Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами
Пору́шення пра́вил безпе́ки доро́жнього ру́ху або експлуата́ції тра́нспорту особами, які керують тра́нспортними за́собами — злочин проти безпеки руху та експлуатації транспорту, який полягає у безпосередньому порушенні правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту. Кримінальна відповідальність передбачена у статті 286 Кримінального кодексу України (та інших статтях нормативно-правових актів інших держав) і в Україні настає, якщо потерпілому були нанесені середньої тяжкості, тяжке тілесне ушкодження або заподіяна смерть (наприклад, в Росії настає лише тоді, коли спричинено тяжке тілесне ушкодження).
Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами | |
---|---|
Загальна характеристика | |
Номер розділу | XI |
Злочин проти |
безпеки руху та експлуатації транспорту |
Номер статті | 286 |
Кримінальне покарання | |
види і термін покарань |
ч.1: від 3400 до 8500 гривень Ш або до 2, або до 6 місяців А, або до 3 років ОВ з ПП до 3 років або без такого ч.2: від 3 до 8 років ПВ з ПП до 3 років або без такого ч.3: від 5 до 10 років ПВ з ПП до 3 років |
Складові злочину
Тут розглянуто складові злочину, які охоплюються 286 статтею Кримінального кодексу України. Про відмінність складових злочину в деяких інших країнах див. нижче «Кримінальна відповідальність»
- Об'єктом злочину є безпека руху та експлуатації транспорту, а також життя та здоров'я особи.
- Об'єктивна сторона злочину характеризується діянням, наслідками цього діяння, обстановкою, причинний зв'язок між діянням та наслідками. Діяння виражається в діях або бездіяльності і завжди пов'язане з невиконанням вимог нормативно-правових актів, насамперед Правил дорожнього руху. Обстановка характеризується тим, що діяння вчиняються, а наслідки настають під час безпосереднього руху транспортних засобів (надалі — ТЗ). Кримінальна відповідальність настає за умови нанесення тілесних ушкоджень не менше, ніж середньої тяжкості.
- Відповідно до примітки, транспортними засобами, про які йде мова, називаються всі види автомобілів, трактори та інші самохідні машини, трамваї, тролейбуси, мотоцикли та інші механічні ТЗ.
- Суб'єкт злочину — осудна особа, яка досягла 16 років і керує ТЗ (водій або інструктор). Суб'єкту злочину необов'язково мати право керування ТЗ.
- Суб'єктивна сторона злочину визначається ставленням винної особи до наслідків та виражається необережністю. Якщо має місце умисел, вчинене кваліфікується за відповідними статтями КК (ч.1 ст. 286 → ч.1 ст. 122; ч.2 ст. 286 → ч.1 ст. 121 або ч.1 ст. 115; ч.3 ст. 286 → п.1 ч.2 ст. 115).
Кримінальна відповідальність
- Україна: настає за статтею 286 Кримінального кодексу:
- при заподіянні тілесних ушкоджень середньої тяжкості — штраф 200—500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400 — 8500 гривень) або виправні роботи на строк до двох років, або арешт на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років з позбавленням права керування ТЗ на строк до трьох років або без такого;
- при заподіянні тяжких тілесних ушкоджень або смерті — позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керування ТЗ на строк до трьох років або без такого;
- в разі спричинення загибелі кількох осіб — позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права керування ТЗ на строк до трьох років.
- Російська Федерація: настає за 264 статтею Кримінального кодексу:
- при заподіянні тяжких тілесних ушкоджень (не менше) — обмеження волі на строк до трьох років або примусові роботи (схожі за порядком відбування на виправні роботи, призначаються як заміна позбавленню волі) на строк до двох років, або арешт на строк до шести місяців, або позбавлення волі на строк до двох років з позбавленням права керування ТЗ до трьох років чи без такого; (ч.1)
- при заподіянні через необережність смерті потерпілому — примусові роботи на строк до чотирьох років або позбавлення волі на строк до п'яти років з позбавленням права керування ТЗ на строк до трьох років; (ч.3)
- при заподіянні смерті кільком особам (щонайменше двом) — примусові роботи на строк до п'яти років або позбавлення волі на строк до семи років з позбавленням права керування ТЗ на строк до трьох років; (ч.5)
- зазначені в ч.1, ч.3, ч.5 наслідки, які вчинені особою, яка порушила правила безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, знаходячись в стані алкогольного сп'яніння: за ч.2, ч.4, ч.6 відповідно примусові роботи до трьох років/позбавлення волі до чотирьох років з позбавленням права керування ТЗ до трьох років; позбавлення волі на строк до семи років з позбавленням права керування ТЗ; примусові роботи до п'яти років або позбавлення волі на строк до дев'яти років з позбавленням права керування ТЗ до трьох років.
- Білорусь: настає за 314 статтею Кримінального кодексу:
- якщо це спричинило тяжкі (або менш тяжкі) тілесні ушкодження або шкоду в значному розмірі — арешт строком від трьох до шести місяців або обмеження чи позбавлення волі на строк до двох років з позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю чи без такого;
- якщо це спричинило смерть потерпілого — обмеження або позбавлення волі на строк до п'яти років з можливим позбавленням права займатися певною діяльністю;
- якщо це спричинило загибель кількох осіб — позбавлення волі строком від двох до семи років з можливим позбавленням права займатися певною діяльністю.
