Подільське (Кам'янець-Подільський район)

Поді́льське (колишня назва Привороття) село в Україні, у Староушицькій селищній територіальній громаді Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Населення становить 828 осіб.

село Подільське
Країна  Україна
Область Хмельницька область
Район/міськрада Кам'янець-Подільський район
Громада Староушицька селищна громада
Основні дані
Засноване 1801
Населення 828
Площа 2,559 км²
Густота населення 323,56 осіб/км²
Поштовий індекс 32381
Телефонний код +380 3849
Географічні дані
Географічні координати 48°42′00″ пн. ш. 26°58′00″ сх. д.
Місцева влада
Адреса ради 32380, Хмельницька обл., Кам’янець-Подільський р-н, с.Подільське
Карта
Подільське
Подільське
Мапа

Історичній науці Подільське відоме своїми цінними археологічними пам'ятками, виявленими тут у другій половині XIX ст. Київською археологічною експедицією. Тут у великій кількості знайдені кам'яні знаряддя праці, посуд, виготовлені людиною розвинутої трипільської культури, що населяла Середнє Подністров'я 5 тис. років тому. Біля Подільського досліджено також руїни поселення періоду Київської Русі. Мабуть, з того часу й існує село.

Географія

Село Подільське розташоване в горбистій місцевості, яку з півночі на південь пересікає балка. По дну балки протікає струмок, що впадає в Жванець (Жванчик), праву притоку Ушиці. Через село проходить шосе {{Автошлях Т|2303}} Дунаївці-Стара Ушиця.

Назва

Поселення названо Привороттям тому, що воно було засноване поблизу воріт, встановлених на шляху при в'їзді у віковічний ліс, що вкривав береги Ушиці та її правих приток. Цей старовинний шлях був основним трактом, який зв'язував древнєруські міста Ушицю і Бакоту з іншими містами Галицько-Волинського князівства. А для того щоб виїхати з воріт, покликати треба було когось, щоб відчинив ворота. Коли запитували чоловіка: «Куди їдеш ?» він відповідав: «Попри ворота». Звідси і пішла назва Привороття. В основі нового імені Подільське, лежить історико-географічна назва краю Поділля.

Історія

Перша документальна згадка про Привороття відноситься до 1386 р. Тоді подільські князі Костянтин і Федір Коріятовичі дали якомусь Немирі грамоту на право володіння Бакотою, Привороттям та іншими сусідніми селами. Після загарбання західного Поділля шляхетською Польщею Привороття було королівською власністю, а з кінця XVIII ст. до скасування кріпосного права — казенним маєтком.

В радянські часи в селі розташовувався колгосп «Зоря».

Сьогодення

На території сільради функціонують:

  • ПОП «Зоря»,
  • лісництво,
  • відділення зв'язку,
  • магазин,
  • ФАП,
  • філія відділення № 188 Ощадбанку України,
  • ЗОШ 1-3 ступ.,
  • Будинок культури,
  • бібліотека,
  • медпункт.

Люди

Охорона природи

Село лежить у межах національного природного парку «Подільські Товтри».


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.