Перельман Григорій Якович

Перельман Григорій Якович (13 червня 1966, Ленінград, РРФСР, СРСР) — російський математик єврейського походження, автор доведення гіпотези Пуанкаре. Кандидат фізико-математичних наук. Працював у Ленінградському відділенні Математичного інституту імені Стєклова (Санкт-Петербург), викладав у ряді університетів США. З 2003 не працює, не спілкується зі сторонніми.

Перельман Григорій Якович
рос. Григорий Яковлевич Перельман
Народився 13 червня 1966(1966-06-13) (55 років)
Ленінград,  СРСР
Місце проживання Санкт-Петербург
Країна СРСР, Росія
Діяльність математик
Alma mater мех.-мат. факультет Ленінградського державного університету
Галузь Математика
Заклад Санкт-Петербурзький державний університет
Вчителі Александров Олександр Данилович
Відомий завдяки: доведення гіпотези Пуанкаре
Нагороди

 Перельман Григорій Якович у Вікісховищі

Життєпис

Народився 13 червня 1966 в Ленінграді, в родині інженера-електрика, який у 1993 емігрував до Ізраїлю. Мати залишилася в Санкт-Петербурзі, працювала вчителькою математики в ПТУ[1]. Перельман закінчив 239-ту фізико-математичну школу міста Ленінграда. У 1982 у складі команди радянських школярів завоював золоту медаль на Міжнародній математичній олімпіаді, що проходила в Будапешті. У 1982 зарахований на математико-механічний факультет Ленінградського державного університету без іспитів. Перемагав на факультетських, міських і всесоюзних студентських математичних олімпіадах. Усі роки навчався тільки на «відмінно». Отримував Ленінську стипендію. Університет закінчив із відзнакою[2].

Вступив до аспірантури при Ленінградському відділенні Математичного інституту імені В. А. Стєклова. Науковим керівником Перельмана був академік Олександр Данилович Александров[3]. Захистивши кандидатську дисертацію, залишився працювати в інституті старшим науковим співробітником[2]. У 1992 Нью-Йоркський університет і університет Стоні-Брук запросили Перельмана до себе на семестр. У 1993 Перельман продовжив викладання і наукову роботу в Берклі[4]. У 1996 повернувся до Санкт-Петербурга, де працював у рідному Математичному інституті імені Стєклова[2]. Вивчав роботи по потоках Річчі Річарда Гамільтона (англ. Richard Hamilton), проводив семінари[4]. Перельман став відомий своїми роботами з теорії просторів Александрова, зумів довести ряд гіпотез[4].

Всесвітньої відомості Григорій Перельман набув коли у листопаді 2002 — липні 2003 розмістив на сайті arXiv.org три препринти наукових статей, що у гранично стислому вигляді містили рішення одного з випадків гіпотези геометризації Вільяма Терстона, що слугує доказом гіпотези Пуанкаре ⁣ — однієї з фундаментальних задач математики. Також навів метод вивчення потоку Річчі, що отримав назву теорії Гамільтона — Перельмана[5]. Спроб офіційної публікації своїх робіт Перельман не робив[4].

У 2003 прочитав у США серію лекцій, присвячених своїм роботам, після чого повернувся до Санкт-Петербурга та оселився у квартирі своєї матері в Купчино.

У грудні 2005 залишив свою посаду провідного наукового співробітника лабораторії математичної фізики в Математичному інституті та повністю перервав контакти з колегами[4].

