA. Казимир Малевич представлений 29 роботами. У фондах амстердамського Міського музею є німецькі експресіоністи, американський поп-арт, відеоарт (Пек Нам Джун, Брюс Науман), італійський сучасний арт-стиль Арте повера та інші модерні митці.

    Битва за Малевича

    Амстердамське зібрання робіт Малевича, що вважається найбільшим поза межами колишнього СРСР[8], було придбане 1958 року міською владою за солідну на ті часи суму в 120 тисяч гульденів у спадкоємців відомого архітектора Гуго Гарінга. Відомо, що останній вивіз ці полотна з нацистської Німеччини, де вони підлягали знищенню як так зване «дегенеративне мистецтво» (нім. Entartete Kunst). До рук Гарінга картини Малевича потрапили випадково: понад 100 полотен художник залишив під його наглядом у 1927 році, коли вони виставлялися в Берліні, а самого автора терміново викликали на батьківщину.

    Коли в 200304 роках Амстердамський міський музей виставляв полотна Малевича в США, спадкоємці митця оскаржили права Гарінга (і, відповідно, музею) на володіння цією колекцією. Після судового розбирання, що затягнулося на 4 роки, сторони процесу пристали на мирову, згідно з умовами якої музей поступився спадкоємцям 5-ма визначними картинами зі своєї колекції[9].

    У листопаді 2008 року одна з відступлених музеєм «Супрематичних композицій» була продана на аукціоні «Сотбіз» за 60 млн доларів[10].

    Галерея

    Ван Гог Fabrikstadt
    («Фабричне місто», 1887)
    Едуард Мане Femme lisant
    («Жінка, що читає», бл. 1880)
    Роден Madame Fenaille (1898)
    Казимир Малевич «Селянка
    з відрами і дитям» (1912)

    Див. також

    Примітки

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.