Печерний живопис
Печерний живопис (часто називають наскельним живописом) — зображення в печерах, виконані людьми епохи палеоліту. Більшість подібних об'єктів знайдено в Європі, оскільки саме там стародавні люди були змушені жити в печерах і гротах, рятуючись від холодів. Найдавнішим у світі малюнком вважають лінії, що нагадують гештег (#), зроблені вохровим олівцем з домішками гематиту (червоного залізняку) на уламку сілкріта (різновиду кварцита). Їх намалювали в печері Бломбос у Південній Африці близько 73 тисяч років тому[1],[2] .
Історія досліджень
Тривалий час сучасна цивілізація не мала жодних уявлень про які-небудь об'єкти стародавнього живопису, проте у 1879 році археолог-аматор Марселіно Санс де Саутуола разом зі своєю 9-річною донькою в ході прогулянки випадково натрапив на печеру Альтаміра, склепіння якої були прикрашені безліччю малюнків давніх людей — знахідка, що не мала аналогів, вразила дослідника і сподвигла його на її ретельне вивчення. За рік по тому Саутуола разом зі своїм приятелем - професором геології та палеонтології Мадридського університету Хуаном Віланова-і-П'єра опублікували результати своїх досліджень, в яких датували створення малюнків епохою палеоліту. Багато вчених сприйняли це повідомлення вкрай неоднозначно, Саутуолу звинувачували у фальсифікації знахідок, однак пізніше подібні печери були відкриті в інших куточках планети.
У 2016 р. канадійська вчена-палентрополог з університету Вікторії Женев'єва фон Петцінґер (Genevieve von Petzinger) переглядаючи археологічні документи у пошуках згадок чи символів печерного мистецтва за межами Європи, виявила, що переважна більшість з 32-х віднайдених європейських печерних знаків міститься також на печерних зображеннях в інших частинах світу - аж до Індонезії та Австралії. Це може свідчити про спільність походження людства - найвірогідніше з Африки[3].
У 2018 р. в печері на острові Калімантан археологам вдалося знайти найдавніший зразок наскельного живопису — малюнок червоного бика, якому 40 тисяч років[4].
У 2019 році в Індонезії на острові Сулавесі були знайдені печерні малюнки із зображенням сцени полювання, вік яких оцінюють у 44 тисячі років.[5] У наступному році там же знайшли наскельний малюнок дикої свині, якому понад 45 тис. років[6].
У 2021 році повідомлено про найдавніший витвір печерного живопису Австралії — у печері в штаті Західна Австралія виявили зображення кенгуру віком 17,3 тисячі років.[7]
Знаряддя для створення печерних малюнків
У 1980-х роках у шарі землі, що датується 7 тисячоліттям до нашої ери, поблизу доісторичного озера Флікстон у Північному Йоркширі (Англія) вчені з Університету Йорка знайшли витягнутий шматок вохри з загостреним кінцем довжиною 22 мм та шириною 7 мм, який вважається найдавнішим олівцем у світі і міг бути використаний у період мезоліту для створення наскельних малюнків та фарбування шкур тварин[8].
Особливості
Прийнято розрізняти одноколірні, або монохромні, і багатоколірні, або поліхромні зображення. Часто, печерний живопис виконувався з урахуванням обсягу, перспективи, кольору і пропорції фігур, враховував рух, але пізніше печерний живопис став більш стилізованим[9].
Близько 20-21 тисячі років тому в культурі наскельних малюнків сталися зміни. Від зображення тварин люди перешли до зображення самих себе і життя соціуму. На малюнках віком від 13,6 до 20 тисяч років люди танцюють, полюють, у деяких з них на головах пишні головні убори, а в руках списи[10].
Більшість відомих зразків печерного живопису є об'єктами всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Галерея
- Зображення бантенга. Калімантан, Індонезія
- Малюнок у Серра-да-Капівара, Бразилія
- Піктограми каное, мічібічі та двох змій. Провінційний парк Верхнього озера, Канада
- Зображення бика. Сьєрра-дель-Родено, Альбаррасін, Іспанія
- Гірські козли. Чолпон-Ата, Киргизстан
Примітки
- У Південній Африці знайшли найдавніший малюнок у світі. «Видавництво Старого Лева», 16 вересня 2018
- An abstract drawing from the 73,000-year-old levels at Blombos Cave, South Africa. NATURE, vol. 562, 04.10.2018 (англ.)
- Why Are These 32 Symbols Found in Caves All Over Europe by Genevieve von Petzinger - The Singju Post, December 30, 2015(англ.)
- На острові Борнео знайшли найдавніше у світі зображення тварини. Громадське Телебачення, 08 листопада, 2018
- В Індонезії знайшли найстаріші у світі печерні малюнки. Корреспондент. 13 грудня 2019. Процитовано 13 грудня 2019.
- Археологи виявили найстаріше відоме зображення тварини у печері в Індонезії. Суспільне мовлення України, 14 січня 2021
- В Австралії знайшли найдавніший у регіоні наскельний малюнок тварини. Йому понад 17 тисяч років. Громадське Телебачення, 24 лютого 2021
- Ancient 'Crayon' From 10,000 Years Ago Likely Used by Stone Age People to Color Animal Skins. Newsweek, 26.01.2018(англ.)
- Первісне мистецтво. Архів оригіналу за 23 вересня 2003. Процитовано 23 вересня 2003.
- На острові Борнео знайшли найдавніше у світі зображення тварини. Громадське Телебачення, 08 листопада 2018