Пазузу
Пазузу (лат. Pazuzu, з акадської: 𒀭𒅆𒊒𒍪𒍪 pà.zu.zu; також зустрічається Фазузу та Пазуза)[1] — в ассирійській та вавилонській міфології король злих демонів вітру, демон південно-західного вітру, син бога Ханбі, брат Хумбаби. Вважалося, що в посушливі сезони він приносив голод та посуху, а у вологі — потопи. Амулет із зображенням Пазузу нерідко використовувався, щоби боротися зі шкідливою силою Ламашту, яка могла завдати шкоди дитині та матері під час пологів.
Походження і вивчення
Вперше Пазузу був описаний Франсуа Ленорманом у 1873 році. Дослідник описав знайдену статуетку і переклав написи, однак не надав цьому знаковості і позначив його як звичайного демона вітру. У 1909 році Карл Франк зміг визначити що на статуетці зображено демона на ім'я Пазузу, а Паскаль Шарльє у своїй роботі 1992 року, досконально описав його функції і висунув припущення, що Пазузу є насправді демоном холодного вітру, а не гарячого як вважали до цього[2].
Через раптове входження Пазузу до пантеону Межиріччя, простежити його походження досить важко[3]. Перші археологічні знахідки із зображенням Пазузу (розкопки у місті Німруд) датуються VIII ст. до н. е., а перша писемна згадка — близько 670 р. до н. е.[4], тому можна припустити що Пазузу з'явився близько I тис. до н. е. і набув ознак провідного захисника від злих сил. Деякі дослідники ассирійської міфології (наприклад, Гессель[4]) пов'язують Пазузу із єгипетським богом Бесом або якимось іншим божеством. Проте не зважаючи на можливі запозичення з інших релігій, не можна виключати локального походження божества у якості персоніфікації вітру[5]. Ще одним можливим варіантом є пізніше переосмислення образу Хумбаби як необхідність мати бога-охоронця від Ламашту. На це вказує схожість цих двох божеств і зокрема те, що одночасно з появою пари Пазузу і Ламашту ритуальне значення Хумбаби послаблюється, однак це лише припущення[4].
Щодо самого імені Пазузу існують дві основні версії[6]. Р. Задок вважає, що Пазузу походить або від арам. pezôzā (виконаний з чистого золота), або арам. PZZ (бути жвавим, моторним, стрімким), що добре корелює з його відношенням до вітру[7]. За іншою версією, Пазузу походить від аккад. PSS (карлик, малий)[6], це дозволяє пов'язати його з єгипетськими карликами-божествами[8], які охороняли житла єгипетських вельмож і пояснює чому в деяких текстах Пазузу називає себе «калікою»[6]. Також, вірогідно, що ім'я Пазузу походить від аккад. pasasu (нищити, руйнувати), що можна пов'язати із руйнівною силою вітру[2].
Зображення
- Бронзовий амулет, 8 ст до н. е.
- Бронзова статуетка, 1800-800 рр. до н. е.
- Бронзовий амулет, 8 ст до н. е.
- Бронзова голова Пазузу, 900-612 рр. до н. е.
- Пазузу, 900-612 рр. до н. е.
Образ Пазузу одночасно включає як зооморфні так і антропоморфні ознаки. Голова зображувалася квадратної форми із козячими рогами, собачими іклами й великими виразними очима. На більшості артефактів зустрічається із вискалом й висунутим язиком, подекуди має риси лева, собаки або навіть змії[4]. Має людські брови, вуха й бороду. Тіло людське (подекуди нагадує собаче), видовжене і худорляве із людськими стегнами та плечима, але зі звіриними лапами та пазурами. Як персоніфікація вітру зображувався із двома (або чотирма) пташиними крилами та пір'ям. На деяких артефактах має хвіст скорпіона і пеніс у вигляді змії. На деяких статуетках зображувався із піднятою правою лапою, і з опущеною лівою[2][4].
Міфологія
Головною міфологічною функцією Пазузу було уособлення чотирьох вітрів. Вірогідно, що Пазузу перейняв на себе обов'язки чотирьох інших демонів вітру[6] і набув особливої популярності у залізну добу як одночасно руйнівна сила і божество-охоронець. Головні відомості про Пазузу зберігаються у ритуалах. Через своє вміння боротися зі злом, Пазузу викликався під час ритуалів зцілення, де він зазвичай промовляв від свого імені[9][10]:
Я Пазузу, син Ханбі. Король злих демонів вітру, [я] виринаю з гір у страшній нестямі. Це я. | ||
— Напис ззаду на статуетці, що зберігається в Луврі |
Ти могутній, [ти] хто сходить на гори, хто зустрічається з усіма вітрами; чий вітер гніву є жахливим, запеклим і лютим; хто рухається [стрімко]; хто розтинає цей світ; хто зриває високі гори; хто висушує болота; хто змушує в'янути їх очерет; [...] | ||
— Напис на табличці |
Пазузу був божеством західного (теплого) або східного (холодного) вітру[3], він пояснював значні коливання температури у Межиріччі під час впливу цих вітрів. Окрім того, йому приписувалися властивості руйнівника: він висушував болота, нищив рослини, зривав дерева й призводив до негоди.
