Новосибірське водосховище

Новосибі́рське водосховище, неофіційно «Обське море»[1] (рос. Новосибирское водохранилище) — штучна водойма на річці Об біля міста Новосибірськ в Росії. Водосховище виникло після завершення будівництва греблі Новосибірської ГЕС в 1957—1959 роках. Знаходиться на території Новосибірської області і Алтайського краю. На берегах водосховища розташовані міста: Бердськ, Камінь-на-Обі, Новосибірськ.

водосховище
Новосибірське водосховище
рос. Новосибирское водохранилище
Вид с Бердського мису
54°45′24″ пн. ш. 82°53′34″ сх. д.
Країна  Росія
Розташування Новосибірська
область
,
Алтайський край
Річка Об
Висота над р. м. 113 м
Довжина 200 км
Ширина до 22 км
Площа 1082 км²
Об'єм 8,8 км³
Найбільша глибина 25 м
Середня глибина 7 м
Басейн басейн річки Об (Карське море)d
Вливаються Об, Бердь
Виливається Об
Гребля Новосибірська ГЕС
Використаня
  • рекреація, Вітрильний спорт, водопостачання і рибальство
  • Рік наповнення 1959
    Новосибірське водосховище
    Новосибірське водосховище (Новосибірська область)
     Новосибірське водосховище у Вікісховищі

    В результаті створення водосховища була повністю затоплена центральна історична частина міста Бердська, а також кілька сіл Новосибірської області.

    Основні характеристики

    Площа — 1082 км², об'єм — 8,8 км³, довжина — близько 200 км, найбільша ширина — 22 км, найбільша глибина — 25 м, взимку замерзає.

    Острови: Атамановський, Дикий, Елбанські острови, Елбань, Кам'яний, Кам'янський, Красноярський Борок, Червоний Яр, Логунов, Нечунаєвський, Пічуговські, Половинський Борок, Семізародний, Тань-Вань, Хохлов Борок, Хріновий, Шарапський, Шляповський, Шумського Кордону.

    Господарське значення

    Водосховище використовується в п гідроенергетики, водопостачання та рибальства. Тут водяться цінні види риб: осетер, стерлядь, нельма, муксун, чир, сиг, пелядь. Однак об'єктами рибного лову як правило є: судак, сазан, минь, лин, лящ, щука, харіус, в'язь, плотва, карась, ялець, окунь. Не можна не відзначити, що значна частина виловленої риби тут не придатна в їжу з причини гельмінтозу.

    Обське море — місце активного відпочинку (пляжі в районі Академмістечка влаштовані з ініціативи С. О. Христиановича[2]) та щорічного проведення змагань з вітрильного спорту на Кубок Росії і Кубок Обського моря.

    Наголос у слові Обськое може бути різним — незважаючи на те, що згідно з правилами російської мови наголос має ставитися на перший склад — О́бське,[3] в Сибіру прийнято використовувати ендемічну форму — Обське́[4].

    Галерея

    На горизонті острів Тань і Вань (Тайвань),
    ліворуч — острів Хріновий]
    Берег водосховища поблизу Бердська Водосховище навесні Водосховище взимку

    Примітки

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.