Православна Церква Успіння Пресвятої Богородиці (Краків)

Церква Успіння Пресвятої Богородиці (пол. Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny (Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy))- православна парафіяльна церква, розташована у Кракові у Старому Місті у будинку на вул. Шпитальна, 24.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці
Вигляд будинку
50°03′47″ пн. ш. 19°56′28″ сх. д.
Тип споруди церква і православний храм
Розташування Польща, Краків
Кінець будівництва 1940 (адаптація)
Будівельна система цегла
Стиль бароко
Належність Польська православна церква
Єпархія Q4265260?
Стан культурна спадщина Польщіd
Адреса Краків, вул.Шпитальна, 24
Епонім Небовзяття Діви Марії
Вебсайт krakow.cerkiew.pl
Православна Церква Успіння Пресвятої Богородиці (Краків) (Польща)
 Православна Церква Успіння Пресвятої Богородиці у Вікісховищі

Церква внесена в реєстр пам'яток Малопольського воєводства (№ А-543[1]).

Святиня належить до Краківського деканату Лодзько-Познаньскої епархії Польської Автокефальної православної церкви.

Історія

Православна пастирська установа, заснована у Кракові у 1918 році у гарнізонному храмі Війська Польського. Перша церква була створена в колишній школі верхової їзди на вулиці Любич. Потім була перенесена у великі зали казарми на площі у Гроблах.

Після початку Другої світової війни гітлерівці виселили парафію з казарм. Відразу почали шукати нове приміщення. Інтерес викликала синагога Ахават Раїм на вул. Шпитальній, яка використовувалась як столярня. У 1940 році, після переговорів з новим власником, будівлю отримала православна парафія, яка переробила інтер'єр синагоги на церкву.

Після війни, на будівлю висунула претензії Конгрегація віри єврейської у Кракові, яка хотіла організувати синагогу для єврейського гарнізону солдат і офіцерів, які служили в Кракові. Претензії були відхилені, і будівля офіційно передана у власність православної парафії Успіння Пресвятої Богородиці.

Наприкінці 60-х років XX ст. з ініціатива о. Лагоцкого і церковного старости Міхала Кубіцкого почали ремонт і відновлення церкви, який був завершений у 1984 році. Відремонтовану святиню освятив Митрополит Савва. У 90-х роках було покладено поліхромію у церковній трапезній. Наприкінці 2006 року над дверима церкви встановлено купол.

Опис церкви

Інтер'єр церкви

Краківська православна святиня зовні не нагадує традиційну церкву, бо розташована у будинку. При адаптації, однак, піклувалися щоб церква відповідала до вимог законів і звичаїв церкви.

Вхід до церкви веде безпосередньо зі сходів великого холу, який виконує тут водночас роль бабинця, як і західного входу до святині. Під час перебудови об'єкту перед сходами установлено стіну з дугоподібними вхідними отворами, яка була покрита поліхромією (авторства професора Єжи Новосельського), які зображують Богородицю в оточенні пророків. Великий зал на першому поверсі являє головний неф. У так званому «готичному залі», який представляє велику художню цінність, міститься іконостас, виконаний Єжи Новосельським.

Інтер'єр церкви прикрашений багатьма іконами, однаково історичними (у тому числі XIX ст., представляючими святого Миколая і святого Серафима Саровського), так і сучасними, авторства Єжи Новосельського (які представляють Богоматір, св. Іоана Євангеліста, чи сцени з життя св. Миколая Чудотворця). Голгофа, що є в церкві, є також справою Єжи Новосельського. Над Голгофою знаходяться копії ікон (виконані Стефаном Вишневським): Богоматері «Всіх Засмучених Радість», а також Святих Кирила і Мефодія.

За вівтарем є вітражі, виконані краківськими художниками скла.

На другому поверсі знаходиться церковна трапезна, покрита поліхромією авторства професорів Єжи Новосельського і Богдана Котарби, які представляють почет польських святих.

Дивитись також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.