Правила дорожнього руху України

Правила дорожнього руху України (ПДР) — системний перелік правил для безпеки дорожнього руху в Україні. Як і ПДР інших країн, Правила дорожнього руху України регулюють обов'язки водіїв та пішоходів, а також визначають технічні вимоги до транспортних засобів.

Брошура ПДР України у продажу (2019)

Чинні ПДР України затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, яка набрала чинності з 1 січня 2002 року[1]. До того діяли ПДР, затверджені Постановою КМУ від 31 грудня 1993 р. № 1094[2]. У СРСР діяли ПДР, затверджені в 1940, 1960, 1973, 1980, 1986 роках[3].

ПДР України засновані на Законі України «Про дорожній рух» та Віденській конвенції про дорожній рух 1968 року (ратифікованої Українською РСР 1974 року[4]). Уніфікація цих правил з міжнародними стандартами є важливим фактором полегшення міжнародного дорожнього руху та підвищення безпеки на дорогах.

Зміст

ПДР України містять наступні розділи:

1. Загальні положення

Дорожній рух на Південному мосту в Києві
Основне: В Україні установлено правосторонній рух транспортних засобів; учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими; кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила; дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків; перелік і значення термінів.

2. Обов'язки і права водіїв механічних транспортних засобів

Основне: Що повинен мати при собі водій; передання керування транспортним засобом іншій особі; інші обов'язки; що забороняється водієві; обов'язки в разі причетності до ДТП; права власника ТЗ і водія; хто може бути водієм; категорії ТЗ.

3. Рух транспортних засобів із спеціальними сигналами

Основне: Водії оперативних ТЗ, виконуючи невідкладне службове завдання, можуть відступати від певних вимог ПДР; види проблискових маячків і переваги ТЗ з ними.

4. Обов'язки і права пішоходів

Основне: З якого боку повинні рухатися пішоходи; інші обов'язки пішоходів; що забороняється пішоходам; їх права.

5. Обов'язки і права пасажирів

Основне: Як здійснювати посадку (висадку) пасажирів; інші обов'язки пасажирів; що забороняється пасажирам; їх права.

6. Вимоги до велосипедистів

Основне: Рухатися по дорозі на велосипедах дозволяється особам, які досягли 14-річного віку; чим повинен бути обладнаний велосипед; що забороняється велосипедистам.

7. Вимоги до осіб, які керують гужовим транспортом, і погоничів тварин

Основне: Керувати гужовим транспортом та переганяти тварин по дорозі дозволяється особам, не молодшим 14-річного віку; чим повинен бути обладнаний гужовий віз (сани); переганяти стадо тварин по дорозі дозволяється лише у світлу пору доби; що забороняється особам, що керують гужовим транспортом, і погоничам тварин.

8. Регулювання дорожнього руху

Регулювальник
Основне: Регулювання дорожнього руху здійснюється за допомогою дорожніх знаків, дорожньої розмітки, дорожнього обладнання, світлофорів, а також регулювальниками; дорожні знаки мають перевагу перед дорожньою розміткою; вимоги до дорожніх знаків; сигнали регулювальника мають перевагу перед сигналами світлофорів та вимогами дорожніх знаків; види дорожніх знаків: попереджувальні, пріоритету, заборонні, наказові, інформаційно-вказівні, сервісу, таблички; дорожня розмітка поділяється на горизонтальну та вертикальну; дорожнє обладнання як допоміжний засіб регулювання дорожнього руху; світлофори призначені для регулювання руху транспортних засобів і пішоходів, мають світлові сигнали зеленого, жовтого, червоного і біло-місячного кольорів, які розташовані вертикально чи горизонтально; значення сигналів світлофора; сигнали регулювальника — це положення його корпуса, а також жести руками, в тому числі з жезлом або диском з червоним світлоповертачем; значення сигналів регулювальника.

9. Попереджувальні сигнали

Основне: Попереджувальними сигналами є: а) сигнали, що подаються світловими покажчиками повороту або рукою, б) звукові сигнали, в) перемикання світла фар, г) увімкнення ближнього світла фар у світлу пору доби, ґ) увімкнення аварійної сигналізації, сигналів гальмування, ліхтаря заднього ходу, розпізнавального знака автопоїзда, д) увімкнення проблискового маячка оранжевого кольору; коли вони подаються.

10. Початок руху та зміна його напрямку

Основне: Вимоги до водія перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху; водій, який знаходиться ліворуч, повинен дати дорогу ТЗ, що знаходиться праворуч (Перешкода праворуч); правила щодо повороту, розвороту, руху заднім ходом.

