Олекса Бокотей

Олекса Бокотей (угор. Bokotej Sándor, чеськ. Alexa Bokotej, рос. Бокотей Алекса, нар. 191?, Хуст, Австро-Угорщина пом. 19??, ?, Україна) — колишній чехословацький, угорський, радянський та український футболіст. Грав на позиції воротаря. Триразовий чемпіон Підкарпатської Русі та учасник фінальних ігор першості тодішньої Словаччини з футболу (1936 1938). У друголіговому чемпіонаті Угорщини зайняв почесне 4 місце (1944) та став першим чемпіоном УРСР з футболу серед команд колективів фізкультури.

Олекса Бокотей
Особисті дані
Повне ім'я Олекса Бокотей
Народження 191?
  Хуст,
 Австро-Угорщина
Смерть невідомо
  Закарпатська область,
 Україна
Громадянство  Чехословаччина
Позиція воротар
Юнацькі клуби
1934—1935 «СК» (Хуст)[1]
Професіональні клуби*
РокиКлубІгри (голи)
1936—1938 «Русь» (Хуст)[2]?(?)
1939—1940 «Русь» (Хуст)[3] ?(?)
1940—1945 «Русь» (Унгвар)[4] ?(?)
1946—194? «Спартак» (Ужгород) ?(?)
Національна збірна
РокиЗбірнаІгри (голи)
1937–1938 Чехословаччина (друга) ? (? )

* Ігри та голи за професіональні клуби
враховуються лише в національному чемпіонаті.

Клубна кар'єра

Навчався у хустській народній школі, а згодом в місцевій гімназії, де розпочав свій шлях у футбол. У юнацькі роки грав в команді спортклубу «СК» (Хуст), а у 1936 р. його запросили до одної з найкращих дружин міста та краю СК «Русь» (Хуст). Ця команда тоді вдало виступала у першості краю та східнословацької-підкарпатської дивізії Чехословаччини і у нього було постійне місце в збірній Підкарпатської Русі. У ті часи його декілька разів запрошували навіть до другої збірної Чехословаччини з футболу.

Протягом 1940 1945 рр. він вже виступав в складі СК «Русь» (Унгвар), яка разом із теж ужгородською командою «УАК»[5] та мукачівським «МШЕ»[6] представляли край у чемпіонаті Угорщини серед команд другої ліги. Ця команда з його участю у 1944 р. посіла 4 місце у своїй групі першості Угорщини і крім того п'ять разів входила до першої десятки найкращих футбольних клубів ліги.

23 серпня та 6 вересня 1945 р. у Києві повинна була відбутися перша повоєнна Спартакіада, на якій згідно з запрошенням мали виступати і представники Закарпатської України. Після проведення відбіркових змагань, у яких брали участь найкращі тоді футбольні команди краю в список гравців, котрі презентували футбольне Закарпаття потрапив й Олекса Бокотей. Історія закарпатського радянського футболу бере свій початок саме з цього року, від часу проведення першого чемпіонату області та першої повоєнної республіканської спартакіади, на якій збірна команда Закарпатської України виборола перше місце.[7]

Вже в січні 1946 р. була утворена команда «Спартак» (Ужгород). У цьому ж році вона включилася у розіграш першості республіки по футболу, де брали участь 36 команд, розділених на чотири зони — центральну, південну, східну та західну. Послідовно перегравши двічі всі команди західної зони (одна нічия з львів'янами 2:2), ужгородці вийшли у фінал. У фінальному турнірі, котрий відбувся у Києві у кінці липня, "Спартак" вперше завоював звання чемпіона республіки. У серпні — вересні 1946 р. відбувся турнір за право участі в першості СРСР серед команд колективів фізкультури. Ужгородці завоювали право виступати у другій всесоюзній лізі майстрів та узяли участь у розіграші Кубка СРСР (виграли від "Динамо" (Ленінград) та отримали поразку від московських одноклубників. До речі, це була єдина поразка "Спартака" в іграх того сезону). 1946 — також рік першої зустрічі ужгородців з флагманом українського футболу київським "Динамо", яка завершилась перемогою спартаківців (1:0). За ужгородську команду тоді виступали: воротарі — О.Бокотей, М.Кречко, захисники — Й.Біловарі, Г.Лавер, В.Радик, півзахиснии М.Михалина, Д.Калинич, Р.Бунчек, Ю.Фіялко, нападники — Г.Раковці, Я.Фабіян, А.Задор, К.Олаг, Д.Товт (капітан), Р.Айгерт , М.Гайлик, В.Юхвид, Н.Геді, Г.Тесар (Темеші). Тренував команду Берталон Вейг.

Досягнення

У чехословацьку еру

Чемпіон Підкарпатської Русі з футболу (3): 1936 —1938

В угорську еру

  • Першість Угорщини з футболу (2 клас)
    • 3 місце у Підкарпатській групі чемпіонату — 1945[8].
    • 4 місце у Північній групі чемпіонату — 1944
    • 6 місце у Східно-північній групі чемпіонату — 1940
    • 7 місце у групі Ракоці чемпіонату (2): 1942, 1943
    • 9 місце у групі Тиса чемпіонату — 1941

У радянську еру

Примітки

  1. Хустський футбольний клуб СК (Хуст) (чеськ. Športový Klub «ŠK Chust», ŠK (Chust)) був заснований у 1930 р.
  2. Хустський футбольний клуб СК «Русь» (Хуст) (чеськ. ŠK Rusj Chust, ŠK Rusj (Chust)) був заснований у 1935 р.
  3. Хустський футбольний клуб СК «Русь» в кінці 1938 р. змінив назву на СК «Русь» (Хуст) (угор. Huszti SR Rusj, SK Rusj (Huszt))
  4. Заснованний у 1925 р. ужгородський клуб СК «Русь» (чеськ. ŠK Rusj Užhorod , ŠK Rusj (Užhorod)) в кінці 1938 р. змінив назву на СК «Русь» (Унгвар) (угор. Ungvári SR Rusj, SK Rusj (Ungvár))
  5. «Ужгородський атлетичний клуб»
  6. «Мукачівське спортивне товариство»
  7. Сторінками футбольної історії Закарпаття
  8. Чемпіонат Угорщини з футболу у Підкарпатській групі на початку 1945 р. було припинено в зв'язку з воєнними діями

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.