До 2006 вийшло кілька робіт авторитетних математиків, які визнають справедливість висновків Перельмана. Було присуджено медаль Філдса «за внесок у геометрію і революційні досягнення розуміння аналітичної та геометричної структури потоку Річчі», але він від неї відмовився. Він заявив, що розпрощався з науковим товариством і більше не вважає себе професійним математиком[4]. У грудні 2006 доказ теорії Пуанкаре журнал Science назвав головним науковим проривом року[6]. 18 березня 2010 Математичний інститут Клея, попри те, що роботи так і не були опубліковані в рецензованих журналах, присудив премію тисячоліття за доведення гіпотези Пуанкаре Григорію Перельману[7]. Призовий фонд премії становить 1 млн доларів США. Перельман відмовився від премії[8]. Перельман офіційно повідомив Інститут Клея про остаточну відмову від премії, назвавши причиною відмови незгоду з несправедливими рішеннями математичного товариства. Він підкреслив, що його внесок у доказ гіпотези Пуанкаре був не більший, ніж внесок Гамільтона[9]. У червні 2010 Інститут Клея провів церемонію вручення премії з врученням символічного сертифіката російському математику Михайлу Громову і Франсуа Пуанкаре, онукові Анрі Пуанкаре.

У вересні 2011 інститут Клея вирішив направити 1 млн доларів на стипендії молодим обдарованим математикам[10]. У тому ж місяці вчена рада Санкт-Петербурзького відділення інституту імені Стєклова висунула кандидатуру Перельмана в академіки Російської академії наук[11], однак учений ніяк не відреагував на цю ініціативу і до списку кандидатів в академіки не потрапив[12].

2014 року засоби масової інформації повідомили про те, що Григорій Перельман переїхав жити до Швеції, отримавши робочу візу на 10 років, але залишившись громадянином Росії. Причини переїзду називаються різні — як отримання високооплачуваної роботи, так і переїзд до родичів.[13][14][15]

Цікаві факти

Існує помилкове судження, що Григорій Перельман є сином Якова Перельмана — відомого радянського популяризатора науки. Це не відповідає дійсності, оскільки Яків Перельман помер за 20 років до народження Григорія.

На честь математика названо астероїд 50033 Перельман.

В опублікованому в жовтні 2007 газетою The Sunday Telegraph списку 100 геніїв сучасності Григорій Перельман поділив з бразильським архітектором Оскаром Німейєр (Oscar Niemeyer) і американським композитором-мінімалістом Філіпом Глассом (Philip Glass) 9 місце[16].

Примітки

  1. Перельман, Григорий. Российский математик, доказавший гипотезу Пуанкаре, Lenta.ru, 07.09.2009.
  2. (рос.) Перельман Григорий Яковлевич. — біографічна довідка на сайті Math.ru
  3. (англ.) Aleksandr Danilovic Alexandrov. — на сайті The Mathematics Genealogy Project.
  4. (англ.) Silvia Nasar, David Gruber. Manifold Destiny. The New Yorker, 28 серпня 2006.
  5. (рос.) Юрий Грановский. Вселенские поиски Перельмана. Архівовано 29 жовтня 2013 у Wayback Machine. Ведомости 158 (1685) за 25-8-2006.
  6. (рос.) Пол Ринкон. Работа Перельмана — «главный научный прорыв года». — повідомлення BBC News, російська служба, 22 грудня 2006.
  7. Російському математику-відлюднику Перельману присудили Премію тисячоліття
  8. (англ.) Will Stewart. World's cleverest man turns down $1million prize after solving one of mathematics' greatest puzzles. The Daily Mail, 23 березня 2010.
  9. (рос.) Перельман окончательно отказался от Премии тысячелетия. — повідомлення Интерфакс за 1 липня 2010.
  10. (англ.) Modest math man's million goes to young scholars. Russia Today, 23 вересня 2011.
  11. (рос.) Ирина Тумакова. Григорий Перельман выдвинут в академики. Известия, від 13 вересня 2011.
  12. (рос.) РАН: для избрания Перельмана академиком требуется его согласие. — Вести.Ru, 14 вересня 2011.
  13. СМИ: Знаменитый математик Г.Перельман уезжает из России Архівовано 23 квітня 2015 у Wayback Machine. // РБК
  14. Перельман уехал из России
  15. Почему Григорий Перельман уехал из России?
  16. (англ.) Top 100 living geniuses. The Sunday Telegraph, 28 жовтня 2007.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.