11. Розташування транспортних засобів на дорозі

Основне: Кількість смуг на проїзній частині для руху нерейкових ТЗ; на дорогах, які мають дві і більше смуг для руху в одному напрямку, нерейкові ТЗ повинні рухатися якнайближче до правого краю проїзної частини, крім певних випадків; рух по трамвайній колії; при інтенсивному русі змінювати смугу дозволяється лише для об'їзду перешкоди, повороту, розвороту або зупинки.

12. Швидкість руху

Основне: Під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан ТЗ, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним; У населених пунктах рух дозволяється із швидкістю не більше 50 км/год; дозволена швидкість поза населеними пунктами для різних ТЗ; що забороняється водієві.

13. Дистанція, інтервал, зустрічний роз'їзд

Основне: Водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану ТЗ повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу; якщо зустрічний роз'їзд утруднений, водій, на смузі руху якого є перешкода, повинен дати дорогу; на ділянках доріг, позначених знаками «Крутий підйом» і «Крутий спуск», дати дорогу повинен водій ТЗ, що рухається на спуск.

14. Обгін

Основне: У чому повинен переконатися водій перед початком обгону; водієві ТЗ, якого обганяють, забороняється перешкоджати обгону; де обгін заборонено.

15. Зупинка і стоянка

Основне: За відсутності спеціально відведених місць чи узбіччя або коли зупинка чи стоянка там неможливі, вони дозволяються біля правого краю проїзної частини; де забороняються зупинка і стоянка; водій не повинен залишати ТЗ, не вживши всіх заходів, щоб не допустити його самовільного руху, проникнення до нього і (або) незаконного заволодіння ним.

16. Проїзд перехресть

Схема перехрестя автомобільних доріг
Основне: Перехрестя, де черговість проїзду визначається сигналами світлофора чи регулювальника, вважається регульованим. На такому перехресті знаки пріоритету не діють; у разі вимкнення світлофора або його роботи в режимі миготіння сигналу жовтого кольору та відсутності регулювальника перехрестя вважається нерегульованим; кому і в якій черговості слід давати дорогу на регульованих та нерегульованих перехрестях.

17. Переваги маршрутних транспортних засобів

Основне: Забороняються рух і зупинка інших ТЗ на смузі для маршрутних ТЗ.

18. Проїзд пішохідних переходів і зупинок транспортних засобів

Знак 5.35.1 «Пішохідний перехід»
Основне: Водій ТЗ, що наближається до нерегульованого пішохідного переходу, повинен зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися, щоб дати дорогу пішоходам; у будь-якому місці водій повинен пропустити сліпих пішоходів, які подають сигнал тростиною білого кольору, спрямованою вперед; забороняється в'їжджати на пішохідний перехід, якщо за ним утворився затор, який змусить водія зупинитися на цьому переході; потрібно дати дорогу пішоходам, які йдуть до (або від) трамвая, що стоїть на зупинці.

19. Користування зовнішніми світловими приладами

Основне: Коли, які, та на яких ТЗ повинні бути ввімкнені світлові пристрої (фари ближнього або дальнього світла / фари або ліхтарі / протитуманні фари або задні протитуманні ліхтарі / габаритні або стоянкові ліхтарі / аварійна світлова сигналізація / фара-прожектор і фара-шукач / сигнали гальмування / знак автопоїзда); дальнє світло слід перемикати на ближнє не менш як за 250 м до зустрічного ТЗ; що робити в разі засліплення.

20. Рух через залізничні переїзди

Залізничний переїзд
Основне: Водії ТЗ можуть перетинати залізничні колії лише на залізничних переїздах; коли забороняється рух через переїзд; що робити у разі вимушеної зупинки на переїзді.

21. Перевезення пасажирів

Основне: Умови, за яких дозволяється перевезення пасажирів; яких пасажирів і коли забороняється перевозити.

22. Перевезення вантажу

Основне: Маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного ТЗ; водій перед початком руху зобов'язаний перевірити надійність розташування і кріплення вантажу, а під час руху — контролювати це, щоб запобігти його падінню, волочінню, травмуванню супроводжуючих осіб чи створенню перешкод для руху; який вантаж має бути позначений або здійснюватися за спеціальними правилами.

23. Буксирування та експлуатація транспортних составів

Основне: Буксирування повинно виконуватися механічним ТЗ без причепа і з технічно справними зчіпними пристроями; буксирування здійснюється із застосуванням жорсткого або гнучкого зчеплення, із частковим навантаженням на платформу або на спеціальне опорне пристосування; при буксируванні на гнучкому зчепленні в буксированому ТЗ повинні бути справними робоча гальмова система і рульове керування, а на жорсткому зчепленні — рульове керування; за яких умов буксирування забороняється.