Пазузу вважали королем демонів вітру, які викликають хвороби. Вважалося, що інші демони боялися Пазузу і тому він міг їх відганяти. Відомий ритуал, коли хворий піднімав над собою зображення Пазузу (або це робив цілитель, якщо хворий був неспроможний зробити це сам), щоб налякати демона і щоби той покинув тіло хворого і хвороба зникла. Ритуальні таблички (відомі як «Чума Ламашту») зазвичай розміщували коло хворого, щоби він скоріше прийшов до тями[2][5][3][4].
Окрім того, Пазузу вмів відганяти Ламашту, богиню що викликає хвороби й викидні[5], саме тому вагітні жінки носили його голову як оберіг[2].
Пазузу також виступав як особистий охоронець, і амулети з його зображенням носили на шиї, а різного роду прикраси з ним зберігали в домівці, щоби відлякувати злих духів. Відомі ритуали погребіння, де обов'язково на шиї померлого мав бути амулет із Пазузу, що наводить на думку, що Пазузу міг бути ще й хтонічним божеством[4].
У мистецтві
- У фільмі «Той, що виганяє диявола» і однойменному романі головна героїня була одержима Пазузу, якого потім було вигнано за допомогою обряду екзорцизму[11].
- Пазузу з'являється у епізоді Сімпсонів «Treehouse of Horror XXVIII», де вселяється у Меґґі і Барта.
- Пазузу зображений на альбомі британського гурту Gorillaz, а також присутній у деяких їх відеокліпах[12].
- У серіалі "Константин , володар темряви" головний герой запросив у своє тіло Пазузу,щоб захистити себе від Імбунче потім завдяки обряду екзорцизму визволився від нього.
Примітки
- Lambert, Wilfred George (1970). Inscribed Pazuzu Heads from Babylon. Forschungen und Berichte 12: 41–T4. JSTOR 3880639. doi:10.2307/3880639.
- Heeßel, Nils P. Pazuzu. Archäologische und philologische Studien zu einem altorientalischen Dämon (англ.).
- Frahm, Eckart. A Tale of Two Lands and Two Thousand Years: The Origins of Pazuzu. Mesopotamian Medicine and Magic. Brill. с. 272–291. ISBN 9789004368088.
- Heeßel, Nils P. Evil against evil. The Demon Pazuzu. in: L. Verderame (ed.), Demoni mesopotamici, Studi e Materiali di Storia delle Religioni 77/2, Rome 2011, 357-368 (англ.). Процитовано 19 травня 2019.
- Stuckey, Johanna H. Goddesses and Demons (англ.). Процитовано 22 травня 2019.
- Wiggermann, Frans. The Four Winds and the Origins of Pazuzu (англ.). Процитовано 22 травня 2019.
- Zadok, Ran (1981). Arabians in Mesopotamia during the Late-Assyrian, Chaldean, Achaemenian and Hellenistic Periods Chiefly According to the Cuneiform Sources. Zeitschrift der Deutschen Morgenländischen Gesellschaft 131 (1). с. 42–84. ISSN 0341-0137. Процитовано 22 травня 2019.
- Kozma, Chahira (15 лютого 2006). Dwarfs in ancient Egypt. American Journal of Medical Genetics Part A 140A (4). с. 303–311. ISSN 1552-4825. doi:10.1002/ajmg.a.31068. Процитовано 22 травня 2019.
- Niederreiter, Zoltán. "Two Pazuzu-head amulets inscribed with the standard B incantation" Revue d'assyriologie et d'archéologie orientale 111 (2017) 109-132. (англ.). Процитовано 22 травня 2019.
- Statuette inscrite du démon Pazuzu. Début du Ier millénaire avant J.-C. Процитовано 22 травня 2019.
- Fry, Carrol Lee (2008). Cinema of the Occult: New Age, Satanism, Wicca, and Spiritualism in Film (англ.). Associated University Presse. ISBN 9780934223959.
- [Curiosità] L’Esorcista: quando il demone è il Re degli inferi.. La mia vita è un Horror (it-IT). 5 жовтня 2018. Архів оригіналу за 31 березня 2019. Процитовано 24 травня 2019.
Джерела та література
- Bertman, S. Handbook to Life in Ancient Mesopotamia. (Oxford University Press, 2005).
- Black, J. and Green, A. Gods, Demons and Symbols of Ancient Mesopotamia. (University of Texas Press, 1992).
- Heessel, Nils P. (20012). Pazuzu : archäologische und philologische Studien zu einem alt-orientalischen Dämon. Leiden: Brill. ISBN 9004123865. OCLC 48458125.
Посилання
- The Demon of the South-West Wind
- Oriental Institute of Chicago (фігура Пазузу)
- Лувр (фігура Пазузу)