Польсько-литовська унія

Польсько-литовська унія— угоди між Королівством Польським і Великим Князівством Литовським про об'єднання в єдину державу. Найважливішими з угод були Кревська унія 14 серпня 1385 року, Городельська унія 2 жовтня 1413 року, Люблінська унія 1 липня 1569 року. Люблінська унія 1569 року завершила процес об'єднання Польського королівства з Великим князівством Литовським у федеративну польсько-литовську державу — Річ Посполиту

Польсько-литовська унія

Картина на честь польсько-литовської унії; бл. 1861 р. Девіз – «Вічний союз».
Тип Альянс
реальна уніяd і Персональна унія
Підготовлено 1385
 Медіафайли у Вікісховищі

Причини утворення

Наприкінці 14 століття міжнародні умови для Польського королівства і Великого Князівства Литовського стали досить несприятливими. У цих двох державах посилювалися інтеграційні процеси, зумовлені:

Хронологія

  • 1385 Кревська унія — Великий Князь Литовський та Руський Ягайло брав шлюб з Королевою Польщі та Русі Ядвігою. Ягайло, який після шлюбу отримував титул короля об'єднаної держави, повинен був охрестити за католицьким обрядом жителів своєї держави, повернути Польщі відторгнуті в неї території, і головне — назавжди об'єднати із землями Польщі землі Литви та колишньої Русі.
  • 1401 Віленсько-радомська унія — була наслідком бездітної смерті Ядвіги. Вітовт, кузен Ягайла, мав правити у Литві, а по його смерті влада повинна була перейти до Владислава Ягайла.
  • 1413 Городельська унія — передбачала інтеграцію Польщі та Литви до об'єднання в єдину державу, широкі довічні повноваження Вітовта як Великого князя литовського, постійну автономію Литви у відносинах з Польщею, зверхність польського короля над Литвою, запровадження в Литві сейму, призначення посадових осіб, зрівняння в правах польських феодалів-католиків та литовських можновладців, які приймуть католицьку віру.
  • 1432 (1432-34)— Гродненська унія
  • 14401447— Великим князем литовським став Казимир IV Ягеллончик
  • 1499Краківсько-Віленська унія
  • 1501Мельницька унія
  • 1569Люблінська унія

Див. також

Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.