Олександрівка (Вознесенський район)

Олександрівка селище міського типу Вознесенського району Миколаївської області України.

смт Олександрівка
Країна  Україна
Область Миколаївська область
Район/міськрада Вознесенський район
Громада Олександрівська селищна громада
Код КАТОТТГ:
Основні дані
Засноване 1774
Статус із 1968 року
Площа 0.5 км²
Населення 5200 (01.01.2019)[1]
Густота 10930 осіб/км²
Поштовий індекс 56530
Телефонний код +380 5134
Географічні координати 47°41′31″ пн. ш. 31°16′08″ сх. д.
Водойма р. Південний Буг
Відстань
Найближча залізнична станція: Трикратне
До станції: 3 км
До обл. центру:
 - автошляхами: 108 км
Селищна влада
Адреса 56530 смт Олександрівка, вул. Ген. Подзігуна, 208
Карта
Олександрівка
Олександрівка

Олександрівка у Вікісховищі

Братське поховання
Краєвиди

Неподалік селища розташовані гранітні кар'єри, а також Олександрівський іхтіологічний заказник (на Олександрівському водосховищі).

Історія

Автошлях Н 24, що йде через селище
Олександрівська ГЕС

На початку 18 століття (1704) за часів Нової Січі на лівому березі Бугу засновано зимівник запорожців Бугогардівської паланки, який згодом дістав назву Олександрівської слободи.

В 1775 році після ліквідації Нової Січі до слободи перевели полк Бузького козацького війська. Цей полк загалом складався з молдован, які під час російсько — турецької війни 1768—1774 рр. перейшли на бік Росії. З того часу молдовани і становлять значну частину мешканців цього села. З 1968 року Олександрівка — селище міського типу, центр селищної ради.

Адміністративний поділ

До складу Олександрівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області входить 3 населених пункти: смт. Олександрівка, с. Трикратне, с. Веселий Розділ.

Відстань до районного центру — м. Вознесенськ — 15 км.

Кордони: з Арбузинським та Доманівським районами.

Загальна площа селищної ради становить 9150,76 га, рілля 6150 га, земель загального користування 6887,60 гаю

Географія

Водні ресурси: р. Південний Буг.

Демографія

Станом на 2019 рік населення складає  — 7423 мешканці, в тому числі: пенсіонерів — 2437 осіб. з них: — ветеранів Другої світової війни — 15 осіб.

— людей з інвалідністю — 26 чол.

— учасників бойових дій — 48 чол.

— молоді віком до 20 років — 1500 чол.

з них — шкільного віку — 733 чол.

Рівень народжуваності: на 1 тис. чол.. — 12,3 чол.

Рівень смертності: на 1 тис. чол. — 18,2 чол.

Селищний голова — Бензар Микола Миколайович, працює на цій посаді з 12 листопада 2010 року.

Депутатів — 26 чол.

Постійних депутатських комісій — 5

Виконавчий комітет — 15 чол.

Економіка

На території селищної ради працюють промислові та сільськогосподарські підприємства, від яких надходять податки да місцевого бюджету: ТОВ «Олександрівський гранітний кар'єр»

ТОВ «Микитівський гранітний кар'єр»

ТОВ «Трикратський комбінат хлібопродуктів» «Кернел»

Будівельна компанія «Контакт — жилбуд» (ОЗЖБІ)

ПП «Промбудматеріали» (ЖБК)

ПРАТ АКЗ (Селікатної цегли)

ТОВ «СТОУН» (Піщаний кар'єр)

ПП «Укрінтерпостача»[2]

ДГ «Агрономія»

Заклади охорони здоров'я

Олександрівська міська лікарня, до якої входять: амбулаторія, стаціонарне відділення на 40 ліжок; працює 62 медичних працівників. Побудована в 1967 році. Знаходилась на балансі Вознесенської Црл, з 2002 року передана на баланс селищної ради. Протягом 2004—2005 років газифіковано приміщення лікарні, підведений водопровід, проведено капітальні ремонти приміщень, водопровідної та каналізаційної мереж. Проведено капітальний ремонт амбулаторії за рахунок місцевого бюджету.

Головний лікар — Ігнатьєва Оксана Миколаївна.

Культура

Будинок культури — побудований в 1963 році, був на балансі колишнього колгоспу імені Щорса, після Указу Президента « Про розпаювання земель та майна колективних сільськогосподарських підприємств» переданий на баланс селищної ради.

