Павликевич Ірина Степанівна

Павлике́вич Іри́на (псевдо «Смерека»); 24 січня 1922, с. Березівка, нині у складі м. Монастириська Тернопільська область 9 квітня 1945, смт Солотвин нині Богородчанського району Івано-Франківської області, перепохована 11 жовтня 1992 року в с. Фитьків Надвірнянського району тієї ж області) — діячка українського національно-визвольного руху, повітова провідниця жіночої мережі ОУН-УПА.

Ірина Павликевич
Народилася 24 січня 1922(1922-01-24)
м. Монастириська
Померла 9 квітня 1945(1945-04-09) (23 роки)
смт Солотвин, Івано-Франківська область
Поховання Фитьків
Країна  Польська Республіка
 СРСР
Національність українка
Діяльність діячка українського національно-визвольного руху
Знання мов українська
Посада повітова провідниця жіночої мережі ОУН-УПА
Партія ОУН

Життєпис

Ірина Павликевич народилася в заможній родині Степана Павликевича та Гонорати (із роду Ніжинських). ЇЇ зведені брати від першого шлюбу батька Євген, член ОУН, загинув у фашистському таборі Бухенвальд та Ярослав, член ОУН, загинув у бою відділу УПА біля Чорткова. Рідний брат Ірини Ізидор, 1925 року народження, також був активним членом ОУН (псевдо «Артур»), референтом підпільної друкарні в Забережжі; щоб живим не потрапити в руки НКВС підірвався гранатою в 1945 в Богородчанському районі.

У 19391942 роках Ірина навчалася в промисловій школі у Станіславові. Стала членом ОУН. Учителювала в селах Цуцилові та Фитькові Надвірнянського району. У Фитькові створила осередок ОУН. 1943 року після збройної сутички біля Надвірної, у якій «Смерека» знешкодила двох гестапівців, вона перейшла у підпілля. Була зв'язковою теренового проводу ОУН з Центром, стала надрайоновою провідницею жіночої мережі ОУН-УПА, організовувала осередки УЧХ.

На початку квітня 1945 року, йдучи разом із «Звениславою» (Скрентович Марія) на зв'язок до села Кривець, потрапила у засідку енкаведистів. «Звениславі» вдалося втекти, а «Смерека» була важко поранена. Її забрали в лікарню до Солотвина, де вона за дві доби 9 квітня померла. Вночі жінки-санітарки таємно поховали її тіло на цвинтарі в Солотвині.

Вже після проголошення незалежності України 1992 року стараннями колишнього районного провідника «Духа» (Василя Маланюка) та колишнього вчителя села Миколи Поповича прах Ірини Павликевич урочисто перепоховали у селі Фитькові біля церкви. З цього часу мешканці села щороку вшановують пам'ять героїні.

Література

  • Я. Галай, Л. Щербак. Павликевич Ірина Степанівна // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2008. — Т. 3 : П  Я. — С. 6. ISBN 978-966-528-279-2.
  • Українська жінка у визвольній боротьбі (1940 —1950 рр.): Бібліографічний довідник. Випуск 1 / упорядник Мудра Н. П. — Львів : Світ, 2004. — 192 с.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.