Рекреаційна математика

Рекреаційна математика або математичне дозвілля — це загальний термін для математичних занять, якими займаються з метою дозвілля (включно з самостійного навчання та розвагами), а не для виключно науково-прикладного професійного застосування; однак рекреаційна математика не є виключно сферою аматорів. Вона часто включає математичні головоломки та ігри.

Значна кількість тем у цій галузі не потребує знання вищої математики, а тому вона часто приваблює дітей та дорослих, що не мають математичної освіти, розвиваючи в них подальшу зацікавленість предметом.[1]

Теми

Найбільш відомими темами рекреаційної математики є магічні квадрати, фрактали, логічні головоломки та математичні шахові задачі. Однак, ця галузь математики також включає естетику та культуру математики, дивні або цікаві історії та математичні збіги, особисте життя математиків.

Математичні ігри

Математичні ігри — це багатокористувацькі ігри, чиї правила, стратегії та результати можуть вивчатись та пояснюватись з використанням математики. Гравцям не обов'язково прямо використовувати математику для цих ігор. Наприклад, манкала — це математична гра, оскільки математики вивчають її з використанням теорії комбінаторних ігор, однак для гри в неї знання математики не потрібні.

Математичні головоломки

Математичні головоломки — це головоломки, для розв'язання яких потрібно використовувати математику. Вони мають певні правила, як і багатокористувацькі ігри, однак математичні головоломки як правило не мають характеру змагання між двома або більше гравцями. Натомість, для розв'язання такої головоломки, гравець повинен знайти розв'язок, що задовольняє певні умови.

Логічні головоломки є найбільш поширеним видом математичних головоломок. Гра життя та фрактали також вважаються математичними головоломками, хоча «гравець» задає в них тільки початкові параметри.

Оскільки математичні головоломки часто включають або вимагають рис або мислення, схожих на ігрові, їх також деколи включають до математичних ігор.

Інші види

Інші цікавинки для нетривіального математичного інтересу включають:

Приклади

У популярній культурі

Персоналії

Відомі люди, які займалися/-ються та поширювали/-ють рекреаційну математику:

Див. також

Примітки

  1. Kulkarni, D. Enjoying Math: Learning Problem Solving With KenKen Puzzles Архівовано 1 серпня 2013 у Wayback Machine., a textbook for teaching with KenKen Puzzles.
  2. Kaleidoskop der Mathematik. Deutscher Verlag der Wiss., Berlin 1959


Література

  • В.В. Роуз Бол та Гарольд Коксетер (1987). Mathematical Recreations and Essays, Thirteenth Edition, Dover. ISBN 0-486-25357-0.
  • Генрі Дудені (1967). 536 Puzzles and Curious Problems. Charles Scribner's sons. ISBN 0-684-71755-7.
  • Сем Лойд (1959. 2 Vols.). in Martin Gardner: The Mathematical Puzzles of Sam Loyd. Dover. OCLC 5720955.
  • Реймонд Смалліан (1991). The Lady or the Tiger? And Other Logic Puzzles. Oxford University Press. ISBN 0-19-286136-0.
  • Ігор Кокчаров (2012). Math Puzzles for MBAs. eBook for iPad. ISBN 9781623141318.
  • Mathematischer Korrespondenzzirkel Göttingen (Hrsg.): Voller Knobeleien. Universitätsverlag, Göttingen 2005, ISBN 3-930457-76-8 (Volltext, PDF)
  • Albert H. Beiler: Recreations in the theory of numbers. The queen of mathematics entertains. Dover Publ. 1964, 2. Aufl. 1966 ISBN 0-486-21096-0.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.