Пальмова олія

Пальмова олія — їстівна рослинна олія, вилучена з перикарпу (з м'ясистої частини) плодів олійної пальми (Elaeis guineensis).[1] Ця частина плодів містить до 50 % жиру. Добувається методом пресування, потім її зазвичай очищують — рафінують, дезодорують, відбілюють. Олія має біло-жовтий або жовтогарячий колір з червоним відтінком, багата на каротиноїди і пальмітинову кислоту. Твердне при температурі, нижчій за 30 °C. Олія з насіння цієї пальми часто називається кістковою пальмовою або ядропальмовою олією. Вона має характерний запах і смак горіха.

Плоди олійної пальми
Плантація олійних пальм

Завдяки властивостям тригліцеридів, які входять до складу пальмової олії, її властивості можна змінювати фракціонуванням. Фракціонування жирів — це їх розподіл на групи за температурою застигання. Розподіляючи ці фракції, отримують олії з різними властивостями, які мають різне застосування. Саме високоплавкі фракції забезпечили пальмовій олії таке широке використання в косметичній та харчовій промисловості, де ця олія замінює дорожчі або гірші за якістю тваринні жири. Наприклад, пальмова олія практично витіснила тваринні жири з миловаріння. Використовується вона і в харчовій промисловості, заміщуючи дороге масло.

Застосовується при миловарінні, приготуванні стеарину, маргарину, в кулінарії і кондитерській справі, як мастильна речовина, для виробництва біопалива. Іноді невелика кількість пальмової олії входить до складу упаковок локшини швидкого приготування.

Світове виробництво пальмової олії

Найбільші виробники пальмової олії у світі — 2014
(млн. тон)
 Індонезія33.05
 Малайзія19.8
 Таїланд2.1
 Колумбія1.1
 Нігер0.93
Світ загалом60.1
Джерело:
UN Food & Agriculture Organisation (FAO)

Світове виробництво пальмової олії в 2014 році — близько 60 млн тонн. Найбільші виробники Малайзія, Індонезія. Раніше була другою за обсягами виробництва олією після соєвої олії.
За даними ФАО, світове виробництво пальмової олії щорічно збільшується: у 1961 році було вироблено 1, 48 млн.т., у 1971 р. — 2,16 млн т., у 1981 р. — 5,3 млн т., у 1991 р. — 11,9 млн т., у 2001 — 24,8 млн т., 2011 — 49,5 млн т., у 2014 р. — 57,3 млн т.[2]
Індія, Росія і Китай — три світових лідери в споживанні пальмової олії, 90 відсотків якої сьогодні виробляє Індонезія і Малайзія. В 2015 році обсяги пальмової олії, що виробляється у світі вийшли на перше місце серед всіх інших рослинних олій, випередивши, зокрема, соняшникову олію в 2,5 рази.[3]

Див. також

Примітки

  1. Пешук Л. В., Носенко Т. Т. Біохімія та технологія оліє-жирової сировини. Навч.посіб. — К.: Центр учбової літератури, 2011. — 296 с. ISBN 978-611-01-0035-9
  2. Palm oil / Crops processed
  3. Гостев А. Пальмовое проклятие. Россияне потребляют продукт, губящий живое
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.