- Штат Луїзіана, Сполучені Штати Америки:
- За заподіяння смерті за допомогою транспортного засобу (англ. vehicular homicide) в передбачено відповідальність у виді позбавлення волі на строк від п'яти до тридцяти років із залученням до праці або без цього (з яких перші три роки не дозволяється застосування норм закону щодо зменшення покарання, звільнення від його відбування чи пробації) зі штрафом у розмірі від двох до п'ятнадцяти тисяч доларів США. (Criminal Law of Louisiana RS 14:32:1)
- За заподіяння тілесних ушкоджень за допомогою транспортного засобу (англ. Vehicular negligent injuring) настає відповідальність у вигляді штрафу до тисячі доларів або позбавлення волі до шести місяців або обидва покарання (RS 14:39:1); за заподіяння тяжких тілесних ушкоджень (сюди включаються втрата свідомості, сильний і нестерпний біль, очевидні та довготривалі розлади здоров'я, психічні вади, втрата органом своєї функції або великий ризик настання смерті) передбачено штраф у розмірі до двох тисяч доларів або позбавлення волі із залученням до праці чи без такої на строк до п'яти років, або обидва покарання (RS 14:39:2).
- Слід зазначити, що відповідальність настає за даними статтями, якщо порушник перебував у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння або під впливом інших препаратів, які включені до спеціального переліку. Заподіяння тілесних ушкоджень транспортним засобом характеризується необережністю, а заподіяння смерті, яке вчинено порушником у стані сп'яніння, кваліфікується за 14:32:1 однаково як за наявності умислу, так і через необережність (частина перша статті). В іншому разі відповідальність настає за заподіяння смерті або тілесних ушкоджень через необережність (RS 14:32 Negligent homicide — позбавлення волі на строк до п'яти років або штраф у розмірі до п'яти тисяч доларів, або обидва покарання;RS 14:39 Negligent injuring — штраф до п'ятисот доларів США або позбавлення волі до шести місяців, або обидва покарання).
- Австралія: заподіяння смерті через необережність (необережне керування ТЗ) карається штрафом у розмірі 30 penalty units (один «penalty unit» = 110 австрал. доларів), тобто 3300 австралійських доларів або позбавлення волі на строк до 1,5 року чи обидва покарання (за перше правопорушення); 50 «penalty units» (5500 доларів) штрафу або до двох років ув'язнення за подальші порушення. Заподіяння тяжких тілесних ушкоджень карається штрафом у розмірі 20 «penalty units» (2200 доларів) або позбавленням волі на строк до дев'яти місяців за перше правопорушення; штрафом у розмірі 30 «penalty units» (3300 доларів) або позбавленням волі на строк до одного року за подальші порушення. Вказані покарання можуть назначатися разом. Якщо таке керування ТЗ не спричинило зазначених наслідків, воно карається штрафом у розмірі 10 «penalty units» (1100 доларів).
- Велика Британія: заподіяння смерті «небезпечним керуванням» карається позбавленням волі на строк до чотирнадцяти років з позбавленням права керування ТЗ на строк не менше двох років із занесенням до посвідчення водія та нарахуванням штрафних балів від трьох до одинадцяти (якщо водій набирає понад 12 таких балів протягом трьох років, автоматично позбавляється права керування ТЗ на півроку). Аналогічне покарання передбачено за недбале водіння під впливом алкоголю або наркотиків (як альтернатива або в додаток до штрафу). У 2006 році Апеляційним судом запропоновано такі межі покарання за заподіяння смерті «небезпечним керуванням»:
- від одного до двох років — за відсутності обставин, які обтяжують покарання;
- від двох до чотирьох з половиною років — в разі «проміжної (невисокої) винуватості»;
- від чотирьох з половиною до семи років — в разі «вищої винуватості»;
- від семи до чотирнадцяти років — за «найвищої винуватості».
- Киргизстан: настає за 280 статтею Кримінального кодексу:
- за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту, якщо це спричинило тяжкі або менш тяжкі тілесні ушкодження або заподіяння значної шкоди — арешт на строк до шести місяців або позбавлення волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого; (ч.1)
- якщо зазначене в ч.1 діяння спричинило смерть потерпілого — позбавлення волі на строк до п'яти років; (ч.2)
- якщо зазначене в ч.1 діяння спричинило загибель кількох осіб — позбавлення волі на строк від семи до п'ятнадцяти років. (ч.3)
- Шкода визнається значною, якщо вона в двісті разів перевищує мінімальну заробітну плату (станом на 2012 рік вона становить 760 сомів, або приблизно 16,2 доларів США (бл. 130 українських гривень).
Джерела
- Кримінальний кодекс України, ст. 286, коментар до неї
- Кримінальний кодекс Росії, ст. 264 (рос.)
- Кримінальний кодекс Білорусі, ст. 314 (рос.)
- Кримінальне законодавство штату Луїзіана Negligent homicide, Vehicular homicide, Negligent injuring, Vehicular negligent injuring, First degree vehicular negligent injuring (англ.)
- ROAD TRANSPORT (SAFETY AND TRAFFIC MANAGEMENT) ACT 1999 — SECT 42 — Negligent, furious or reckless driving (англ.)
- Нормативно-правові акти Великої Британії: Road Traffic Offenders Act 1988, Schedule 2, розділ про правопорушення відповідно до законів про дорожній рух (Road Traffic Act 1988) — зі змінами від 2003 року; секції № 44 («endorsement of licences»), 34 (позбавлення права керування ТЗ) цього ж акту; рішення Апеляційного суду. (англ.) Також див. Британська система штрафних очок (рос.)
- Закон «Про республіканський бюджет Киргизької Республіки на 2012 рік» (рос.)
- Штрафи для водіїв РФ (рос.)
- Кримінальний кодекс Киргизстану, ст. 280 (рос.)
Посилання
- Порушення правил безпеки руху або експлуатації залізничного, водного чи повітряного транспорту // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2002. — Т. 4 : Н — П. — 720 с. — ISBN 966-7492-04-4.