Олександр Могила

Олександр Могила (рум. Alexandru Movilă, пол. Aleksander Mohyła; ?  ?, Стамбул[1]) господар Молдови (22 листопада 1615 — 2 серпня 1616) з роду молдовських бояр, господарів Могил.

Олександр Могила
Народився 1601
Помер 1620
Стамбул
Країна  Молдовське князівство
Діяльність суверен
Титул молдовський господар
Посада воєвода молдавський
Військове звання воєвода
Термін 1615-1617
Рід Могили
Батько Єремія Могила
Мати Єлизавета Могила
Брати, сестри Костянтин Могила, Вишневецька Раїна, Анна Могила і Марія Потоцька-Могилянка
Герб

Герб Могила

Життєпис

Був сином господаря Ієремії Могили і його дружини Єлизавети Чомортань-Лозинської, яка організувала похід до Молдови своїх зятів — овруцького старости князя Михайла Вишневецького і полковника, князя Самійла Корецького. Їхні військові загони, що складались переважно з козаків, під Татарені розбили військо господаря Стефана ІХ Томші і посадили на престол 14-річного Олександра Могилу. Від його імені правила мати та бояри, проводячи пропольську політику.

На початку 1616 у Молдовському князівстві під час таїнства Святого Причастя чернець отруїв кн. Михайла Вишневецького. Це послабило підтримку Олександра Могили з сторони лише кн. Самійла Корецького, загони якого витримали облогу у Яссах, у лютому були витіснені з Молдовського князівства османсько-татарським військом, а 2 березня у битві під Хотином повторно розбили загони Штефана ІХ Томші. Через брак платні частина козаків повернулась до України. Тим часом Висока Порта вирішила поставити господарем Молдови лояльного господаря Валахії Раду Міхню. За допомогою чамбулів татар, війська бейлербея Боснії Іскандер Паші Раду Міхня розбив польсько-молдовське військо під Сасовим Рогом. Полонених Самійла Корецького, Олександра Могилу разом з матір'ю і братом Богданом відправили до Стамбула (Константинополя). Заради збереження життя Олександр Могила прийняв іслам та опинився прислужником у гаремі аги, де помер.

Єлизавета Могила перед виїздом постриглася в черниці і відіслала його до монастиря Сучевиця, де був похований Ієремія Могила. Вона померла близько 25 березня 1617 у Константинополі.

Примітки

  1. Mohiła (Moghiła, Moviła) Jeremiasz h. własnego (ok. 1555–1606) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1976. — Tom XXI/3. — Zeszyt 90. — S. 568.

Джерела

Посилання

Попередник
Штефан IX Томша
Молдовський воєвода
1615-1616
Наступник
Раду Міхня
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.