Новий Биків

Но́вий Би́ківсело в Україні, Чернігівській області, Бобровицькому районі (з 2020 року - Ніжинський район). У 1964-1995[2] рр. - смт. Новобиківській сільській раді підпорядковане, крім Старого Бикова, село Чистопілля, що виникло серед чистого поля.

село Новий Биків
Герб
Країна  Україна
Область Чернігівська область
Район/міськрада Ніжинський район
Рада Новобасанська сільська громада
Основні дані
Населення 1581 (01.01.2017)[1]
Площа 7,405 км²
Густота населення 213,50 осіб/км²
Поштовий індекс 17453
Телефонний код +380 4632
Географічні дані
Географічні координати 50°35′39″ пн. ш. 31°39′58″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
129 м
Водойми Супій
Місцева влада
Адреса ради 17461, Чернігівська обл., Ніжинський р-н, с. Нова Басань, вул. Шевченка, буд. 49.
Карта
Новий Биків
Новий Биків
Мапа

 Новий Биків у Вікісховищі

Площі сільської ради межують з територіями Білоцерківської, Бригинцівської, Новобасанської та Петрівської сільських рад Ніжинського району. Південна частина території Новобиківської сільської ради межує зі Згурівським районом Київської області. Відстань до районного центру автомобільними шляхами - 63 км, до обласного центру - 160 км. Село розташоване за 28 км від залізничної станції Кобижчі, до якої була прокладена залізнична гілка (експлуатацію припинено після припинення роботи цукрового заводу). Через Новий Биків проходить автомобільна дорога Київ-Суми. Цукрова промисловість (цукровий завод, припинив виробництво у 2007 році). З 15го лютого 2017 року входить до складу Новобасанської сільської об'єднаної територіальної громади.

Історія

Новий Биків простягся на лівому березі річки Супій. В письмових джерелах вперше згадується в 1621 році. Поруч на правому березі Супою розташований Старий Биків, який згадується в письмових джерелах з 1564 року. На території Нового Бикова виявлено кургани епохи бронзи (II тис. до н.е.), городище часів Київської Русі. В Княжу добу, це було одне поселення і тут існувало укріплення князя Юрія Семеновича Рожиновского у якого в 1592 році за причетність до козацького повстання під проводом Косинського польський король Сигизмунд I відібрав землі.

На Західній стороні Бикова - Високі могили - Обозна та Гостра; від них йдуть 17 курганів різної вершини та величини; в тому числі й Голодна могила. На східній стороні Нового Бикова - 12 курганів. По місцевим переказам (на стан 1872 року) біля Обозної могили стояв обоз козаків, які біля голодної могили "истребили они голодомъ ляховъ". Як зазначають місцеві жителі, це було ще за часів Богдана Хмельницького. Тоді ж козаки знищили жидів, яких багато було в Басані. Підтвердженням цього є древнє єврейське кладовище у Бикові. Сирський архідиякон, що був у Бикові у 1653 році писав: "Бакоми (Быковъ) большой городъ в развалинахъ, похожій на Васильковъ; жители очень бедны и малочисленны, потому что сильно пострадали отъ чумы".

В квітні 1662 року в Бикові була козацька рада, яка обрала Сомка гетьманом.

В грудні 1620 року — польський король віддає староство Переяславське Волинському воєводі, князю Івану Заславському, з місцями Яготин і Гельмязів, а у себе утримує містечка Березань, Биков (Старий), Яблонов, Миргород і передає їх задля управління своєму наміснику Івану Чернишевскому. Потім 21 серпня 1621 року — присуджені королю Яблонов і Миргород було віддано в управління королівському коморнику Варфоломію Обалковскому, якому доручили «слободи і землі Київські, які перебувають за Дніпром, наново осажені, тобто, містечка Березань, Биков, Яблонов, Миргород, з хуторами і селищами, і слободам які до них належали…» З цього часу поселення, що знаходилось на лівіому березі Супою отримало назву Новий Биків, а село на правому березі назвали Старий Биків.

Існує легенда, що після зруйнування Катериною II Запорізької Січі козак Бик зі своїми синами вибрав мальовниче місце на правому березі Супою й поселився там. Через деякий час сини не вжилися з батьком і переселилися на лівий берег річки. Там, де жив старий Бик, утворилося село Старий Биків, а де його сини – Новий Биків. Але ця легенда датується двома століттями пізніше, ніж письмова згадка про Биків.

У 1845 році при Успенській церкві було відкрито церковно-приходську школу.[3]

У 1896 році у Новому Бикові бароном Маєндорфом був побудований цукровий завод.

У селі Новий Биків збереглася пам'ятка архітектури початку XIX ст. – Успенська церква. Вона була збудована у 1801-1804 рр у стилі ампір на замовлення Розумовського К.Г.


Успенська церква.
Супій у Новому Бикові.

Відомі особи

Корисні посилання

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.