Прототаксіт

Прототаксіт (Prototaxites) викопні живі організми, що зовні нагадують стовбур дерева. Проте, вони відносяться до пізнього силурійського і пізнього девонського періоду, коли дерев ще не існувало. Прототаксіти мали трубчасту структуру, на зрізах якої можна було спостерігати кільця, подібні віковим кільцям дерев. На відміну від дерев, прототаксіти, в своїй більшості, не мали гілок, проте були й винятки.

?
Прототаксіт
Час існування: пізній силурійський період — пізній девонський період
420-370 млн років тому

Художня реконструкція
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Гриби (Fungi)
Відділ: Аскомікотові гриби (Ascomycota)
Клас: Nematophyceae
Порядок: Nematophytales
Родина: Prototaxitaceae
Pia, 1927
Рід: Прототаксіт (Prototaxites)
Dawson, 1859
Види
  • Prototaxites storriei
  • Prototaxites taiti
Синоніми
* Nematophycus
  • Nematophyton
Посилання
Вікісховище: Prototaxites
EOL: 6889433
IF: 28581

Ці організми вже понад сто років є предметом суперечок між вченими, які зараховують їх то до одного, то до іншого класу живих істот. Вперше викопні рештки цих організмів знайдено у 1859 році у Канаді. З того часу виявлено понад 50 решток у Північній Америці та Європі.

Згідно найдавнішої версії, прототаксіти були хвойними деревами; пізніше багато вчених виступили на підтримку того, що ці організми були або водоростями, або грибами. Професор геофізичних наук Чиказького університету Кевін Бойс (Kevin Boyce) вивчав співвідношення ізотопів вуглецю в п'яти зразках копалин прототаксітів віком близько 400 мільйонів років, знайдених в різних районах планети. Як виявилося, воно змінювалася залежно від місця знахідки. Значить, ці організми не могли бути рослинами, адже ті отримували вуглець разом з вуглекислим газом з атмосферного повітря, і для них це співвідношення всюди було однаковим.

У цьому ж випадку, як констатував Бойс, «різниця була такою великою, що прототаксіти, безсумнівно, не займалися фотосинтезом». Подібно до тварин або грибів, вони отримували готову органічну речовину, вироблену рослинами. І якщо тваринами вони не могли бути за формою, то значить, що прототаксіти є грибами. Ці організми не тільки розкладали залишки рослин, але і, ймовірно, харчувалися крихітними водоростями, що рясно вкривали сушу у девонському періоді. У відносно простій екосистемі того часу у них не було ворогів. В ту епоху саме вони домінували в світі природи. Ніщо не обмежувало їхнього зростання, крім природних біологічних меж. Судячи зі збережених скам'янілих решток, прототаксіти були найбільшими живими організмами свого часу — їхня середня висота перевищувала 6 м. Вчені також знаходили окремі скам'янілості, висота яких становила 8,8 м, а діаметр — 1,37 м.

Згідно з однією з теорій, запропонованою доктором Ліндою Грем (Linda Graham) у 2010 році, одним з найвідоміших біологів-еволюціоністів, прототаксіти могли бути не поодинокими істотами, а сплетеннями різноманітних живих організмів (водоростей,печіночників, грибів). Передбачається, що під впливом вітру, тиску течії води такі сплетіння могли згортатися, формуючи структури, подібні знайденим копалинам.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.