24. Навчальна їзда

Основне: Особам, котрі навчаються водінню автомобіля, повинно бути не менше 16 років, а мотоцикла чи мопеда — 14 років; особа, яка навчається водінню ТЗ, зобов'язана знати і виконувати вимоги цих Правил; навчальна їзда на дорогах дозволяється тільки в присутності спеціаліста з підготовки водіїв і за достатніх початкових навичок водіння у того, хто навчається; автомобілі, які систематично використовуються для навчання, повинні бути обладнані додатковими педалями зчеплення, акселератора і гальмування, дзеркалом заднього виду; забороняється навчання водінню транспортних засобів у житловій зоні, на дорогах для автомобілів та на автомагістралях.

25. Рух транспортних засобів у колонах

Основне: ТЗ повинні рухатися в колоні лише в один ряд якнайближче до правого краю проїзної частини, за винятком випадків, коли вони супроводжуються оперативними ТЗ; іншим ТЗ забороняється займати місце для постійного руху в колоні.

26. Рух у житловій та пішохідній зоні

Основне: Пішоходи мають перевагу перед ТЗ у житловій та пішохідній зоні, але не повинні створювати безпідставних перешкод для їхнього руху; що забороняється у житловій зоні.

27. Рух по автомагістралях і дорогах для автомобілів

Знак 5.1 «Автомагістраль»
Основне: Що забороняється на автомагістралях і дорогах для автомобілів; пішоходи можуть переходити проїзну частину лише по підземних або надземних пішохідних переходах.

28. Рух по гірських дорогах і на крутих спусках

Основне: На гірських дорогах і крутих спусках, де зустрічний роз'їзд утруднено, водій транспортного засобу, що рухається на спуск, повинен дати дорогу транспортним засобам, що рухаються вгору; що заборонено на гірських дорогах.

29. Міжнародний рух

Основне: Що повинен мати водій механічного ТЗ, що прибуває до України з іншої країни, а також водій громадянин України, який виїжджає за кордон.

30. Номерні, розпізнавальні знаки, написи і позначення

Сучасний український номерний знак
Основне: На механічних ТЗ (за винятком трамваїв і тролейбусів) і причепах у передбачених для цього місцях встановлюються номерні знаки відповідного зразка, а в правій верхній частині вітрового скла (на внутрішньому боці) ТЗ, що підлягає обов'язковому технічному контролю, закріплюється самоклейна мітка радіочастотної ідентифікації; забороняється змінювати розміри, форму, позначення, колір і розміщення номерних знаків, наносити на них додаткові позначення або закривати їх, вони повинні бути чистими і достатньо освітленими; які розпізнавальні знаки можуть установлюватися.

31. Технічний стан транспортних засобів та їх обладнання

Основне: Технічний стан ТЗ та їх обладнання повинні відповідати вимогам стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, а також правил технічної експлуатації, інструкцій підприємств-виробників та іншої нормативно-технічної документації; забороняється експлуатація ТЗ у разі невідповідності переліченим вимогам; забороняється рух ТЗ за наявності перелічених несправностей.

32. Окремі питання дорожнього руху, що потребують узгодження

Основне: Які питання узгоджуються з підрозділами Національної поліції та сервісними центрами МВС.

33. Дорожні знаки

Основне: Перелік усіх дорожніх знаків.

34. Дорожня розмітка

Основне: Перелік усієї дорожньої розмітки.
 • Додаток 1 до Правил «Дорожні знаки» — зображення всіх дорожніх знаків (згідно з розд. 33).
 • Додаток 2 до Правил «Дорожня розмітка» — зображення нанесеної на умовну ділянку дороги дорожньої розмітки всіх видів (згідно з розд. 34).
 • Додаток 3 до Правил «Світлофори» — зображення різновидів світлофорів (згідно з розд. 8).
 • Додаток 4 до Правил «Розпізнавальні знаки» — зображення всіх розпізнавальних знаків (згідно з розд. 30).

Відповідальність за порушення ПДР

За порушення Правил дорожнього руху та інших законодавчих актів, які регулюють дорожній рух, передбачено адміністративну відповідальність, а за серйозніші кримінальну; в окремих випадках може наставати цивільно-правова відповідальність.

