Нові Млини (Ніжинський район)

Но́ві Млини́ село у Борзнянському районі Чернігівської області України. Населення — 905 осіб (2012 рік)[1].

село Нові Млини
Герб
Країна  Україна
Область Чернігівська область
Район/міськрада Борзнянський район
Громада Височанська сільська громада
Облікова картка Картка ВР 
Основні дані
Засноване 1630
Населення 905 мешканців[1]
Площа 3 км²[1]
Поштовий індекс 16410
Телефонний код +380 4653
Географічні дані
Географічні координати 51°25′26″ пн. ш. 32°41′49″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
118 м
Водойми р. Сейм
Відстань до
районного центру
30 км
Місцева влада
Адреса ради 16412, Чернігівська обл., Борзнянський р-н, с. Високе, вул. Центральна, буд. 86
Карта
Нові Млини
Нові Млини
Мапа

 Нові Млини у Вікісховищі

Географія

Село розміщене на крайньому північному сході району, за 30 км від районного центру — міста Борзна (автошляхами — близько 32 км[2]) та за 16 км від залізничної станції Доч. Село лежить на найбільшій притоці Десни — річці Сейм. Висота над рівнем моря — 118 м[3].

Археологія

Троїцька церква у Нових Млинах

У цій місцевості люди мешкали з давніх-давен. Поблизу села виявлено поселення доби неоліту (V-IV тисячоліття до н. е.), бронзи (II тисячоліття до н. е.), скіфського періоду (V-III століття до н. е.)[4] і давньоруське городище (IX-XIII століття). На території села знайдено скарб арабських монет VIII сторіччя.

Історія

Село засноване в 1630 році на території Київського воєводства Речі Посполитої. З 1648 — у складі Ніжинського полку Гетьманщини. Серед старих будівель — діюча мурована Свято-Троїцька церква побудована у XVIII сторіччі пам'ятка архітектури. З 1782 — у складі Шабалинівської волості Сосницького повіту.

Під час «Північної війни» 1700—1721 рр. Росії з Швецією, шведські війська 11 листопада 1708 року поблизу села переправилися через річку Сейм, коли прямували до Батурина[5].

У ХІХ столітті в селі було чотири церкви та юдейський молитовний будинок.

527 жителів села брали участь у Другій світовій війні, 325 з них загинули, 173 удостоєні урядових нагород. При форсуванні річки Сейму і звільнення Нових Млинів загинули 108 бійців Червоної армії, серед них Герой Радянського Союзу старший лейтенант Павло Ярцев.

З подання на присвоєння старшому лейтенанту Ярцеву П. П. звання Героя Радянського Союзу:

«В ніч на 6 вересня 1943 року під сильним вогнем ворога парторг Ярцев з передовою групою полку одним з перших переправився через Сейм південно-східніше Нових Млинів, організував відбиття контратак противника.

У критичний момент він замінив убитого кулеметника і точним вогнем зірвав контратаку фашистів. Убитий осколком снаряда, впав командир мінометного розрахунку. Парторг став на його місце. До пізнього вечора десантники відбили декілька контратак гітлерівців і утримали плацдарм. Наступним завданням було розширення плацдарму і визволення села Нові Млини. 6 вересня 1943 року бої точилися вже не вулицях села. Залишилася остання ворожа вогнева точка — хата на околиці села. Ярцев з групою бійців приховано підібрався до будинку і закидав кулеметника гранатами, але сам загинув від випадкової кулі».

На братській могилі, де поховані радянські воїни встановлено пам'ятник.

У повоєнний період у селі знаходилася центральна садиба колгоспу імені Горького, за яким було закріплено 3751 гектарів сільськогосподарських угідь, у тому числі 1612 га орної землі. Це було багатогалузеве господарство, де вирощували зернові культури, картоплю, цукровий буряк, льон, овочі, займалося м'ясо-молочним тваринництвом.

Інфраструктура

У селі є середня школа, будинок культури, бібліотека, дільнича лікарня, фельдшерсько-акушерський пункт, магазини, відділення зв'язку.

Відомі люди

У Нових Млинах народилися:

поховані:

Див. також

Примітки

Література

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.