В 2006—2007 роках за рахунок коштів місцевого бюджету виконано капітальний ремонт та газифікацію приміщення

Будинку Культури, проведено благоустрій, побудовано танцювальний та дитячий майданчики на території Будинку культури.

Працює 6 працівників: директор, 3 художній керівника, керівник духового оркестру, техпрацівник.

Діють: народний ансамбль «Зорецвіт» під керівництвом Крижанівського Володимира Петровича, народний колектив «Імпресія», «Ізвораж», «Надвечіря».

Директор — Лазарєв Констянтин Андрійович.

На території селища знаходиться дитяча школа мистецтв, керівник Ізбаш Інна Ігорівна. Навчається 86 учнів.

Заклади соціального захисту населення

Олександрівський центр праці та соціального захисту населення, створений в 1996 році. Завідувачка — Коваленко Валентина Анатоліївна. Працює 12 соціальних працівників. Також працює стаціонарне відділення праці та соціального захисту населення на 20 осіб, створене в 1994 році. За час існування відділення центру проведено капітальний ремонт усіх приміщень, здійснено газифікацію, проведено централізований водогін та каналізаційну мережу. На утриманні знаходиться 18 осіб. Умови проживання відповідають сучасним вимогам. Завідувачка — Бешлик Галина Іванівна.

Спорт

Селищний стадіон — побудований в 2007—2008 роках за рахунок коштів мсцевого бюджету.

У 2006 році створено футбольний клуб «Олександрівка» — як самостійна юридична особа, який утримується за рахунок селищного бюджету та спонсорської допомоги. До складу футбольного клубу входять 3 команди: дитяча, юнацька та доросла, які систематично беруть участь в обласних та районних змаганнях. У 2007 році доросла команда ФК «Олександрівка» зайняла перше місце в першості області в групі «Північ». Всі футболісти забезпечені спортивним інвентарем та формою.

Релігія

Олександрівська Свято-Покровська церква, настоятель Бондарук Юрій Михайлович, побудована в 1996 році за рахунок коштів жителів та підприємст територіальної громади.

Освіта

Дошкільні заклади

Дитячий садок № 1 — «Вербичка». Завідувачка — Палій Ольга Василівна.

Дитячий садок № 2 — «Калинонька». Завідувачка — Філінок Наталя Петрівна.

Дитячий садок № 4 — «Веселка». Завідувачка — Галькович Вікторія Сергіївна.

Дитячі заклади відвідує 195 дітей.

Школа

Олександрівська загальноосвітня школа 1-3 ступенів ім. Т. Г. Шевченка, заснована 1 вересня 1964 року, протягом 2004—2007 років проведено газифікацію та капітальний ремонт Олександрівської ЗОШ за рахунок коштів «Ташлицької Програми соціального розвитку прилеглих територій». В школі навчається 748 учнів, працює 63 вчителя.

Директор школи — Шевченко Вячеслав Аркадійович.

Юні знаменитості Олександрівки: Брати Бортники Микола (1994) та Олександр (1996) — майстри спорту України з шахів. Микола — чемпіон України з шахів . Олександр — двічі чемпіон України з шахів. Займає 1 місце в Європі у 2015 році.

Комунальне господарство

У підпорядкуванні селищної ради знаходиться КП «Орбіта», яке займається водогінно-каналізаційною мережею та вивозом сміття, на балансі якої знаходиться 6 артезіанських свердловин та автомобільний парк. Начальник КП «Орбіта» — Хомяк Євген Михайлович.

Згідно діючого законодавства проведена реєстрація комунальних підприємств — ДНЗ та лікарні у державного реєстратора та в управлінні Державного Казначейства в Вознесенському районі. Бюджет селищної ради формується з урахуванням установ освіти та охорони здоров'я, на основі розроблених бюджетів кожної установи окремо, на основі представлених первинних документів та розрахованих кошторисів і обраховується в загальний бюджет селищної ради, який затверджується сесією селищної ради в цілому і по розпорядникам коштів окремо.

Апарат управління, депутатський корпус та громада Олександрівської селищної ради сподівається на реформування системи місцевого самоврядування, яке надасть управлінським органам нижчого рівня більше повноважень у цільовому використання бюджетних коштів, дасть можливість самостійно та більш оперативно і ефективно вирішувати проблемні питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Персоналії

Примітки

  1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2019 року (PDF)
  2. ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО «УКРІНТЕРПОСТАЧА». Вознесенський район. Миколаївська область, Агрокарта — Україна

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.