Північний вокзал (Париж)

Північний вокзал, Гар-дю-Нор (фр. Gare du Nord) — один із семи вокзалів Парижа, тупикова станція, що належить національному операторові SNCF. Розташований в X окрузі.

Північний вокзал

48°52′58″ пн. ш. 2°21′24″ сх. д.
Країна  Франція[1][2]
Розташування Saint-Vincent-de-Paul[2]
Тип тупикова станціяd
надземна станціяd і підземна залізнична станціяd
Архітектор Жак Ігнас Хітторффd
Дата заснування 1864
Адреса вулиця Мобожd і place Napoléon-IIId

Північний вокзал
Північний вокзал (Франція)
 Медіафайли у Вікісховищі
Північний вокзал

Вокзал забезпечує пересадки на метро (станція Гар-дю-Нор, лінії 4 та 5) та на мережу міських електричок RER (B, D та E).

У 2002 пропускна спроможність вокзалу становила 180 мільйонів пасажирів [3], що є одним з найвищих показників у світі. Вокзал обслуговує як приміське сполучення (Transilien, TER Picardie), так і далеке сполучення з північним сходом Франції (SNCF лінії, в тому числі TGV), Великою Британією (Eurostar), Бельгією, Нідерландами та Німеччиною (Thalys).

Історія

Вперше вокзал на теперішньому місці побудований за замовленням залізничної компанії Chemin de Fer du Nord і відкритий 14 червня 1846. У тому ж році було завершено будівництво залізничної лінії Париж Ам'єн Лілль. Вокзал був занадто маленького розміру та не справлявся з потоком пасажирів. У 1860 був розібраний, і перенесений в Лілль, де знову зібрана будівля до сьогодні служить приміщенням вокзалу Lille-Flandres. [4].

Для проектування нової будівлі президент компанії Chemin de Fer du Nord, Джеймс Майер де Ротшильд найняв архітектора Жака-Іньяса Хітторфа. Будівництво тривало з травня 1861 по грудень 1865, але станцію відкрито недобудованою в 1864.

Фасад вокзалу виконаний у формі тріумфальної арки. Будівля кам'яна, дах підтримується чавунними конструкціями. Опорні колони із зовнішнього боку вокзалу були відлиті у Англії, оскільки в той час жодна інша країна світу не мала у своєму розпорядженні ливарних цехів такого розміру. Фасад прикрашений скульптурами, що символізують міста, в які ходили поїзди компанії. Вісім великих статуй (Лондон, Відень, Брюссель, Варшава, Амстердам, Франкфурт, Берлін, Кельн) символізують міста міжнародного сполучення, 12 менших, розташованих на фасаді нижче (Аррас, Ланс, Лілль, Бове, Валансьєн, Кале, Руан, Ам'єн, Дуе, Дюнкерк, Камбре, Сен-Кантен) символізують міста внутрішнього сполучення, це міста північно-західної Франції.

Станція багаторазово розширювалася у зв'язку зі збільшенням обсягу пасажирських перевезень. Так, в 1884 додані 5 нових колій, в 1889 — додаткові колії для приміського сполучення.

У 1906 вокзал з'єднано зі станцією метро (лінія 4), в 1908 побудована інша станція на лінії 5.

У 1994, у зв'язку з введенням в дію лінії Євростар до Лондона, проведена істотна реорганізація під'їзних колій. Тепер вони виглядають таким чином:

  • Платформи 1 — 2: Службові платформи, закриті для пасажирів
  • Платформи 3 — 6: кінцева Євростар
  • Платформи 7 — 8: відправлення Thalys на Брюссель, Амстердам і Кельн.
  • Платформи 9 — 29: LGV Nord, поїзди далекого прямування, TER Picardie
  • Платформи 30 — 40: приміське сполучення
  • Платформи 41 — 44 (підземний поверх): RER B і D

Примітки

  1. base Mériméeministère de la Culture, 1978.
  2. archINFORM — 1994.
  3. La saturation du reseau ferre francilien. Архів оригіналу за 2 вересня 2009. Процитовано 11 травня 2010.
  4. Atrium construction d'octobre-novembre 2009

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.