Заходи адміністративного впливу до порушників найбільш поширені. Вони застосовуються відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з дорожнім рухом у межах санкцій, передбачених Кодексом за їх вчинення.

У більшості випадків порушення ПДР, за які настає адміністративна відповідальність, для накладення санкції достатньо встановлення факту порушення правил, норм і стандартів щодо безпеки руху та експлуатації транспорту.

Санкції накладаються поліцією (найчастіше це штраф), а в разі, якщо передбачено оплатне вилучення ТЗ, громадські роботи, позбавлення прав керування ТЗ, адміністративний арешт — санкції накладаються судом.

Якщо порушення Правил дорожнього руху призвели до тяжких наслідків: вчинення дорожньо-транспортної пригоди, в якій загинули або були травмовані люди, або вчинено інші злочини на дорозі, порушник притягається до кримінальної відповідальності згідно з Кримінальним кодексом України.

Якщо внаслідок ДТП пошкоджені ТЗ, інше майно, або виникла інша шкода (навіть якщо водія з якихось причин не притягли до адміністративної відповідальності), він зобов'язаний відшкодувати цю шкоду. В цьому полягає цивільно-правова відповідальність.

Цей вид відповідальності в Україні підлягає обов'язковому страхуванню, тобто в разі наявності матеріальної шкоди від ДТП, страхова компанія виплатить потерпілому певну грошову суму.

Вивчення ПДР

Знання ПДР необхідно при складанні іспитів на водійське посвідчення, для впевненості на дорозі, для спілкування зі співробітниками поліції та інших життєвих ситуаціях.

Автошколи підлягають акредитації в Міністерстві внутрішніх справ. Вони повинні мати, принаймні, кабінет (клас) по вивченню будови й експлуатації ТЗ, кабінет (клас) по вивченню ПДР та навчальний майданчик для початкового керування ТЗ.

Обов'язкова програма навчання в автошколі включає теоретичну підготовку, практичну підготовку, внутрішній екзамен та екзамен у місцевому органі МВС.

Держава забезпечує вивчення ПДР у дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах. Розвиток у дітей навичок безпечної поведінки на дорогах розпочинається в дошкільних навчальних закладах із трирічного віку. У загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах може проводитися навчання учнів Правил дорожнього руху за програмами підготовки водіїв категорій A1, A, B1, B.

Типова програма з навчання населення Правил дорожнього руху включає:

 1. Загальні положення, визначення термінів
 2. Обов'язки та права пішоходів і пасажирів
 3. Вимоги до водіїв мопедів і велосипедів, осіб, що керують гужовим транспортом, та погоничів тварин
 4. Регулювання дорожнього руху
 5. Рух транспортних засобів та безпека пішоходів і пасажирів
 6. Опанування загальних навичок керування ТЗ та особливі умови руху
 7. Надання першої медичної допомоги потерпілим під час ДТП
 8. Відповідальність за порушення ПДР[5][6][7][8].

У середніх школах проводяться тижні безпеки дорожнього руху[9][10][11].

Див. також

Примітки

 1. Про Правила дорожнього руху: Постанова Кабінету Міністрів України; Перелік, Правила від 10.10.2001 № 1306
 2. Про затвердження Правил дорожнього руху: Постанова Кабінету Міністрів України; Правила від 31.12.1993 № 1094
 3. ИЗ ИСТОРИИ ПРАВИЛ ДОРОЖНОГО ДВИЖЕНИЯ. Отдел ГИБДД УМВД России по городу Брянску. Процитовано 04.05.2019.
 4. Про ратифікацію Конвенції про шляховий рух: Указ Президії Верховної Ради Української РСР від 25.04.1974 № 2614-VIII
 5. Про дорожній рух: Закон України від 30.06.1993 № 3353-XII
 6. Про затвердження Порядку підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів: Постанова Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 487
 7. Про затвердження Вимог до закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та кваліфікаційних вимог до спеціалістів, які здійснюють таку підготовку: МВС України, МОН України, Мінінфраструктури …; Наказ від 05.04.2016 № 255/369/132/344
 8. Про затвердження Типової програми з навчання населення Правил дорожнього руху: Постанова Кабінету Міністрів України від 01.07.2009 № 670
 9. Збірка "Досвід роботи щодо вивчення правил дорожнього руху у школі". Процитовано 18.05.2019.
 10. ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ ТЕПЕР У ШКОЛАХ ВИВЧАЮТЬ ЦІКАВО. komora.info. 20.09.2017. Процитовано 18.05.2019.
 11. Тиждень безпеки дорожнього руху. Новомиргородська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3. Процитовано 18.05.2019.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.